[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درمان نازایی با هیستروسکوپی

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

درمان نازایی با هیستروسکوپی

اگر تجربه قاعدگی های سنگین و دل درد های شدید دارید و یا پزشک متخصص نیاز داشته باشد که سلامت ارگان های تناسلی را بررسی کند، احتمالاً پیشنهاد می شود که هیستروسکوپی انجام گیرد. این روش می تواند تصاویر دقیقی از ناحیه دهانه رحم و واژن به دست آورد و مشکلاتی که باعث بروز علائم می شود را تشخیص دهد.

کاندید-هیستروسکوپی

کاندید-هیستروسکوپی

علت نیاز به جراحی هیستروسکوپی

در طول جراحی هیستروسکوپی پزشک هیستروسکوپ را وارد دهانه رحم می کند. یک لوله باریک که مجهز به منبع نوری است وارد واژن می شود.

با این لوله باریک می توان دهانه رحم و داخل رحم را مشاهده نمود. در صورتی که مورد مشکوکی مشاهده شود، پزشک می تواند نمونه ای بگیرد و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه بفرستد.
در بین تمامی دلایل برای انجام هیستروسکوپی، پریودهای سنگین و با خونریزی های شدید یا خونریزی بین دو قاعدگی، از متداول ترین دلایل انجام هیستروسکوپی است. همچنین امکان دارد که در شرایط زیر هیستروسکوپی پیشنهاد شود:
– نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد.
– خونریزی بعد از یائسگی
– فیبروم ها، پولیپ ها یا اسکارهایی در رحم دیده شود.
– سابقه بیشتر از یک سقط جنین یا مشکلاتی در باردار شدن
– پزشک نیاز به نمونه کوچکی از دیواره رحم داشته باشد
– IUD از جای خود خارج شده باشد

روند-هیستروسکوپی

روش انجام هیستروسکوپی

این روش جراحی می تواند در بیمارستان یا در مطب پزشک انجام گیرد. بیمار در این روش می تواند بیدار باشد و یا بیهوشی عمومی را تجربه کند.

در صورتی که بیمار بیدار باشد از داروهای آرام بخش برای آرامش بیشتر بیمار استفاده می شود. پزشک از وسیله ای به نام دیلاتور استفاده می کند تا دهانه رحم را باز کند.
همچنین از اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می شود. اگر تجربه پاپ اسمیر داشته اید حتماً می دانید که اسپکولوم به چه شکلی است.
بعد از آن هیستروسکوپ به آرامی از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود. سپس گاز وارد رحم می شود و مایع آب و نمک از هیستروسکوپ وارد رحم می شود تا رحم گسترش یابد. به این ترتیب دید واضح تری از رحم فراهم می شود و لوله های فالوپ را می توان از طریق هیستروسکوپ مشاهده نمود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

بعد از هیستروسکوپی

بعد از اینکه سلامت ارگان های داخلی مشخص شد، فرد می تواند مرخص شود و همان روز به منزل برود. ولی اگر چنانچه فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشد نیاز است که همراه یک نفر به منزل بازگردد. برای چند روز اول بعد از هیستروسکوپی مواردی مانند درد، خونریزی و … مشاهده می شود.

گازی که به ناحیه رحم وارد شده است ظرف ۲۴ ساعت خارج می شود. همچنین داروهایی برای کاهش درد به بیمار تجویز می شود.
نیاز است که برای حداقل دو هفته از رابطه جنسی خودداری شود. قبل از اینکه فرد مرخص شود تمام مراقبت های بعد از عمل به بیمار گفته می شود.
منبع : https://www.webmd.com/women/guide/what-is-hysteroscopy#1

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

3 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی