[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

براکی تراپی یا پرتو درمانی داخلی چیست؟!

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

 

براکی تراپی، روشی است که شامل قرارگیری مواد رادیواکتیو داخل بدن می باشد.

براکی تراپی، یکی از انواع رادیوتراپی است که به منظور درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. براکی تراپی عمدتا با عنوان رادیوتراپی داخلی نیز شناخته می شود.

براکی تراپی این امکان را برای پزشک فراهم می کند که دوز بالایی از اشعه به ناحیه خاصی از بدن تابیده شود. به همین خاطر، عوارض کمتری را به همراه دارد و طول دوره درمان نیز به مراتب کوتاه تر می باشد.

براکی تراپی

دلایل انجام براکی تراپی

از براکی تراپی در درمان انواع مختلفی از سرطان ها استفاده می شود، از جمله:

–        سرطان مغز

–        سرطان پستان

–        سرطان دهانه رحم

–        سرطان اندومتریوم

–        سرطان مری

–        سرطان چشم

–        سرطان های سر و گردن

–        سرطان ریه

–        سرطان پانکراس

–        سرطان پروستات

–        سرطان واژن

–        سرطان پوست

براکی تراپی می تواند به تنهایی و یا همراه با دیگر درمان های سرطان مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال، در برخی موارد این روش درمانی بعد از جراحی و با هدف تخریب سلول های سرطانی باقی مانده انجام می شود. براکی تراپی می تواند همراه با رادیوتراپی خارجی نیز انجام شود.

مراقبت های قبل از براکی تراپی

معمولا قبل از براکی تراپی اسکن هایی انجام می شود تا طرح کلی درمان ریخته شود. روش هایی مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن و MRI.

درمان براکی تراپی با قرارگیری مواد رادیواکتیو داخل بدن و در نزدیکی ناحیه سرطان همراه می باشد. نحوه قرارگیری مواد رادیواکتیو به عوامل مختلفی از قبیل محل و میزان سرطان، شرایط جسمانی و هم چنین اهداف درمان بستگی دارد.

مواد می تواند داخل حفره و یا بافت بدن قرار داده شود:

–        قرارگیری اشعه داخل حفره بدن: در طول براکی تراپی، مواد رادیواکتیو با استفاده از دست و یا کامپیوتر داخل حفره هایی مانند نای و یا واژن قرار داده می شود. از ابزارهای تصویربرداری مانند سی تی اسکن و اولتراسوند جهت اطمینان از قرارگیری دستگاه استفاده خواهد شد.

–        قرارگیری اشعه داخل بافت بدن: در این حالت، مواد رادیواکتیو داخل بافت بدن مانند پستان و یا پروستات قرار می گیرد. سیم ها، بالون ها یا دانه های بسیار ریزی اشعه را به ناحیه درمان ارسال می کنند.

انواع روش های درمان با براکی تراپی

آن چه که بیمار در طول درمان تجربه می کند به نوع درمان بستگی دارد. براکی تراپی می تواند در بازه زمانی کوتاه با دوز بالا و یا در دوز پایین و در مدت زمان طولانی تری انجام شود. در برخی موارد، منبع اشعه به طور دائمی داخل بدن کار گذاشته می شود.

براکی تراپی با دوز بالا

براکی تراپی با دوز بالا، روش سرپایی است بدین معنا که هر جلسه درمان کوتاه است و نیازی به بستری بودن در بیمارستان نیست.

در طول این روش، مواد رادیواکتیو برای مدت زمان کوتاهی در حدود بیست دقیقه داخل بدن قرار می گیرد. ممکن است نیاز باشد این درمان یک تا دو مرتبه در روز و یا طی چند روز و چند هفته انجام شود.

بیمار بر روی میز معاینه دراز می کشد و ممکن است لوله و یا لوله هایی داخل حفره بدن و یا سوزن های کوچکی داخل تومور قرار داده شود. بیمار در طول درمان هیچ گونه احساس دردی نخواهد داشت.

بعد از پایان درمان، هیچ گونه ماده رادیواکتیوی داخل بدن باقی نمی ماند و بیمار قادر به انجام کارهای روزانه  خود خواهد بود.

براکی تراپی با دوز پایین

در این روش، دوز پایینی از اشعه به مرور زمان و طی چند ساعت تا چند روز آزاد می شود و بیمار در طول این مدت در بیمارستان خواهد بود. ممکن است دستگاه براکی تراپی در طول جراحی در بدن کار گذاشته شود و نیاز  به بیهوشی و یا بی حسی خواهد بود.

از آن جایی که ماده رادیواکتیو تا چند روز در بدن باقی می ماند، بهتر است ارتباط با دیگران در طول این مدت محدود شود.

براکی تراپی دائمی

در برخی موارد مانند براکی تراپی سرطان پروستات، مواد رادیواکتیو با استفاده از دست و یا تست های تصویربرداری مانند اولتراسوند و سی تی اسکن به طور دائم داخل بدن کار گذاشته می شود. ممکن است بیمار هنگام قرارگیری دستگاه احساس ناخوشایندی داشته باشد، اما این احساس برطرف خواهد شد.

در ابتدا، دوز پایینی از اشعه از ناحیه درمان ساطع می شود و نیازی به محدود کردن ارتباط با دیگران نخواهد بود. در برخی موارد توصیه می شود ارتباط با خانم های باردار و یا کودکان برای مدت کوتاهی محدود شود.

نتایج براکی تراپی

توصیه می شود بعد از براکی تراپی، اسکن هایی به منظور بررسی موفق آمیز بودن درمان صورت گیرد. نوع اسکن با توجه به نوع و محل سرطان تعیین خواهد شد.

 

منبع:

Source: https://www.mayoclinic.org

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

2 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی