[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک ، اختلالی است که بر سطح هورمون ها تاثیر می گذارد. معمولا سطح هورمون های مردانه در زنان مبتلا به این سندرم بالاتر از حد نرمال و طبیعی می باشد. این برهم خوردن نظم هورمون ها می تواند منجر به قطع سیکل قاعدگی و مشکلات باروری شود.
سندرم تخمدان پلی کیستیک هم چنین باعث رشد موهای زائد در نواحی از بدن و صورت می شود. از دیگر عوارض این سندرم می توان به افزایش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی اشاره کرد.
در این مقاله به بررسی علت بروز این سندرم و تاثیر آن بر بدن خانم ها می پردازیم.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک ، اختلالی است که بر روی هورمون های خانم ها در سنین باروری تاثیر می گذارد. همان طور که از نام سندرم پیداست، تخمدان ها درگیر می شوند. تخمدان، ارگانی است که هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کند، این دو هورمون مسئول تنظیم سیکل قاعدگی هستند.
سه مشخصه اصلی این سندرم عبارت است از:
– وجود کیست در تخمدان
– افزایش سطح هورمون مردانه
– نامنظم شدن سیکل قاعدگی
بر هم خوردن نظم تخمک گذاری، سطح هورمون های استروژن، پروژسترون، FSH و LH را تغییر می دهد. سطح استروژن و پروژسترون کاهش و سطح آندروژن افزایش می یابد. به همین خاطر، شاهد برهم خوردن نظم سیکل قاعدگی در خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک خواهیم بود.

درمان-سندرم-تخمدان-پلی-کیستیک

درمان-سندرم-تخمدان-پلی-کیستیک

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

علت اصلی بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور کامل مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند، بالا رفتن سطح هورمون های مردانه مانع از تولید هورمون ها و آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود. عوامل ژنتیکی، مقاومت به انسولین و التهاب، از جمله دلایل افزایش تولید آندروژن هستند.

علائم  سندرم تخمدان پلی کیستیک

بسیاری از خانم ها در اولین پریود خود متوجه علائم و نشانه هایی می شوند، برخی دیگر بعد از چاق شدن و یا هنگامی که دچار مشکلات باروری می شوند. برخی علائم و نشانه های این سندرم عبارت است از:
– نامنظم شدن سیکل قاعدگی
– خونریزی شدید
– رشد موهای زائد
– آکنه و جوش
– افزایش وزن
– تیره شدن پوست
– سردرد

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض تخمدان پلی کیستیک

– ناباروری
– سندرم های متابولیک
حدود ۸۰ درصد خانم های مبتلا به این سندرم، چاق هستند و بیشتر در معرض فشار خون بالا، افزایش سطح قند خون و کلسترول بد (LDL) قرار دارند.
– آپنه انسدادی خواب
– سرطان اندومتر
– افسردگی

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

جهت تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک، متخصص زنان ابتدا به بررسی:
– سطح آندروژن
– نظم سیکل قاعدگی
– وجود کیست در تخمدان ها
می پردازد.
معاینه لگنی، وجود هر گونه مشکل و اختلال در تخمدان ها و سایر قسمت های ناحیه تناسلی را نشان می دهد. جهت انجام این تست، پزشک با وارد کردن انگشت خود در واژن، به بررسی رحم و تخمدان ها می پردازد.
آزمایش خون، از دیگر تست های تشخیصی است که سطح هورمون های مردانه را نشان می دهد.
اولتراسوند نیز با استفاده از امواج صوتی، به بررسی هر گونه ناهنجاری در رحم و تخمدان ها کمک می کند.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولا با ایجاد یک سری تغییرات در سبک زندگی مانند رژیم غذایی، کم کردن وزن و ورزش آغاز می شود.
کم کردن وزن یکی از اقدامات موثر در منظم شدن سیکل قاعدگی و بهبود علائم سندرم می باشد.
ورزش کردن نیم ساعت در طول روز به کم کردن وزن و بهبود سطح هورمون انسولین و نظم تخمک گذاری کمک می کند. در صورتی که ورزش و رژیم غذایی، همزمان باهم در نظر گرفته شود، مزایای بیشتری را به همراه خواهد داشت.

جراحی تخمدان پلی کیستیک 

مصرف قرص های پیشگیری از بارداری. مصرف روزانه استروژن و پروژستین، به متعادل شدن نظم هورمون ها، تنظیم تخمک گذاری و بهبود علائم کمک می کند.
متفورمین، دارویی است که معمولا در درمان دیابت نوع دو تجویز می شود و با بهبود سطح انسولین به درمان علائم سندرم کمک می کند.
جراحی، گزینه ای است که به بهبود باروری کمک می کند، به خصوص اگر سایر اقدامات درمانی موثر واقع نشده باشد.

نتیجه گیری

سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث بر هم خوردن سیکل قاعدگی، مشکلات باروری و هم چنین علائمی مانند رشد موهای زائد در صورت می شود. تغییر در سبک زندگی، داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش و کم کردن وزن از جمله اقداماتی هستند که به بهبود علائم این سندرم کمک می کنند.
مصرف داروهایی مانند قرص های پیشگیری از بارداری و یا متفورمین نیز از سوی متخصص زنان توصیه می شود.
Source: https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

20 − هشت =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی