[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم

دهانه رحم یا سرویکس عضوی است که رحم را به واژن متصل می کند .  در این عضو سلول های بدخیم می تواند رشد کند و تبدیل به سرطان شود . هر ساله ۵۲۸ هزار زن مبتلا به سرطان دهانه رحم در سراسر جهان شناسایی می شوند . در سی سال اخیر غربالگری منظم ، مرگ و میر ناشی از این سرطان را بیش از ۵۰% کاهش داده است . جالب است بدانید یکی از قابل پیشگیری کننده ترین سرطان ها ، سرطان سرویکس است . بنابراین ۱۰۰% به وسیله واکسیناسیون و غربالگری و درمان قابل اجتناب است .

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم

علت سرطان دهانه رحم

  • ازدواج یا اولین نزدیکی در سن پایین ( پایین تر از ۱۸ سال )
  • تعداد زیاد زایمان ( بیشتر از ۴ زایمان )
  • مصرف دخانیات و کشیدن سیگار
  • برخی از عفونت ها مانند کلامدیا
  • ابتلا به ویروس HPV یا زگیل تناسلی

درمان سرطان دهانه رحم

در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان به راحتی انجام می شود . حتی می توان تنها دهانه رحم را خارج کرد و در صورتی که کمی پیشرفت کند تمام رحم را برداشت . در این صورت نیازی به شیمی درمانی و رادیوتراپی نمی باشد .

در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان به راحتی انجام می شود . حتی می توان تنها دهانه رحم را خارج کرد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

یکی از روش های پیشگیری از این بیماری تست پاپ اسمیر می باشد . باید بدانید که تست پاپ اسمیر ممکن است ۵۰% از زنان مبتلا به سرطان سرویکس را شناسایی کند . با استفاده از این تست نمونه ای از بافت دهانه رحم برداشته شده و مورد بررسی قرار می گیرد . این تست از دو طریق بررسی می شود :

  1. بافت دهانه رحم در لام شیشه ای قرار می گیرد و به وسیله میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد .
  2. ایپرپ : که بافت برداشته شده در داخل ظرف های محلول ریخته می شود . از مزایای این روش اینست که ویروس HPV هم تشخیص داده می شود .

بهترین زمان تست پاپ اسمیر

بعد از سن ۲۱ سالگی بهتر است تست پاپ اسمیر را انجام داد . در صورتی که نتایج این تست ۳ سال متوالی بدون مشکل بود می تواند هر ۳ سال یکبار این تست را انجام دهد . اما در صورتی که در این تست نتایج HPV مثبت بود توصیه می شود هر ۶ ماه یا هر یکسال یکبار این تست انجام شود . این تست در مراحل اولیه می تواند سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد و بعد از تشخیص درمان صورت می گیرد .

نکته مهم اینست که بعد از اینکه تشخیص ویروس HPV داده شود توصیه می شود بیمار زودتر اقدام به بارداری کند .

پاسخ

یک × 4 =

Call Now Button