[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

علائم سرطان رحم

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۲ دقیقه

علائم سرطان رحم

سرطان رحم ، یکی از شایع ترین سرطان های دستگاه تناسلی در خانم ها می باشد که از سلول های موجود در رحم آغاز می شود. سرطان رحم، سرطان بدخیم است، بدین معنا که سرطان می تواند رشد کند و به بافت های اطراف متاستاز بدهد.رحم، عضو تو خالی و گلابی شکلی است که جنین در دوران بارداری در این ناحیه رشد می کند. لایه های مخاطی رحم، اندومتریوم نام دارد و متشکل از غدد بسیاری است. قسمت انتهایی رحم، دهانه رحم نام دارد که به واژن می رسد.رحم، تخمک بارور را دریافت می کند و از جنین به هنگام رشد محافظت می کند. انقباضات رحم به هدایت نوزاد به سمت بیرون حین زایمان کمک می کند.

علائم-سرطان-رحم

علائم-سرطان-رحم

از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم ؟

گاهی، سلول های موجود در رحم رشد غیر طبیعی پیدا می کنند و به طرز غیر قابل کنترلی تقسیم می شوند. این تغییرات می تواند در نهایت منجر به بروز سرطان شود. عواملی مانند:

احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند.

با داشتن رژیم غذایی سالم، وزن بدنی متعادل و تحرک و ورزش، می توان احتمال بروز این سرطان را به حداقل رساند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علائم سرطان رحم

سرطان رحم می تواند منجر به بروز علائم و نشانه های متفاوتی شود. خونریزی غیر طبیعی از واژن، یکی از شایع ترین علائم این سرطان می  باشد که می تواند شامل تغییر در سیکل قاعدگی (خونریزی شدید، ادامه دار شدن خونریزی)، خونریزی بین سیکل قاعدگی و لکه بینی بعد از قاعدگی باشد.

برخی دیگر علائم و نشانه های سرطان رحم عبارت است از:

  • ترشح غیر طبیعی از واژن که می تواند بد بو نیز باشد
  • درد حین رابطه جنسی
  • درد و فشار در ناحیه لگن
  • درد های شکمی
  • خونریزی از مثانه و یا رکتوم
  • تجمع مایع در شکم و یا پاها
  • کاهش وزن و از دست دادن اشتها
  • مشکلات تنفسی

پیشرفت سرطان رحم 

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، این امکان وجود دارد که سرطان رحم سایر ارگان ها را نیز درگیر کند و متاستاز دهد. این سرطان می تواند به ارگان هایی مانند دیواره رحم، دهانه رحم، واژن، لوله های فالوپ، تخمدان ها، مثانه و غدد لنفاوی موجود در لگن نیز پخش شود.

پیشگیری از سرطان رحم

نکته ای که اهمیت دارد این است که خانم ها باید جهت انجام معاینات فیزیکی و لگنی به متخصص زنان مراجعه کنند. با تشخیص سرطان در مراحل اولیه از متاستاز و پخش شدن سرطان پیشگیری خواهد شد. در جلسات معاینه، پزشک به بررسی سلامت عمومی بیمار و وجود علائمی از سرطان رحم می پردازد.

Source: http://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/uterine/uterine-cancer/?region=on

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

بیست − 11 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی