[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

بهترین راه درمان کیست بارتولن

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

درمان کیست بارتولن

بهترین راه برای درمان کیست بارتولن چیست؟
در صورتی که برامدگی در ناحیه تناسلی احساس می کنید حتماً به متخصص زنان مراجعه کنید تا ضایعه بررسی گردد. در صورتی که تشخیص کیست بارتولن داده شود و این مورد آزار و اذیتی برای فرد نداشته باشد می توان در اغلب موارد مشکل را به حال خود رها کرد و نیازی به روش های درمانی نیست. ولی در صورتی که کیست دردناک باشد معمولاً پزشک زنان موارد زیر را پیشنهاد می دهد:

  • قرار دادن ناحیه تناسلی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم ( بهتر است که سه تا چهار بار در روز این روند تکرار شود )
  • قرار دادن کمپرس گرم بر روی ناحیه ( قرار دادن حوله یا پارچه کتان حاوی آب گرم بر روی ناحیه )
  • مصرف مسکن هایی مانند ایبوپروفن و پاراستامول
مشخصات کیست بارتولن

مشخصات کیست بارتولن

درمان آبسه در ناحیه تناسلی

در صورتی که کیست بارتولن عفونی شود و تشکیل یک آبسه بدهد (تجمع مایع مخاطی در ناحیه کیست) احتمالاً برای بیمار، آنتی بیوتیک تجویز می شود تا عفونت از بین برود. زمانی که عفونت درمان شود در صورتی که کیست بزرگ باشد پیشنهاد می شود تا کیست تخلیه شود.

تخلیه کیست و آبسه

تکنیک های مختلفی برای تخلیه کیست بارتولن و آبسه وجود دارد تا دوباره بروز نکند. روش های اصلی درمان در زیر آورده شده است.

 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.۲

استفاده از کاتتر حاوی بالون

وارد کردن کاتتر حاوی بالون روشی است که به تخلیه مایع از آبسه یا کیست کمک می کند. یک راه دائمی برای تخلیه ترشحات و مایعات که در آینده در موضع ساخته می شود، ایجاد می گردد. به این ترتیب دیگر نیازی به بستری بیمار در بیمارستان نیست. این روش با بی حسی موضعی انجام می گیرد.

به این ترتیب بیمار در طول انجام این روش کاملاً هوشیار است. ولی ناحیه بی حس است و دردی احساس نمی شود. این روش می تواند با بیهوشی عمومی هم انجام شود به این ترتیب بیمار در تمام طول این روش بیهوش است و هیچ احساسی ندارد.
برشی بر روی آبسه یا کیست ایجاد می شود و مایع از کیست خارج می گردد. یک کاتتر بالون وارد آبسه یا کیست خالی می شود. کاتتر بالون دار بسیار باریک است و یک لوله پلاستیکی کوچک است که یک بالون به سر آن متصل است. زمانی که کاتتر وارد آبسه می شود، بالون با مقدار کمی سرم، پر می شود.

به این ترتیب سایز بالون افزایش می یابد. بخیه هایی برای بستن موقتی کاتتر و قرار دادن بالون در موقعیت مناسبی زده می شود. کاتتر تا زمانی که سلول های جدیدی در ناحیه به وجود آیند، قرار داده می شود. زمانی که زخم بهبود یافت می توان کاتتر را خارج نمود ولی یک مجرا برای خروج ترشحات در آینده باقی می ماند.

روش درمان کیست بارتولن

روش درمان کیست بارتولن

جراحی برداشتن کیست بارتولن

در مواردی که غده بارتولن درگیر شده باشد معمولاً پیشنهاد می شود که از روش جراحی کمک گرفته شود. همچنین در مواردی که کیست بارتولن به طور مکرر تشکیل شود از این روش استفاده می شود. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و طول مدت جراحی در زمان کوتاهی انجام می شود.

احتمال دارد که نیاز به بستری بیمار در بیمارستان به مدت ۲ تا ۳ روز باشد. خطر این نوع جراحی شامل خونریزی، کبودی و عفونت زخم است. در صورتی که زخم عفونت کند، از انتی بیوتیک مناسب با توجه به تشخیص پزشک استفاده می شود. زیرا لازم است که عفونت برطرف گردد.

نتیجه گیری

درمان اصلی کیست بارتولن بستگی به وخامت آن دارد. در صورتی که کیست عفونت کرده باشد نیاز است که ابتدا عفونت برطرف شود و سپس از روش درمانی مناسب بهره گرفته شود. ولی در اکثر موارد نیازی به جراحی کیست بارتولن نیست.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/bartholins-cyst/treatment/

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

یک × 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی