[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

 شایع ترین سرطان های زنان

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

شایع ترین سرطان های زنان

سرطان رحم

دکتر شیرعلی ( به صورت تخصص در زمینه بدخیمی های زنان فعالیت می کند )می گوید : یکی از شایع ترین سرطان های زنان در قسمت تناسلی ، بدخیمی رحم می باشد ولی خوشبختانه اکثر بیماران در مراحل اولیه قابل شناسایی هستند . این بیماری در تمام سنین ممکن است اتفاق بیافتد ولی در زنان یائسه قابل پیش بینی است .

 شایع ترین سرطان های زنان

شایع ترین سرطان های زنان

علائم سرطان رحم

شایع ترین علامت این بدخیمی که باید مورد پیگیری قرار بگیرد ،الگوی خونریزی غیر طبیعی در زنان “پیش از” یائسگی میتواند بصورت میزان خونریزی غیر طبیعی زیاد در یک سیکل قاعدگی باشد یا اینکه فواصل بین قاعدگی ها کوتاه باشد . در مورد خانم هایی که یائسه هستند هر نوع خونریزی حتی در حد لکه بینی ضروری است مورد بررسی قرار بگیرد .

تشخیص سرطان رحم

وی در ادامه بیان می کند : بررسی اولیه ما در این موارد انجام سونوگرافی است و بر اساس اطلاعاتی که این روش در اختیار ما قرار می دهد باید نمونه ای از رحم را داشته باشیم . این نمونه می تواند به صورت سرپایی در مطب انجام شود یا در صورت صلاحدید ی که پزشک در نظر می گیرد انجام کورتاژ در اتاق عمل انجام می شود .

 خوشبختانه اکثر بیماران در مراحل اولیه قابل شناسایی هستند . این بیماری در تمام سنین ممکن است اتفاق بیافتد ولی در زنان یائسه قابل پیش بینی است .دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان سرطان رحم

درمان اصلی که برای بدخیمی رحم در نظر گرفته می شود جراحی است . ولی برای اینکه به مرحله ای برسید که نیاز به جراحی داشته باشید ، اقدامات بیشتری در نظر می گیریم.
عوامل خطر بدخیمی رحم
• سابقه خانوادگی بدخیمی رحم ، تخمدان ، روده ، معده و درجاتی از بدخیمی های پستان بیمار را مستعد این بیماری می کند .
• چاق بودن بیماران
• سابقه بیماری دیابت و بی نظمی در سیکل قاعدگی
• بیمارانی که تحت درمان هورمونی قرار می گیرند و درمان مکمل را در کنار این درمان ندارند .
البته هر خونریزی غیرطبیعی به معنای سرطان نیست . ممکن است خانمی که یائسه باشد و با خونریزی مراجعه می کند که در بررسی ها متوجه می شویم لایه داخلی رحمشان دچار خشکی شده یا ممکن است دچار پولیپ شده باشند و خوش خیم هم باشد اما ضرورت دارد با هر یافته غیرطبیعی برخورد جدی داشته باشیم.

سرطان تخمدان

این نوع بدخیمی ها را انتظار داریم در سنین بالای ۵۰ سال ببینیم بخصوص در افرادی که سابقه بدخیمی را دارند . از جمله سرطان رحم ،پستان ، روده ، معده وجود داشته باشد که برای بررسی سرطان تخمدان هیچ روش غربالگری مطمئنی وجود ندارد و در بسیاری از موارد بیماران زمانی به ما مراجعه می کنند که بیماری پیشرفت کرده است.

علائم سرطان تخمدان

علائمی مثل بزرگی شکم ، احساس سیری ، نفخ جزو مواردی است که باید شما را حساس کند تا به پزشک مراجعه کنید . هرچند بروز این علائم لزوما بیانگر وجود بدخیمی در تخمدان نیست ولی ضرورت بررسی با سونوگرافی و آزمایش خون را می طلبد . سرطان تخمدان هم مانند بدخیمی رحم تنها راه تشخیص قطعی انجام جراحی است .

سرطان پستان

سرطان پستان جزو سرطان های شایعی است که زنان را درگیر می کند .خطر بروز این سرطان با سابقه خانوادگی و یا دریافت هورمون افزایش پیدا می کند .

غربالگری سرطان سینه

روشهای بیماری یابی استاندارد برای شناسایی این سرطان شامل معاینات دوره ای است که توسط پزشک انجام می شود . معایناتی که سالی یکبار انجام می شود . به همین جهت توصیه می شود بصورت دوره ای توسط خود فرد و معاینات سالانه و یا دوسالانه توسط پزشک و.ماموگرافی سالانه از ۴۰ سالگی اما در مورد افرادی که در خانواده و اقوام درجه یک مانند مادر و خواهر سابقه این سرطان را دارند به ویژه اگر بروز این بدخیمی در سنین قبل از یائسگی اتفاق افتاده باشد لازم است معایناتی هر ۳ سال یکبار توسط پزشک انجام شود حتی در افرادی که پرخطر هستند به جای اینکه با ماموگرافی مورد بررسی قرار بگیریم از ام آر آی استفاده کنیم . لمس هر توده کوچکی را در ناحیه پستان جدی تلقی کنید . چه بسا این توده کوچک بروز اولیه یک بدخیمی باشد که اگر زود به تشخیص این سرطان برسیم با برداشتن موضعی بخش از پستان شمادرمان کفایت می کند . ولی اگر بیماری پیشرفت کند که شواهد آن شامل فرورفتگی پستان یا عقب کشیدگی نوک پستان یا ضایعات زخمی که روی پستان ایجاد می شود نشان دهنده مراحل دیررس بیماری است و در این موارد علاوه بر جراحی لازم است از درمان های تکمیلی  استفاده شود . درمان تکمیلی شامل رادیوتراپی و شیمی درمانی است.

سرطان دهانه رحم

نوعی بدخیمی می باشد که در ۹۰ درصد با  HPV در ارتباط است . HPV انواع مختلفی دارد . . این ویروس می تواند انواع پرخطر و کم خطر را به خود اختصاص دهد . انواع کم خطر این بیماری باعث زگیل های ناحیه تناسلی می شود و بندرت عاملی برای بدخیمی است . اگر خانمی به انواع پر خطر این بیماری مبتلا شود ، این بدان معنی نیست که الزاما به سمت بدخیمی پیش می رود . زیرا معمولا این ویروس یک دوره زندگی دارد و افرادی که مصرف سیگار ندارند و ضعف سیستم ایمنی ندارند انتظار داریم که بعد از یک دوره زمانی بدن فرد از وجود این ویروس پاک شود . با وجود اینکه این ویروس می تواند فرد را مستعد به بدخیمی کند اما خوشبختانه ما برای سرطان دهانه رحم روش های غربالگری وجود دارد . روش های غربالگری با انجام پاپ اسمیر یا بررسی HPV میسر است .

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

• این پیشگیری می تواند به صورت اولیه باشد که فرد می تواند واکسن HPV استفاده کند .
• پیشگیری می تواند به صورت ثانویه باشد که همان انجام تست پاپ اسمیر می باشد . یعنی وقتی در نتیجه تست یک سلول غیر طبیعی وجود داشته باشد پزشک برای برسی بیشتر انجام کولپوسکوپی را تجویز می کند . که در این روش دهانه رحم را با بزرگنمایی می بینند و اگر ضایعه ای مشاهده شود بیوپسی انجام می شود و بر اساس اطلاعات به دست آمده می توان ضایعه را در مراحل پیشرفت تشخیص داد و درمان را شروع کرد و از بروز بدخیمی جلوگیری کرد .پس از کولپوسکوپی ، در صورت نیاز بیوپسی انجام شده و بر اساس اطلاعات بدست آمده، میتوان ضایعه را در مراحل ” پیش بدخیم” تشخیص داد و درمان را شروع کرد و از بروز بدخیمی جلوگیری نمود. اگر بتوان سلول های غیر طبیعی را در مراحل اولیه تشخیص بدهیم درمان به راحتی انجام داد . در خیلی از موارد انجام پاپ اسمیر را در کشور ما لحاظ نمی کنند و با پیشرفت بیماری و خونریزی های شدید مراجعه می کنند . لطفا در خصوص انجام تست پاپ اسمیر کوتاهی نکنید زیرا سلامتی شما ، سلامتی خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد .

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

One thought on “ شایع ترین سرطان های زنان

  1. ابوالفضل کارگر - مارس 8, 2020 در 2:39 ق.ظ

    سلام. شب عالی بخیر . من مقاله شما را مطالعه کردم برای من عالی بود و قصدم برای ساخت دارو بود و ۵بیماری که کشف کردم برای من کمک کرد تا حدودی ممنون از شما سپایگزارم از شما.

    پاسخ

پاسخ

2 × دو =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر موسوی