[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

علت ایجاد فیبروم رحم در بارداری و راه درمان آن

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

فیبروم رحم در بارداری

علت ایجاد فیبروم رحم در بارداری چیست؟

عوارض فیبروم رحم در بارداری چیست؟
فیبروم ها به تومور هایی گفته می شود که در بافت ماهیچه ای رحم شروع به رشد می کنند. این توده ها خوش خیم هستند. توده های رحمی می توانند به اندازه نخود فرنگی کوچک و یا از یک گریپ فروت بزرگ تر باشند.

  • این توده ها می توانند در بیرون دیواره رحمی یا درون رحم و یا در دیواره رحمی رشد کنند. بسیاری از زنان چندین فیبروم در سایز های مختلف دارند.
  • تخمین زده شده است که ۴۵ تا ۶۰ درصد از زنان تا سن ۳۵ سالگی به فیبروم رحم مبتلا می شوند. بیشتر از ۸۰ درصد از زنان تا سن ۵۰ سالگی فیبروم رحم را تجربه می کنند.

ولی تشخیص فیبروم رحم در بارداری همیشه آسان نیست. زیرا به دلیل ضخامت دیواره رحمی نمی توان فیبروم رحم را تشخیص داد. به همین دلیل پزشکان بر این باورند که تعداد افرادی که به فیبروم رحم مبتلا هستند بیشتر از موارد تخمین زده شده است.
اکثر زنان که فیبروم رحم دارند می توانند بارداری طبیعی را پشت سر بگذارند ولی گاهی اوقات این توده می تواند چالش هایی را برای افراد ایجاد کند.

فیبروم رحم در بارداری

فیبروم رحم در بارداری

مشکلات فیبروم رحم در سه ماهه اول بارداری

اکثر فیبروم های رحم در زمان بارداری رشد نمی کنند ولی در صورتی که رشد داشته باشند، این رشد معمولاً در سه ماهه اول بارداری است. زیرا فیبروم ها برای رشد نیاز به هورمون استروژن دارند. بدن در زمان بارداری این هورمون را بیشتر ترشح می کند.
مشکلات اولیه ای که می توانند برای فرد رخ دهند به شرح زیر است:

خونریزی و درد

در یک مطالعه که بر روی بیش از ۴۵۰۰ زن انجام گرفت مشخص شد که ۱۱ درصد از زنان که فیبروم رحم داشتند، خونریزی هم داشتند. ۵۹ درصد از آن ها هم تنها درد داشتند. ولی ۳۰ درصد از زنان که هم خونریزی و هم درد داشتند در سه ماهه اول بارداری خود بودند.

سقط جنین

زنانی که فیبروم دارند به احتمال بیشتری سقط جنین را تجربه می کنند. این نسبت ۱۴ درصد به ۷٫۶ درصد است. و در صورتی که چندین فیبروم در رحم وجود داشته باشد این احتمال افزایش پیدا می کند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

فیبروم رحم در سه ماهه دوم و سوم بارداری

همان طور که رحم گسترش پیدا می کند تا جا برای جنین فراهم شود، این مورد می تواند باعث فشار وارد کردن به فیبروم ها شود. این مورد مشکلات زیادی را در بارداری به وجود می آورد.

درد

شایع ترین علامت فیبروم ها درد است، مخصوصاً که توده ها بیش از حد بزرگ باشند. گاهی اوقات فیبروم ها دچار پیچ خوردگی می شوند که می تواند باعث درد شدید شود.

در برخی موارد هم فیبروم ها منبع خونی را پس می زند و به رنگ قرمز در آمده و از بین می رود. این مورد می تواند درد شدیدی را در ناحیه شکم ایجاد کند. در برخی موارد این عارضه می تواند منجر به سقط جنین شود.

فیبروم رحم و بارداری

فیبروم رحم و بارداری

تخریب جفت

مطالعاتی که صورت گرفته است این نتیجه را در پی داشته است که زنان باردار که به فیبروم مبتلا هستند، به احتمال بیشتری به جفت آسیب می رسد. به این ترتیب جفت از دیواره رحمی جدا می شود و این مورد باعث سقط جنین می گردد. این مورد بسیار مهم است زیرا اکسیژن به جنین نمی رسد و زن باردار خونریزی شدیدی را تجربه می کند و می تواند به وی شوک وارد شود. نیاز به انجام اقدام اضطراری در این موارد است.

  • در مواردی که فرد به فیبروم رحم مبتلا است احتمال بیشتری وجود دارد که زایمان زودرس و کم تر از ۳۷ هفته را تجربه کند و باید تحت نظر باشد.

منبع : https://www.webmd.com/women/uterine-fibroids/what-if-i-have-uterine-fibroids-while-pregnant#2

سایر مقالات مرتبط:

پولیپ رحم

سرطان رحم

تشخیص سرطان دهانه رحم

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

1 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی