[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا پولیپ رحم سرطان است

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

آیا پولیپ رحم سرطان است

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحم به توده هایی گفته می شود که در اندومتروم یا دیواره داخلی رحم دیده می شود. به همین دلیل گاهی اوقات با نام پولیپ اندومترویال شناخته می شود. پولیپ های رحمی از رشد غیر طبیعی بافت دیواره داخل رحمی به وجود می آیند.

  • این توده ها گاه پایه دار و گاه بدون پایه به دیواره رحمی متصل هستند و در رحم گسترش می یابند. پولیپ ها می توانند دایره ای شکل یا بیضی شکل باشند و از لحاظ سایز متفاوت هستند.
  • سایز پولیپ ها می تواند از یک دانه کنجد تا چندین سانتی متر و به اندازه یک توپ گلف یا بزرگ تر باشد. احتمال دارد که یک یا چندین پولیپ در رحم وجود داشته باشد.
    پولیپ های رحم معمولاً خوش خیم هستند ولی در برخی موارد می توانند مشکلاتی در قاعدگی و باروری فرد ایجاد کنند. در صورتی که پولیپ رحمی بدخیم باشد روند درمانی متفاوت خواهد بود.
پولیپ های رحمی

پولیپ های رحمی

چه افرادی به پولیپ رحمی مبتلا می شوند؟

پولیپ های رحمی در اکثر موارد در زنان بین ۴۰ تا ۵۰ سال دیده می شود و کمتر در زنان جوان تر بروز می کند. پولیپ های رحم بعد از یائسگی هم می توانند بروز کنند ولی در موارد نادری در زنان زیر ۲۰ سال دیده می شوند.
احتمال ابتلا به پولیپ های رحمی با افزایش وزن و چاقی، فشار خون بالا و مصرف تاموکسیفن ( دارویی برای درمان سرطان سینه ) افزایش می یابد.

چه عواملی باعث بروز پولیپ رحم می شوند؟

علت اصلی ابتلا به پولیپ رحم ناشناخته است ولی معمولاً به دلیل تغییرات سطح هورمون ها، این پولیپ ها بروز می کنند. استروژن که هر ماهه نقشی اساسی در ضخامت دیواره رحمی ایفا می کند، یکی از علل رشد پولیپ های رحمی است.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم پولیپ رحمی چیست؟

علائم پولیپ رحمی شامل موارد زیر است:
– قاعدگی های نامنظم
– خونریزی های شدید و غیر طبیعی در دوران قاعدگی
– خونریزی و لکه بینی بین دو قاعدگی
– لکه بینی از واژن یا خونریزی بعد از یائسگی
ناباروری
شایع ترین علامت پولیپ های رحمی پریودهای نامنظم و غیر قابل پیش بینی است. اکثر زنان دوران قاعدگی شان بین ۴ روز تا ۷ روز است. قاعدگی معمولاً هر ۲۸ روز یک بار رخ می دهد ولی سیکل قاعدگی طبیعی می تواند از ۲۱ روز تا ۳۵ روز متفاوت باشد.
تقریباً نیمی از زنانی که پولیپ رحمی دارند شاهد پریودهای نامنظم هستند. علائم دیگر این بیماری شامل خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی یا منوراژی است.

همچنین می توان به خونریزی بین دو قاعدگی و خونریزی بعد از دوران یائسگی و رابطه جنسی اشاره کرد. در ۲۵ درصد از موارد پولیپ های رحمی علت خونریزی های غیر طبیعی هستند. عدم توانایی در بارداری یا سقط جنین می تواند از نشانه های پولیپ رحمی باشد.

خطرات پولیپ های رحمی

خطرات پولیپ های رحمی

تشخیص و درمان پولیپ رحم

پولیپ های رحمی را می توان با سونوگرافی یا دیگر معاینات و روش های تصویربرداری تشخیص داد. این عارضه در تمامی موارد نیازی به جراحی و درمان ندارد ولی در صورتی که باعث بروز مشکل و سقط جنین و ناباروری شود، نیاز است که در آورده شود.

منبع : https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14683-uterine-polyps

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

15 + 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی