[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

پیشگیری از عفونت واژن

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

بیماری واژینیت یا همان عفونت واژن یکی از انواع بیماری های زنانه است که درصد شیوع آن در بین زنان بسیار بالا است. علیرغم این که انواع عفونت های واژن تقریباً علائم مشابهی از خود بروز می دهند اما با انواعی از عفونت های واژینال روبرو هستیم که در پاره ای از موارد با هم متفاوت هستند.
در ادامه این مقاله تصمیم داریم به انواع عفونت های واژن و نیز علائم و روش های تشخیصی این بیماری ها بپردازیم.

عفونت های واژینال تصور شاخص

 

انواع عفونت واژن کدامند؟ علائم انواع عفونت ها چیست؟

از رایج ترین انواع عفونت های واژینال که زنان و دختران جوان بسیاری در طول زندگی خود به یکی از آن ها دچار می شوند می توان موارد زیر را نام برد:
عفونت قارچی: عفونت قارچی با علائمی نظیر، خارش ناحیه تناسلی، ملتهب شدن ناحیه واژن، سوزش ادرار و نیز درد های هنگام رابطه جنسی همراه است.
به طور کلی ۷۵ درصد از زنان و دختران جوان در دوران باروری شان حداقل یک بار عفونت قارچی را تجربه می کنند.
ترشحات ناشی از عفونت قارچی سفید رنگ است، بوی خاصی ندارد و غلظت بالایی دارد. ترشحات این عفونت پنیری شکل می باشد.

عفونت باکتریال: در این نوع عفونت درد و نشانه خاصی در بخش واژینال وجود ندارد. در مواردی صرفاً شاهد بروز خارش خواهیم بود.
ترشحاتی که در اثر بروز عفونت باکتریایی به وجود می آید سفید مایل به خاکستری است. ترشحات بسیار بد بو است و بوی ماهی می دهد. میزان ترشحات در این نوع عفونت بسیار زیاد است.
عفونت تریکومونایی: این عفونت علائمی همچون درد های شکمی، خارش، سوزش ادرار را از خود نشان می دهد. از مهم ترین ویژگی های این نوع عفونت این است که این عفونت در مردان نیز قابل بروز و ظهور است. بنابراین زنانی که به این نوع عفونت مبتلا می شوند همسرانشان نیز باید تحت درمان قرار گیرند.
ترشحات در زنان مبتلا به این عفونت به رنگ سبز یا زرد است. بسیار بد بو و کف آلود می باشد.

درمان عفونت واژینال براساس نوع عفونت متفاوت خواهد بود.

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا پزشک متخصص با طرح پرسش هایی از علائم بالینی شما تلاش می کند که تمامی علائم و وضعیت جسمانی شما را مورد بررسی قرار دهد.
در واقع تمامی موضوعات مربوط به میزات ترشحات، ویژگی های ترشحات اعم از بو دار یا بی بو بودن، رنگ ترشحات و نیز سایر علائم بالینی به پزشک متخصص کمک می کند که تشخیص ها دقیقی را در این زمینه داشته باشد.
سپس برای تکمیل اطلاعات از روش معاینه فیزیکی کمک می گیرد.
اسپکولوم ابزاری است که در روند تشخیص می تواند کمک رسان باشد. اسپکولوم را در دهانه واژن قرار می دهند سپس ترشحات را مورد بررسی قرار می دهند.

راه های پیشگیری از بروز عفونت های واژن

درمان عفونت های واژینال
اقدامات و کارهایی وجود دارد که می توانید با انجام آن ها و رعایت نکاتی جزئی اما مهم از بروز انواع عفونت های واژن جلوگیری کنید. از جمله مهم ترین آن ها:

استفاده از ابزار های بهداشتی در هنگام برقراری رابطه جنسی مثل کاندوم
رعایت بهداشت شخصی
در دوران عادت ماهیانه به طور منظم و در فواصل زمانی کوتاهی نوار بهداشتی را تعویض کنید.
در هنگام شستشوی خود بعد از دستشویی بهتر است که جهت شستن از جلو به عقب باشد. زیرا که باکتری های موجود در ناحیه مقعد به دهانه واژن منتقل می شود و زمینه را برای بروز بیماری ها و عفونت ها فراهم می کند.
لباس زیر شما حتما باید نخی باشد.
بعد از دستشویی حتما با دستمال کاغذی های بهداشتی بدن خودتان را به طور کامل خشک کنید.
در هنگام برقراری رابطه جنسی از ژل های نرم کننده استفاده کنید. زیرا که بروز زخم در ناحیه واژن زمینه را برای رشد باکتری و عوامل بیماری زا افزایش می دهند.
از لباس های تنگ استفاده نکنید.
از سرویس های بهداشتی عمومی کمتر استفاده کنید.

خاتمه

در این مقاله بسیاری از مهم ترین موضوعاتی که در زمینه انواع عفونت های واژن وجود دارد را مطرح و به طور اجمالی به آن ها پرداختیم.
پیشنهاد می کنیم در صورتی که پرسشی در زمینه عفونت های واژینال برای شما پیش آمده است و در بخش های مختلف این مقاله به آن ها پاسخ نگفته ایم در زیر همین مقاله و در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ آن را در اختیار شما قرار دهیم.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

5 × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی