[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

از این طریق از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید…

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

راه های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم خاموش است و مرگ بار. این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و در موارد نادری ما شاهد علائم خاصی در مراحل ابتدایی سرطان هستیم. بر اساس مرکز کنترل بیماری های هر ساله شاهد ۱۱ هزار زن که به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند در آمریکا می باشیم. در بسیاری از مبتلایان که در مراحل پیشرفته بیماری مراجعه می کنند دیگر برای درمان دیر شده است. در این مقاله قصد داریم به راه های پیشگیری از سرطان دهانه رحم اشاره کنیم.

علت سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم تقریباً همیشه ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی HPV است. این عفونت شایع ترین عفونت ناشی از مقاربت جنسی است. با این حال این ویروس شاید تنها علت سرطان دهانه رحم نباشد. دیگر فاکتورهایی که می توانند باعث این سرطان شوند شامل موارد زیر هستند:
– مصرف دخانیات
– سوء تغذیه
– سیستم ایمنی ضعیف
– بارداری
HPV بسیار شایع است. تقریباً ۸۰ درصد از افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند در برخی برهه ها در زندگی خود با این ویروس در تماس بوده اند. ولی درصد زیادی از آن ها هیچ گاه علائمی را تجربه نکرده اند.

زیرا سیستم ایمنی بدن ظرف دو سال این ویروس را از بین می برد. ولی در برخی موارد انواع خاصی از ویروس HPV می تواند منجر به تغییراتی در سلول های دهان شود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

انجام مرتب آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر می تواند هرگونه ناهنجاری و مورد غیر طبیعی را در مراحل اولیه تشخیص دهد. تغییراتی که در دهانه رحم به وجود آمده اند را می توان با آزمایش پاپ اسمیر شناسایی کرده و قبل از اینکه سرطان پیشرفت کند اقدامات درمانی مناسب را به کار برد.
معمولاً لازم است که زنان از سن بیست و یک سالگی این آزمایش را هر سه سال یک بار انجام دهند. زمانی که به سن سی سال می رسند پیشنهاد می شود که تا زمانی که نتیجه آزمایش منفی است هر پنج سال یک بار این آزمایش انجام گیرد.
به علاوه در صورتی که با رابطه جنسی از واژن خونریزی مشاهده شود لازم است که به متخصص زنان مراجعه شود.

متاسفانه انجام این آزمایش متداول نیست و بسیاری از افراد انجام این آزمایش را جدی نمی گیرند. برای مثال در آمریکا حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از افرادی که در مراحل پیشرفته این سرطان مراجعه می کنند در پنج سال گذشته آزمایش پاپ اسمیر انجام نداده اند و یا به طور کلی در طول زندگی شان این آزمایش را انجام نداده اند.

انجام آزمایش های فالوآپ بعد از آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی

در صورتی که عفونتی در این ناحیه وجود داشته باشد معمولاً پزشک برای اطمینان خاطر دوباره این آزمایش را انجام می دهد. در صورتی که این آزمایش مورد دیگری جز عفونت را نشان دهد پزشک آزمایشات دیگری را برای تشخیص مشکل انجام می دهد.

واکسیناسیون

واکسنی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد که لازم است قبل از شروع روابط جنسی این واکسن زده شود. دو واکسن با نام های سرواریکس و گارداسیل وجود دارند که توانایی مقابله با انواع ویروس های اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم در خانم ها می شوند و یا باعث بروز سرطان مقعد در آقایان می شوند را دارند.

پزشک درباره دوزی که بیمار باید مصرف کند با وی صحبت می کند. پیشنهاداتی برای واکسن اچ پی وی وجود دارد که بنا بر شرایط و سن و سال فرد برای بیمار تجویز می شود.

جلوگیری از سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون

جلوگیری از سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون

این واکسن در موارد زیر پیشنهاد می شود:
– دخترانی که در سن ۱۱ تا ۱۲ سال هستند ( ولی اولین دوز می تواند در سن نه سالگی زده شود )
– زنانی که بین ۱۳ تا ۲۶ ساله هستند و تا کنون واکسیناسیون انجام نداده اند ولی به سرطان دهانه رحم مبتلا نشده اند.
– پسران می توانند از سن ۱۱ سالگی این واکسن را بزنند و مردان بین ۱۳ تا ۲۱ سال که تا کنون واکسن نزده اند هم می توانند این واکسن را بزنند.
در صورتی که شما صلاحیت لازم را دارید و فرزندتان در سنین مناسب برای واکسیناسیون است می توانید برای انجام واکسیناسیون اقدام کنید. ولی مورد مهم این است که در صورتی که در کودکی واکسیناسیون انجام نداده اید می توانید تا سن ۲۶ سالگی اقدام کنید.
قویاً توصیه می شود که قبل از اینکه در معرض ویروس اچ پی وی قرار گیرند واکسیناسیون را انجام دهند. حتی در صورتی که به انواعی از ویروس اچ پی وی مبتلا شده اید واکسن می تواند محافظت لازم را در برابر برخی از انواع ویروس اچ پی وی فراهم کند.

روابط جنسی حفاظت شده

مطالعات نشان داده است که زنانی که شریک جنسی های زیادی دارند بیشتر در معرض خطر آلودگی با ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم هستند.

همچنین در صورتی که از لحاظ جنسی فعال هستید هربار که رابطه جنسی برقرار می کنید از کاندوم استفاده کنید. رابطه جنسی محافظت نشده می تواند فرد را در معرض بیماری های مقاربتی بیشتری قرار دهد و در نتیجه ریسک ابتلا به اچ پی وی را افزایش دهد. به این ترتیب به مرور تغییراتی را در دهانه رحم ایجاد می کند و سلول های پیش سرطانی را ایجاد می کند.
ولی استفاده از کاندوم به کاهش بیماری های مرتبط به اچ پی وی از جمله سرطان دهانه رحم کمک می کند. ولی باید بدانید که این ویروس موجب عفونی شدن نواحی که تحت پوشش کاندوم نیست می شود. بنابراین کاندوم ها روش ایده آل برای جلوگیری کامل از این ویروس نیستند. بنابراین واکسیناسیون اچ پی وی در کنار استفاده از کاندوم اهمیت زیادی دارد.

ترک سیگار

سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را دو برابر کند. مطالعات نشان داده است که استفاده از محصولات تنباکو می تواند دی ان ای سلول های دهانه رحم را تخریب کند و در نتیجه منجر به سرطان دهانه رحم گردد.

منبع : https://www.rush.edu/health-wellness/discover-health/preventing-cervical-cancer

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

12 − 2 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر موسوی