[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سرطان های کشنده در خانم ها

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

سرطان های کشنده در خانم ها

امروزه ابتلا به سرطان به یکی از امراض شایع تبدیل شده است. اما خوشبختانه اقدامات درمانی موثری برای مقابله با انواع سرطان وجود دارد. شناخت بدترین و به نوعی کشنده ترین سرطان ها، نکته ای است که اهمیت دارد.

سرطان های کشنده در خانم ها

پنج سرطان خطرناک و کشنده در خانم ها عبارتند از:

  • سرطان ریه و برونش

سزطان ریه از جمله سرطان های خطرناکی است که در میان خانم ها شایع می باشد، به خصوص در میان خانم های سیگاری. تشخیص این سرطان در مراحل اولیه به درمان موثر آن کمک می کند.

سرطان-های-کشنده-در-خانم-ها

سرطان-های-کشنده-در-خانم-ها

• سرطان سینه

سرطان سینه نسبت به سرطان ریه درصد مرگ و میر بالاتری دارد. انجام تست های غربالگری و معاینه سینه توسط خود فرد به تشخیص اولیه این سرطان کمک می کند.

• سرطان کولون و رکتوم

خانم ها نیز مانند آقایان باید از پنجاه سالگی و یا حتی زودتر نسبت به انجام تست های غربالگری اقدام کنند، به خصوص اگر در معرض ابتلا به چنین سرطان هایی قرار دارند. با تشخیص اولیه و به موقع، احتمال کشنده بودن این سرطان به حداقل خواهد رسید.

• سرطان پانکراس

سرطان پانکراس، از جمله سرطان هایی است که پیشرفت سریع و علائم بالینی کمی دارد، به همین خاطر، یکی از کشنده ترین سرطان ها محسوب می شود. علاوه بر این، سرطان پانکراس نسبت به شیمی درمانی مقاومت نشان می دهد. مصرف سیگار و دخانیات و هم چنین چاقی و اضافه وزن، احتمال پیشرفت و ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند.

• سرطان تخمدان

از آن جایی که سرطان تخمدان  منجر به بروز علامت و نشانه ای نمی شود، تشخیص اولیه را کمی دشوار می سازد. سرطان تخمدان یکی از سرطان های شایع در میان خانم های مسن می باشد. انجام هر گونه جراحی و برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ، احتمال ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پیشگیری از ابتلا به سرطان های کشنده

ابتلا به این قبیل سرطان ها تا حد زیادی به عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی بستگی دارد. به همین خاطر، انجام تست های غربالگری و دوری از محرک ها ماننند سیگار، تغذیه نامناسب، مصرف الکل، اضافه وزن و عدم تحرک بدنی تا حد زیادی از بروز سرطان ها پیشگیری می کنند.

عوامل خطر سرطان های کشنده در خانم ها 

عواملی که احتمال ابتلا به سرطان های کشنده را افزایش می دهند، عبارتند از:
– مصرف سیگار و دخانیات
– تغذیه ناسالم
– مصرف بیش از حد الکل
– نداشتن تحرک و فعالیت بدنی
در مقابل، با رعایت موارد زیر می توان از بروز سرطان پیشگیری کرد:
– انجام تست ها و معاینات غربالگری
– کاهش تماس با آلاینده های محیطی
– ورزش و فعالیت بدنی
– داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل
– دریافت واکسن
– محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده تا حد امکان
Source: https://www.unitypoint.org/desmoines/services-cancer-article.aspx?id=c9f17977-9947-4b66-9c0f-15076e987a5d

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

یک × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی