[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

تخمدان ها، عضو کوچک و بادامی شکلی هستند که در دو طرف رحم قرار دارند و تخمک را تولید و آزاد می کنند.

عوامل خطر سرطان تخمدان 

• عواملی مانند سابقه خانوادگی، بالا رفتن سن و چاقی از جمله عواملی هستند که احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهند.
• جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی از جمله اقدامات درمانی سرطان تخمدان هستند.
• تشخیص اولیه این سرطان، به درمان موثر آن کمک می کند.

آیا-سرطان-تخمدان-کشنده-است؟

آیا-سرطان-تخمدان-کشنده-است؟

علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان عمدتا از بخش اپی تلیوم و یا غشای خارجی تخمدان آغاز می شود و معمولا در مراحل اولیه، علامت و نشانه ای ظاهر نخواهد شد. علائم اولیه آن عبارتند از:
– درد در ناحیه لگن، قسمت انتهایی شکم و قسمت تحتانی بدن
– دردهای شکمی
– سوء هاضمه و سوزش معده
– افزایش تعداد دفعات دفع ادرار
– درد حین رابطه جنسی
در برخی موارد، علائمی مانند کاهش وزن، تعوع، کاهش اشتها و یا خستگی نیز مشاهده می شود.

علت بروز سرطان تخمدان

علت اصلی بروز سرطان تخمدان به طور قطعی مشخص نیست، اما رشد غیر عادی و کنترل نشده سلول های موجود در تخمدان، منجر به بروز سرطان تخمدان خواهد شد. علاوه بر سابقه فامیلی، چاقی و بالا رفتن سن، عوامل دیگری در بروز این سرطان دخیل هستند، که عبارتند از:
مصرف داروهای باروری می تواند احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهد.
خانم های مبتلا به سرطان سینه بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند.
هورمون درمانی، احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص سرطان تخمدان

جهت تشخیص سرطان تخمدان ، متخصص زنان و زایمان به معاینات لگنی و بررسی هر گونه ناهنجاری در رحم و تخمدان ها و هم چنین سوابق پزشکی و خانوادگی بیمار خود می پردازد. تست های زیر از سوی پزشک جهت تشخیص قطعی، تجویز می شوند:
– آزمایش خون و بررسی سطح مارکری به نام CA-125
– تست هیا تصویربرداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI
– لاپاراسکوپی، جهت انجام این تست، لوله ای ظریف و باریک از طریق ایجاد برشی کوچک از قمست انتهایی شکم وارد می شود تا امکان مشاهده تخمدان ها برای پزشک فراهم گردد. در صورت لزوم، بیوپسی و نمونه برداری از بافت نیز انجام خواهد شد.

درمان سرطان تخمدان

درمان سرطان تخمدان با توجه به عواملی مانند نوع سرطان، مرحله و میزان پیشرفت و هم چنین وضعیت جسمانی بیمار در نظر گرفته می شود و شامل جراحی، رادیوتراپی و یا شیمی درمانی می باشد.

جراحی سرطان تخمدان

در بیشتر موارد، جراحی و در آوردن تخمدان ها راه درمان سرطان تخمدان می باشد. هیستروسکوپی از جمله شیوه های درمانی است که در آن، رحم و بافت اطراف برداشته می شوند. گاهی تنها غدد لنفاوی اطراف لگن برداشته خواهند شد.

شیمی درمانی سرطان تخمدان

در شیمی درمانی، سلول های سرطانی با مصرف دارو نابود می شوند. مصرف این داروها از رشد و تقسیم سلول ها پیشگیری می کند. در صورت بازگشت سرطان، شیمی درمانی مجدد انجام خواهد شد.

هورمون درمانی سرطان تخمدان

هورمون درمانی، از جمله اقدامات درمانی است که مانع از رسیدن استروژن به سلول های سرطانی می شود تا جلوی رشد سلول های سرطانی نیز گرفته شود.

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

درصد نجات از سرطان تخمدان به عواملی مانند شرایط جسمانی، نوع سرطان و زمان درمان بستگی دارد. اکنون به بررسی درصد زنده ماندن بیماران در مراحل مختلف سرطان تخمدان می پردازیم.
– مرحله اول. در این مرحله، تنها یکی از تخمدان ها و یا هر دو درگیر شده اند و سرطان به سایر نقاط بدن پخش نشده است. حدود ۹۰ درصد بیماران ، تا پنج سال و یا بیشتر از زمان تشخیص، شانس زنده ماندن دارند.
– مرحله دو. در این مرحله، امکان درگیری ارگان های لگنی مانند لوله های فالوپ، مثانه و رکتوم وجود دارد. حدود ۴۰ درصد بیماران، تا پنج سال از زمان تشخیص اولیه شانس زنده ماندن دارند.
– مرحله سه. در این مرحله، غدد لنفاوی موجود در پشت شکم نیز درگیر می شوند و حدود ۲۰ درصد بیماران در این مرحله شانس زنده ماندن دارند.
– مرحله چهار. در این مرحله سرطان به قسمت های دیگر بدن متاستاز داده و نواحی دیگر را نیز درگیر می کند. شانس زنده ماندن در این مرحله بسیار کم می باشد.
Source: https://www.medicalnewstoday.com/articles/159675.php

پاسخ

2 × 2 =

Call Now Button