[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

چگونه سرطان رحم را تشخیص دهیم؟

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

تشخیص سرطان رحم

متخصص زنان از تکنیک ها و روش های متنوعی برای تشخیص سرطان رحم استفاده می کند. همچنین به منظور بررسی امکان منتشر شدن توده های سرطانی در بدن نیز از پروسه ها و آزمایشات تشخیصی بهره می برد. به پخش شدن و منتشر شدن توده های سرطانی در بدن متاستاز گفته می شود و با آزمایشات تصویربرداری قابل تشخیص می باشد.

تصویربرداری می تواند عکس واضحی از ارگان های داخلی بدن شما تهیه نماید. متخصص زنان پس از تشخیص سرطان رحم، بهترین روش را برای درمان سرطان دهانه رحم را انتخاب می نماید.

در خصوص انواع مختلف سرطان، بیوپسی و نمونه برداری از توده مورد نظر، بهترین روش برای ارزیابی این توده ها می باشند. در تکنیک نمونه برداری، پزشک مقداری از بافت مورد نظر را جدا نموده و برای انجام بررسی های دقیق تر به آزمایشگاه می فرستد.

در صورتیکه به هر دلیلی انجام نمونه برداری ممکن نباشد، وی روشی جایگزین برای تشخیص سرطان رحم پیشنهاد می دهد. لزومی به انجام تمامی تست های تشخیصی برای تمامی بانوان نبوده و پزشک متخصص زنان بی شک بهترین روش را برای یافتن علت علائم شما تجویز می نماید.

تشخیص سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم

نکات مهم در تشخیص سرطان رحم

مواردی که در هنگام تشخیص سرطان رحم مد نظر قرار می گیرند:

زمانیکه پزشک متخصص زنان در مورد انتخاب تست تشخیص سرطان تصمیم می گیرد، موارد ذیل را مد نظر قرار می دهد:

  • نوع سرطانی که مشکوک به ابتلای آن هستید.
  • علائم و نشانه هایی که به وی گزارش می دهید.
  • سن و شرایط سلامتی شما
  • جواب آزمایش های قبلی شما
برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آزمایش تشخیص سرطان رحم

علاوه بر موارد فوق، آزمایشاتی برای تشخیص سرطان رحم وجود دارن که در ذیل به برخی از آنها اشاره می نماییم:

  • معاینه ناحیه لگن

پزشک متخصص زنان نواحی همچون واژن، رحم، تخمدان ها و مقعد را مورد معاینه قرار می دهد. تست پاپ اسمیر روشی است که به کشف سرطان در ناحیه تناسلی بانوان کمک می نماید.

  • بیوپسی اندومتریال

در طول پروسه تست پاپ اسمیر، مقداری از ناحیه مورد نظر جدا شده و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. در صورتیکه جواب این تست مشکوک باشد، باقی آزمایشات به جهت کشف میزان گستردگی و انتشار توده ها صورت می پذیرند.

  • کورتاژ و یاD&C

D&C پروسه ای تشخیصی می باشد که در آن از بافت های سرطانی برای انجام بررسی های بیش تر نمونه برداری انجام می شود. برای افزایش راحتی و عدم احساس درد در این آزمایش، از بیهوشی استفاده می شود.

  • تشخیص سرطان رحم با سونوگرافی

سونوگرافی از امواج اولتراسوند برای تشکیل تصاویر واضحی از ارگان های داخلی بدن استفاده می نماید. در این آزمایش پروب دستگاه سونوگرافی به داخل واژن وارد شده و از آن تصویر برداری می نماید. در صورتیکه هر نوع توده مشکوکی در سونوگرافی نمایان شود، متخصص زنان برای بررسی های بیش تر بیوپسی از توده یافت شده تجویز می نماید.

تشخیص مرحله ی سرطان رحم

تشخیص مرحله ی سرطان رحم

  • توموگرافی کامپیوتری (CT/CAT scan)

سی تی اسکن به واسطه اشعه ایکس تصاویر سه بعدی از داخل بدن بیمار تهیه می کند. یک نمایشگر کامپیوتری این تصاویر را با هم ترکیب کرده و هر گونه مواردی مبنی بر اختلال و تومور رو گزارش می دهد.

  • ام آر آی

ام آر آی معمولاً برای اندازه گیری تومورها استفاده می شود. ام آر آی رنگی می تواند حقایق بیش تری را در مورد نوع، اندازه و ضخامت توده سرطانی بر ملا نماید.

Source: https://www.cancer.net/cancer-types/uterine-cancer/diagnosis

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

یک × 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی