[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

زگیل تناسلی باعث نازایی می شود؟

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

زگیل های تناسلی، عفونت های مقاربتی هستند که عمدتا به صورت توده های سفت در بافت ناحیه تناسلی خانم ها و آقایان یافت می شوند. این در حالی است که بسیاری از افراد هیچ گونه علامت و نشانه ای نخواهند داشت.

تاثیر زگیل تناسلی بر جنین

تاثیرات زگیل تناسلی بر جنین

زگیل تناسلی و ناباروری

زگیل های تناسلی توسط شاخه ای از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. HPV، شایع ترین بیماری مقاربتی است. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که تمام عفونت های HPV منجر به زگیل تناسلی نمی شوند. در برخی موارد، این ویروس می تواند عاملی باشد برای بروز سرطان در خانم ها و آقایان.
در موارد خاص، HPV می تواند عامل بروز سرطان دهانه رحم در خانم ها باشد، به همین خاطر مهم است که خانم ها هر سال نسبت به انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنند.
بسیاری از خانم ها نگران زگیل تناسلی در دوران بارداری هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بارداری با زگیل تناسلی بپردازیم.

چگونه زگیل تناسلی بر روی مراقبت های دوران بارداری تاثیر می گذارد؟

خانم های بارداری که مبتلا به زگیل تناسلی هستند، باید در خصوص مراقبت های دوران بارداری با پزشک مشورت داشته باشند. با این که زگیل تناسلی تاثیری بر روی جنین نمی گذارد، اما ضروری است که هر گونه ناهنجاری در طول دوران بارداری بررسی گردد.
از آن جایی که تعداد زیادی سلول در دوران بارداری رشد می کنند و ایجاد می شوند، هر گونه تغییر غیر عادی باید بررسی شود. علاوه بر این، برخی خانم ها در دوران بارداری، با زگیل های بزرگ تری روبرو خواهند شد.

تاثیر عفونت زگیل تناسلی بر کودکان

زگیل تناسلی در بارداری

آیا احتمال بروز عوارض ناشی از زگیل تناسلی در دوران بارداری وجود دارد؟

در کل، زگیل تناسلی تاثیری بر روی بارداری نمی گذارد. با این حال، احتمال بروز عوارض وجود دارد.
خانم هایی که دچار عفونت فعال زگیل تناسلی در دوران بارداری هستند، ممکن است زگیل رشد سریع تری نسبت به حالت معمولی داشته باشد. در برخی خانم ها، می تواند با دردناک شدن ادرار همراه باشد. زگیل های بزرگ تر می توانند باعث خونریزی حین زایمان شوند.
در برخی موارد، زگیل هایی که اندازه بزرگی دارند، می توانند باعث سخت شدن زایمان طبیعی شوند و در نهایت، نیاز به زایمان سزارین خواهد بود.
در موارد بسیار نادر این احتمال وجود دارد که زگیل از مادر به نوزاد منتقل شود. در چنین شرایطی، چند هفته بعد از زایمان، شاهد بروز زگیل در دهان نوزاد خواهیم بود.

آیا عفونت زگیل تناسلی به جنین منتقل می شود؟چه درمانی برای زگیل تناسلی در دوران بارداری در نظر گرفته می شود؟

درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، اما مصرف دارو می تواند به درمان زگیل هایی که کمتر مشخص هستند کمک کند. مصرف بسیاری از داروهای درمان زگیل، در دوران بارداری بلامانع می باشد.
اگر مصرف دارویی قبل از بارداری تجویز شده باشد، حتا باید در خصوص ادامه مصرف با پزشک مشورت صورت گیرد. گاهی ممکن است درمان های موضعی برای برداشت زگیل در نظر گرفته شود، روشی که در دوران بارداری کاملا ایمن می باشد.
نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که از درمان خودسرانه زگیل تناسلی در دوران بارداری باید خودداری شود. برخی درمان ها می توانند منجر به بروز درد و ناراحتی شوند، به خصوص در خانم هایی که ناحیه تناسلی حساسی دارند.
در مواردی که اندازه زگیل تناسلی به حدی بزرگ باشد که مانع زایمان طبیعی شود، درمان های زیر از سوی پزشک تجویز خواهد شد:
– فریز کردن زگیل با نیتروژن مایع
– برداشت زگیل به روش جراحی
– سوزاندن زگیل با استفاده از لیزر

احتمال انتقال عفونت زگیل تناسلی از مادر به جنین

در بسیاری از خانم های باردار، زگیل تناسلی هیچ گونه تاثیری بر روی بارداری نخواهد داشت. به علاوه این که، احتمال انتقال عفونت از مادر به جنین نیز بسیار پایین می باشد.
اگر خانم بارداری مبتلا به زگیل تناسلی باشد و نگران بارداری خود، حتما باید در خصوص درمان و مراقبت های دوران بارداری با پزشک مشورت کنند. پزشک بهترین نوع درمان در این دوران را در نظر خواهد گرفت.
Source: https://www.healthline.com/health/pregnancy/infections-prevention-genital-warts#outlook

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

یک + 20 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی