[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان

آیا می دانید بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان چیست؟

عفونت ادراری به عفونت باکتریایی مثانه گفته می شود. این عفونت با نام عفونت مجاری ادراری هم شناخته می شود زیرا مجاری ادراری شامل مثانه، مجرای ادرار، کلیه ها و حالب است. عفونت های ادراری بیشتر در زنان متداول است تا در مردان. حدوداً ۵۰ درصد از زنان در طول زندگی خود یک بار عفونت ادراری را تجربه می کنند. در اغلب موارد عفونت به دلیل باکتری ” ای کولی ” رخ می دهد.
عفونت مثانه می تواند در زنانی که سالم هستند و بیماری یا شرایط خاصی ندارند رخ دهد که در این صورت با نام عفونت مثانه ساده شناخته می شود. در برخی موارد نیز عفونت مثانه در افرادی که به دیابت مبتلا هستند، باردار هستند و یا از استنت حالبی یا کاتتر استفاده می کنند، بروز می کند که در این موارد با نام عفونت مثانه پیچیده شناخته می شود. عفونت های مثانه ساده به راحتی و با استفاده از آنتی بیوتیک درمان می شوند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علت عفونت مثانه

عفونت مثانه در اغلب موارد زمانی رخ می دهد که باکتری وارد مجرای خروجی ادرار و سپس مثانه می شود. این لوله ادرار را به بیرون از بدن هدایت می کند.
زمانی که باکتری وارد مثانه می شود می تواند به لایه داخلی مثانه بچسبد و باعث تورم مثانه شود که این وضعیت با نام کیستیت شناخته می شود. باکتری می تواند از مثانه به داخل کلیه ها برود و باعث عفونت کلیه ها شود.
عوامل بسیاری برای عفونت مثانه وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
– رابطه جنسی مکرر
– برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی جدید
– استفاده از دیافراگم یا اسپرمیسید برای جلوگیری از بارداری
– ادرار نکردن بعد از رابطه جنسی
– ابتلا به دیابت
– ابتلا به عفونت مثانه و کلیه در ۱۲ ماه گذشته
– تغییر در سیستم ادراری

 

علل عفونت ادراری در زنان

علل عفونت ادراری در زنان

علائم عفونت ادراری

در ادامه به برخی از علائم و نشانه های عفونت ادراری اشاره می کنیم:
– درد و سوزش هنگام ادرار کردن
– تکرر ادرار و ادرار کم کردن در هر دفعه
– درد در ناحیه زیر شکم
– ادرار بد بو
– ادرار ابر مانند
– خون در ادرار
همچنین افرادی که به عفونت ادراری مبتلا می شوند نشانه های دیگری مانند تب، درد کمر یا درد در کشاله ران و تهوع و استفراغ را تجربه می کنند.

تشخیص عفونت ادراری

این بیماری به راحتی با بررسی علائم و نشانه های مذکور قابل تشخیص است. ولی انجام آزمایش ادرار برای دیدن گلبول های سفید در ادرار و بررسی التهاب مثانه ها هم می تواند در تشخیص عفونت موثر واقع شود. در صورتی که پزشک مشکوک به عفونت کلیه ها شود نیاز است که آزمایش کشت ادرار انجام گیرد. در این آزمایش نوع باکتری موجود در ادرار تشخیص داده می شود.

درمان عفونت ادراری

با استفاده یک دوره از آنتی بیوتیک مناسب با باکتری می توان این بیماری را درمان نمود. تاثیر یک دوره سه روزه آنتی بیوتیک می تواند با یک دوره ۷ روزه آنتی بیوتیک برابری کند و عوارض جانبی کم تری داشته باشد.
منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/316271.php

سایر مقالات:

عفونت واژن

سرطان گردن رحم

سرطان تخمدان

کولپوسکوپی

 

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

5 − چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی