[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درمان سرطان دهانه رحم

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم بستگی به میزان گستردگی سرطان دارد. در بیمارستان ها برای درمان سرطان دهانه رحم یک تیم متخصص برای برنامه ریزی درمان و انتخاب نوع روش درمانی کار می کنند.

فعالیت پیوسته این گروه اهمیت بالایی دارد. این گروه درمانی از متخصصین مختلفی تشکیل شده است که با کمک و همفکری یکدیگر تصمیماتی در زمینه پیشبرد بهتر روند درمانی می گیرند.

دهانه رحم یا سرویکس عضوی است که رحم را به واژن متصل می کند.  در این عضو سلول های بدخیم می تواند رشد کند و تبدیل به سرطان شود . هر ساله ۵۲۸ هزار زن مبتلا به سرطان دهانه رحم در سراسر جهان شناسایی می شوند. در سی سال اخیر غربالگری منظم ، مرگ و میر ناشی از این سرطان را بیش از ۵۰% کاهش داده است . جالب است بدانید یکی از قابل پیشگیری کننده ترین سرطان ها ، سرطان سرویکس است . بنابراین ۱۰۰% به وسیله واکسیناسیون و غربالگری و درمان قابل اجتناب است .

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم

علت سرطان دهانه رحم

 • ازدواج یا اولین نزدیکی در سن پایین ( پایین تر از ۱۸ سال )
 • تعداد زیاد زایمان ( بیشتر از ۴ زایمان )
 • مصرف دخانیات و کشیدن سیگار
 • برخی از عفونت ها مانند کلامدیا
 • ابتلا به ویروس HPV یا زگیل تناسلی
در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان به راحتی انجام می شود . حتی می توان تنها دهانه رحم را خارج کرد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

یکی از روش های پیشگیری از این بیماری تست پاپ اسمیر می باشد . باید بدانید که تست پاپ اسمیر ممکن است ۵۰% از زنان مبتلا به سرطان سرویکس را شناسایی کند . با استفاده از این تست نمونه ای از بافت دهانه رحم برداشته شده و مورد بررسی قرار می گیرد . این تست از دو طریق بررسی می شود :

 1. بافت دهانه رحم در لام شیشه ای قرار می گیرد و به وسیله میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد .
 2. ایپرپ: که بافت برداشته شده در داخل ظرف های محلول ریخته می شود . از مزایای این روش اینست که ویروس HPV هم تشخیص داده می شود .
جلوگیری از سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون

جلوگیری از سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون

بهترین زمان تست پاپ اسمیر

بعد از سن ۲۱ سالگی بهتر است تست پاپ اسمیر را انجام داد . در صورتی که نتایج این تست ۳ سال متوالی بدون مشکل بود می تواند هر ۳ سال یکبار این تست را انجام دهد . اما در صورتی که در این تست نتایج HPV مثبت بود توصیه می شود هر ۶ ماه یا هر یکسال یکبار این تست انجام شود . این تست در مراحل اولیه می تواند سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد و بعد از تشخیص درمان صورت می گیرد .

نکته مهم اینست که بعد از اینکه تشخیص ویروس HPV داده شود توصیه می شود بیمار زودتر اقدام به بارداری کند.

تیم درمانی سرطان دهانه رحم معمولاً گزینه هایی را که به نظرشان بهترین گزینه درمانی است، به بیمار پیشنهاد می دهند. در اغلب موارد پیشنهادات درمانی به صورت زیر است:

زمان مناسب برای درمان سرطان دهانه رحم

در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان به راحتی انجام می شود . حتی می توان تنها دهانه رحم را خارج کرد و در صورتی که کمی پیشرفت کند تمام رحم را برداشت . در این صورت نیازی به شیمی درمانی و رادیوتراپی نمی باشد.

در اغلب موارد در صورتی که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است. زمانی که سرطان دهانه رحم قابل جراحی نیست، در اغلب موارد می توان سرعت رشد سرطان را کاهش داد. به همین ترتیب طول عمر فرد افزایش می یابد و علائم مرتبط با بیماری تحت کنترل در می آیند.

از جمله علائم آزاردهنده سرطان دهانه رحم می توان به خونریزی از واژن و درد اشاره کرد. این روش درمانی به نوعی روش مراقبتی است تا بیمار در مدت زمان باقی مانده از عمر خویش، ناراحتی کمتری داشته باشد و بتواند کیفیت زندگی قابل قبولی را تجربه کند.

 

راه های درمان سرطان دهانه رحم

گزینه های درمانی مختلفی وجود دارند که در ادامه به جزئیات آن ها می پردازیم.

 • درمان سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه:

جراحی برای برداشتن دهانه رحم و بخشی از رحم انجام می گیرد. پرتودرمانی هم یکی از روش های درمانی است. ولی می توان از این دو روش یعنی جراحی و پرتودرمانی به صورت مکمل کمک گرفت.

 • درمان سرطان دهانه رحم پیشرفته:

پرتودرمانی همراه با شیمی درمانی یا بدون آن یکی از مراحل درمانی بعد از جراحی است. درمان اصلی شامل جراحی و خارج کردن دهانه رحم و رحم انجام می گیرد.

جراحی برداشتن رحم

جراحی برداشتن رحم

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه

در مراحل” پیش سزطانی”؛ سلول های سرطانی را می توان با یک سیم نازک و الکتریکی خارج کرد. این روش درمانی معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد و فرد در طول درمان بیدار و هوشیار است و تنها ناحیه بی حس می شود. این جراحی می تواند همزمان با کولپوسکوپی و روش های تشخیصی انجام گیرد.

بیوپسی هرمی از دهانه رحم

یک ناحیه به شکل مخروط برش می خورد و بافت های غیر طبیعی برداشته می شوند. بیهوشی می تواند به هر دو روش موضعی و عمومی انجام شود.

جراحی سرطان دهانه رحم

یکی از اصلی ترین، دشوار ترین و تهاجمی ترین روش های درمان سرطان دهان رحم، جراحی است. با جراحی تمامی سلول های سرطانی برداشته می شوند ولی در برخی موارد نیاز است برای از بین بردن برخی از سلول های بدخیم پرتودرمانی و شیمی درمانی انجام گیرد. در ادامه به سه روش اصلی جراحی سرطان دهانه رحم اشاره می کنیم:

 •  تراکلکتومی – دهانه رحم و بافت های مجاور و قسمت بالایی واژن برداشته می شوند ولی رحم باقی می ماند.
 • هیسترکتومی – دهانه رحم و خود رحم برداشته می شوند و بسته به درجه پیشرفت سرطان، شاید نیاز به برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ باشد.
 • جراحی در ناحیه لگن – جراحی وسیع در موارد عود لگنی انجام می شود.
دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

15 + 6 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر موسوی