[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درمان اختلال قاعدگی

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

درمان اختلال قاعدگی

بی نظمی در قاعدگی یا اختلال قاعدگی لزوماً به معنای وجود یک مشکل نیست ولی در اغلب اوقات بهتر است که به پزشک مراجعه شود تا وضعیت بیمار بررسی گردد.

در ابتدا قصد داریم به تعریف اختلال قاعدگی بپردازیم و سپس مواردی که نیاز است به پزشک مراجعه شود را بازگو می کنیم.
در صورتی که طول سیکل قاعدگی ( فاصله بین شروع قاعدگی ها ) تغییر کند به این معنا است که فرد به اختلال قاعدگی مبتلا است. امکان دارد که قاعدگی ها زود و یا دیر شروع شود. متوسط طول دوره سیکل قاعدگی ۲۸ روز است و اینکه این مدت زمان قدری کوتاه تر یا بلند تر باشد کاملاً طبیعی است.
بعد از دوران بلوغ بسیاری از زنان سیکل منظمی با مدت زمان مشخصی را تجربه می کنند. ولی اینکه این مدت زمان در هر دوره سیکل کمی تغییر کند متداول است.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

برای درمان اختلال قاعدگی چه زمانی باید به متخصص زنان مراجعه نمود؟
در صورتی که فرد در دوران بلوغ است و یا تفاوتی جزئی در طول دوره قاعدگی مشاهده می کند نیازی نیست که به متخصص زنان مراجعه کند. ولی در موارد زیر لازم است که به پزشک مراجعه شود:
– ناگهان قاعدگی ها نامنظم شوند در صورتی که فرد کمتر از ۴۵ سال عمر دارد.
– طول سیکل کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز باشد.
– قاعدگی بیشتر از ۷ روز به طول انجامد.
– تفاوت زیادی ( حداقل ۲۰ روز ) بین کوتاه ترین و بلند ترین سیکل قاعدگی وجود داشته باشد.
– فرد به اختلال قاعدگی مبتلا باشد و نتواند باردار شود.

علت ایجاد اختلال در قاعدگی

شاید هیچ گونه مشکلی وجود نداشته باشد ولی بهتر است علت این اختلال تشخیص داده شود. در برخی موارد که فرد به بیماری های زیر مبتلا باشد نیاز است که در ابتدا این بیماری ها درمان شوند یا جراحی های لازم برای درمان آن ها انجام گیرد و سپس به همین ترتیب اختلال در قاعدگی هم درمان می شود. از جمله این بیماری ها می تواند به موارد زیر اشاره نمود:
کیست تخمدان
اندومتریوز
تخمدان پلی کیستیک
– فیبروم رحم
تمامی بیماری های مذکور می توانند به طریقی درمان شوند و یا تحت کنترل در آیند و در این صورت اختلال قاعدگی درمان می شود.

درمان اختلال در قاعدگی

درمان اختلال در قاعدگی

قاعدگی و بارداری

در برخی موارد که افراد به اختلال قاعدگی مبتلا هستند نمی توانند باردار شوند. زیرا احتمال دارد که فرد به طور منظم تخمک گذاری نکند.

برای این منظور پیشنهاد می شود که هر دو الی سه روز یک بار در طول سیکل قاعدگی رابطه جنسی برقرار شود و نیازی به زمان بندی در دوره تخمک گذاری نیست. گاهی اوقات نیاز به مصرف داروهای هورمونی یا درمان ناباروری است.

درمان های موثر برای تنظیم سیکل قاعدگی

با ورزش کردن متعادل و برخورداری از وزن متناسب می توان تا حدودی به درمان اختلال قاعدگی که دلیلی ندارد، کمک کرد. در بسیاری از موارد دیده شده است که با کاهش وزن یا افزایش وزن و رسیدن به وزن مناسب با قد، سیکل قاعدگی منظم می شود.
منبع : https://www.nhs.uk/conditions/irregular-periods/ و https://flo.health/menstrual-cycle/health/period/irregular-periods

سایر مقالات مرتبط:

سندرم پیش از قاعدگی

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

یازده + ده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی