[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا تبخال تناسلی قابل درمان است؟

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

 

تبخال تناسلی، نوعی عفونت مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی، راه اولیه انتقال ویروس است و بعد از عفونت، ویروس داخل بدن غیر فعال می ماند و چند مرتبه در سال مجددا فعال می شود.

تبخال تناسلی می تواند منجر به بروز درد، خارش و التهاب در ناحیه تناسلی شود اما گاهی بدون علامت خواهد بود. در صورت آلوده شدن، فرد می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند، حتی اگر هیچ گونه علامتی نداشته باشد.

درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما مصرف دارو می تواند به تسکین علائم و کاهش انتقال ویروس به دیگران کمک کند. استفاده از کاندوم، یکی از موثرترین راه های پیشگیری از انتقال ویروس می باشد. در ادامه به ابعاد متفاوت این بیماری خواهیم پرداخت.

 

درمان تبخال تناسلی

علت بروز تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی در زمره عفونت های ناحیه تناسلی شناخته می گردد. دو نوع ویروس هرپس تناسلی در بروز تبخال تناسلی دخیل می باشد:

– هرپس تناسلی نوع یک. که منجر به بروز تبخال و تاول اطراف دهان می شود و عمدتا از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. گرچه می تواند در طول رابطه جنسی به ناحیه تناسلی نیز انتقال یابد. میزان بازگشت این نوع ویروس به مراتب از نوع دو کمتر می باشد.

– هرپس تناسلی نوع دو. این نوع هرپس علت اصلی بروز تبخال تناسلی می باشد. این ویروس از طریق تماس جنسی و پوستی منتقل می شود.

از آن جایی که ویروس به سرعت خارج از بدن می میرد، احتمال انتقال ویروس از طریق دستشویی و یا دیگر اشیای آلوده به این ویروس بسیار کم می باشد.

احتمال ابتلا به تبخال تناسلی در موارد زیر بیشتر خواهد بود:

– خانم ها بیشتر از آقایان در معرض آلوده شدن قرار دارند. ویروس به آسانی از مرد به زن منقل می شود.

– داشتن شرکای جنسی متعدد.

از جمله عوارض تبخال تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ابتلا به دیگر بیماری های مقاربتی مانند ایدز.

– عفونت در نوزادان تازه متولد شده. نوزادانی که از مادران آلوده به هرپس تناسلی به دنیا می آیند، زمان تولد در معرض ابتلا به تبخال تناسلی خواهند بود.

– مشکلات مثانه. در برخی موارد، زخم های مرتبط با تبخال تناسلی می توانند منجر به بروز التهاب اطراف لوله ای شوند که ادرار را از مثانه به پیشابراه می رساند. التهاب می تواند باعث بسته شدن پیشابراه به مدت چند روز شود که نیاز به قرارگیری کاتتر به منظور تخلیه مثانه خواهد بود.

– مننژیت. در برخی موارد نادر، تبخال تناسلی می تواند باعث التهاب غشای احاطه کننده مغز و نخاع شود.

یکی از موثرترین روش های پیشگیری از انتقال ویروس، محدود کردن برقراری رابطه جنسی با افراد مشکوک و استفاده از کاندوم در طول رابطه می باشد.

علائم و نشانه های تبخال تناسلی

بیشتر افراد آلوده به هرپس تناسلی اطلاعی از ابتلای خود به تبخال تناسلی ندارند، چرا که این افراد هیچ گونه علامت و نشانه ای ندارند و یا علائم آن ها در حد خفیف می باشد. اولین علائم می تواند دو تا دوازده روز بعد از آلودگی ظاهر گردد. علائمی از قبیل:

– درد و خارش

– توده های قرمز رنگ کوچک و یا تاول های ریز سفید رنگ که چند روز تا چند هفته بعد از آلودگی ظاهر می شوند

– ایجاد زخم به دلیل ترکیدن تاول ها

در ابتدا ممکن است فرد علائمی مانند یک سرماخوردگی ساده از قبیل سردرد، درد عضلانی، تب و یا متورم شدن گره های لنفاوی کشاله ران را داشته باشد.

زخم ها و توده ها در ناحیه عفونت ظاهر می شوند. شما می توانید با لمس کردن این زخم ها و سپس لمس دیگر نواحی از جمله چشم ها، عفونت را به دیگر نقاط انتقال دهید. این توده ها در خانم ها و آقایان در نواحی از قبیل باسن و ران ها، دهان، مقعد و پیشابراه تشکیل می شوند.

تبخال تناسلی در هر فردی متفاوت است. علائم و نشانه ها می توانند مجدد برگردند. برخی افراد چندین بار در طول سال با تبخال تناسلی روبرو خواهند شد. هنگام بازگشت مجدد، فرد قبل از بازگشت مجدد تبخال با علائم زیر روبرو خواهد شد:

– سوزش و خارش در ناحیه ای که عفونت وارد بدن می شود

– احساس درد در قسمت انتهایی بدن، باسن و پاها

درمان تبخال تناسلی

بسیاری از عفونت های واژن در بانوان قابل درمان است ما متاسفانه تاکنون هیچ درمان قطعی درخصوص این بیماری شناسایی نشده است اما با رعایت نکاتی می توان بیماری تبخال تناسلی را کنترل کرد ازجمله:

مصرف انواع داروها و مسکن های تجویزی از سوی پزشک متخصص

پس از لمس تاول ها حتما دست ها را بشنویید تا آلودگی به سایر نقاط بدن منتقل نگردد.

محل بیماری را تمیز نگه دارید.

منع مصرف مواد شوینده ازجمله صابون های بو دار

پرهیز از شست و شوی بیش از حد محل زخم

خنگ نگه داشتن محل التهاب به منظور کاهش حس خارش

همچنین پوشیدن لباس های زیر نخی می تواند به کاهش درد در حین ادرار کمک کند.

 

منبع

https://www.mayoclinic.org

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

سه × 3 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی