[021] 88 71 24 59
مطب: یکشنبه و سه شنبه 20:00 - 15:00
با تعیین وقت قبلی
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم بعد از سرطان رحم و تخمدان سومین سرطان شایع در بین خانم ها می باشد  . از آنجائیکه یکی از عوامل خطر این بیماری عدم رعایت بهداشت در دستگاه تناسلی می باشد ،در کشورهایی که مراقبت های بهداشتی بیشتر است شیوع آن کمتر می باشد . در نتیجه مرگ و میرناشی از آن نیز کمتر است. تشخیص زود هنگام این بیماری می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کرده و درمان به موقع صورت گیرد . یکی از این روشها غربالگری می باشد که در ادامه این مبحث به آن می پردازیم .

غربالگری-سرطان-دهانه-رحم

غربالگری-سرطان-دهانه-رحم

سن ابتلا به سرطان دهانه رحم

از هر ۱۲۸ خانم یک نفر در معرض این نوع سرطان هستندکه پیک سنی شیوع این نوع سرطان ۴۷ سال می باشد. عوامل زمینه ای این نوع سرطان ، عفونت ها می باشد که با گذشت زمان و عدم درمان آنها در سنین بین ۳۵ تا ۴۰ سال ممکن است منجر به سرطان شود . در سن ۶۰ سالگی نیز به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن و عدم رعایت بهداشت دستگاه تناسلی ابتلا به این نوع سرطان نیز افزایش می یابد .

علی رغم اینکه این نوع سرطان خطرناک می باشد اما خوشبختانه قابل تشخیص و پیشگیری می باشد . برای پیشگیری از این بیماری باید ابتدا عوامل خطر این نوع بیماری را شناسایی کرددکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان  با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

غربالگری سرطان دهانه رحم

علی رغم اینکه این نوع سرطان خطرناک می باشد اما خوشبختانه قابل تشخیص و پیشگیری می باشد . برای پیشگیری از این بیماری باید ابتدا عوامل خطر این نوع بیماری را شناسایی کرد که مهم ترین آنها به شرح ذیل می باشد :

  • ازدواج در سنین پایین ( ۱۶ سالگی )
  • عدم رعایت مراقبت های بهداشتی
  • کشیدن سیگار و دخانیات
  • سابقه داشتن عفونت های دستگاه تناسلی بخصوص عفونت هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود .
  • افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند مانند افراد مبتلا به ایدز
  • عامل اصلی این سرطان دهانه رحم عفونت ویروسی است . عفونت هایی که از طریق دستگاه تناسلی منتقل می شود . از جمله بیماری زگیل تناسلی (hpv)می باشد . البته تمام انواع این ویروس خطرناک نیست . بیش از ۱۰۰ نوع ویروس وجود دارد که تعداد کمی از آنها(۱۶ نوع ) می تواند خطرساز باشد . شیوع این ویروس در سنین باروری ۲۰ تا ۳۰ سال است. این عفونت در صورتی که درمان نشود بعد از سالها ( معمولا ۷ سال ) تبدیل به ضایعه بدخیمی می شود . به همین جهت تشخیص زودهنگام از پیشرفت و خطر ابتلا به سرطان جلوگیری می کند .

هشدارهای سرطان دهانه رحم

در صورتی که فرد قاعدگی نامنظم داشته باشد و ترشحات زیاد با علائم غیرطبیعی داشته باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند .

غربالگری سرطان دهانه رحم در بارداری

در صورتی که زخمی در دهانه رحم بخصوص در دوران بارداری وجود داشته باشد ، اگر در ماههای اول حاملگی باشد باید باتشخیص پزشک متخصص زنان تست پاپ اسمیر انجام دهد. این تست مشخص می کند که فرد مبتلا به بدخیمی سرطان دهانه رحم می باشد یا نه . در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر طبیعی بود و عفونتی وجود نداشته باشد ممکن است تا اواخر بارداری نیاز به تست خاصی نباشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

غربالگری سرطان در خانم ها 

سرطان های شایع در بین زنان 

سرطان رحم 

کولپوسکوپی

درمان قطعی سرطان رحم 

پاسخ

یک × 5 =