[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

همه چیز درباره ی حاملگی مولار

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

بارداری مولار از عوارض نادر بارداری است که مشخصه آن رشد غیر طبیعی تروفوبلاست می باشد، سلول هایی که در حالت طبیعی در تشکیل جفت نقش دارند.

دکتر اعظم السادات موسوی _ درمان حاملگی مولار

انواع حاملگی مولار

بر دو نوع است : کامل و ناقص
در بارداری مول کامل، بافت جفت غیر طبیعی است و تشکیل کیست های مملوء از مایع را می دهد. در این نوع بارداری، بافت جنینی تشکیل نخواهد شد.
در بارداری مول ناقص ، ممکن است بافت جفت طبیعی به همراه بافت جفت غیر طبیعی وجود داشته باشد. حتی احتمال تشکیل جنین وجود دارد، اما زنده نمی ماند و در مراحل اولیه بارداری سقط خواهد شد.

علائم و نشانه های بارداری مولار

می تواند در ابتدا مشابه یک بارداری طبیعی باشد، اما در بیشتر موارد با علائم و نشانه هایی همراه است. از جمله:

 •  خونریزی تیره رنگ از واژن در سه ماهه اول بارداری
 • تهوع و استفراغ شدید
 • تشکیل کیست
 • درد و فشار لگنی

علاوه بر آن ، پزشک قادر به تشخیص علائمی دیگر از بارداری مولار از جمله:

 1. رشد سریع رحم ، بطوریکه سایز رحم بزرگتر از سن بارداری خواهد بود
 2. فشار خون بالا
 3.  مسمومیت بارداری
  ( شرایطی که منجر به بالا رفتن فشار خون و پروتئین در ادرار بعد از هفته بیستم بارداری می شود)
 4. کیست های تخمدان
 5. آنمی
 6. پرکاری تیروئید

خواهد بود.

حاملگی مولار

ویژگی های حاملگی مولار

علت بارداری مولار چیست؟

حاملگی مولار از لقاح تخمک غیر فعال با اسپرم ایجاد می شود. سلول های انسانی در حالت طبیعی حاوی بیست و سه جفت کروموزوم هستند. یک کروموزوم در هر جفت از مادر و دیگری از پدر.
در بارداری مول کامل، یک تخمک خالی توسط یک یا دو اسپرم بارور می شود و تمام مواد ژنتیکی از پدر خواهد بود. در چنین شرایطی، کروموزوم ها از تخمک مادر از دست می روند و یا غیر فعال می شوند و کروموزم های پدر، کپی خواهد شد.
در بارداری مول ناقص، کروموزوم های مادر باقی می مانند اما پدر، دو جفت کروموزوم خواهد داشت. در نتیجه، رویان به جای ۴۶ کروموزوم، حاوی ۶۹ کروموزوم خواهد بود. این حالت عمدتا زمانی اتفاق می افتد که دو اسپرم، یک تخمک را بارور کرده باشند و مواد ژنیتکی پدر بیشتر کپی شده باشد.
تقریبا از هر ۱۰۰۰ بارداری، یک مورد بارداری مول تشخیص داده می شود. اما از جمله عوامل موثر می توان به بالا بودن سن مادر و یا سن پایین ، سابقه بارداری مول در گذشته اشاره کرد.
خانم هایی که در گذشته سابقه بارداری مولار داشته اند و مجدد قصد بارداری دارند، حتما باید تحت نظر پزشک باشند.

درمان بارداری مولار

حاملگی مولار نمی تواند مانند یک بارداری طبیعی ادامه پیدا کند. جهت پیشگیری از بروز عوارض، بافت جفت غیر طبیعی باید خارج شود. درمان نیز می تواند شامل اقدامات زیر باشد:

 • ساکشن و کورتاژ پزشک با استفاده از این روش، بافت مولار را از رحم بر می دارد. در طول روش، بیمار می تواند تحت بیهوشی و یا بی حسی قرار بگیرد. اسپکولوم وارد واژن می شود تا پزشک قادر به مشاهده داخل دهانه رحم باشد. سپس، دهانه واژن گشاد می شود تا امکان برداشت بافت فراهم گردد.
 • هیسترکتومی این روش در مواردی انجام می شود که دیگر تمایلی به بارداری در آینده وجود نداشته باشد، چرا که رحم برداشته می شود.
 • بررسی بتا HCG. بعد از برداشته شدن بافت مولار، سطح بتا HCG باید تا زمان بازگشت به حالت طبیعی بررسی و کنترل شود. در صورتی که سطح بتا HCG بالا برود، نیاز به درمان های بیشتری خواهد بود.
  بعد از کامل شدن روند درمان بارداری مولار ، سطح بتا HCG باید به مدت شش ماه تا یک سال بررسی شود تا از عدم باقی ماندن بافت مولار اطمینان حاصل گردد.

خلاصه مطلب
توصیه می شود در این مدت مصرف قرص های ضد بارداری برای بیمار در نظر گرفته شود. تا از حاملگی مجدد در زمان تحت نظر بودن بیمار ، جلوگیری شود.
و بعد از صلاحدید پزشک اقدام به بارداری مجدد صورت گیرد.

Source: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/molar-pregnancy/symptoms-causes/syc-20375175​

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

1 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی