[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

از مضرات و عوارض فیبروم رحم چه می دانید؟

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه
امتیاز ما

از مضرات و عوارض فیبروم رحم اطلاع دارید؟ فیبروم ها، توده های غیر سرطانی هستند که در نواحی اطراف رحم رشد می کنند. این تودده ها از عضلات و بافت فیبروزی تشکیل شده اند و اندازه های مختلفی دارند. در بسیاری از موارد، خانم ها از تشکیل فیبروم رحم اطلاعی ندارند، چرا که ممکن است هیچ گونه علامت و نشانه ای را به همراه نداشته باشد.

عوارض فیبروم رحم را بشناسید!

عوارض فیبروم رحم در ارتباط با بارداری زنان_ دکتر اعظم السادات موسوی

علائم فیبروم رحم

خانم هایی که علائم دارند (از هر سه نفر، یک مورد) با موارد زیر روبرو خواهند شد:

-خونریزی
-احساس فشار لگنی
– سیکل قاعدگی سنگین و همراه با درد
– دردهای شکمی
– احساس درد در قسمت پشت
– نیاز فوری به دفع ادرار
– یبوست
– احساس درد و ناراحتی هنگام رابطه جنسی
در برخی موارد نادر، عوارض ناشی از فیبروم رحم می تواند بر روی بارداری تاثیر بگذارد و منجر به بروز ناباروری شود.

مراجعه به متخصص زنان

از آن جایی که فیبروم ها در بیشتر موارد، با علامت و نشانه ای همراه نیستند، اغلب در معاینات روتین زنان و یا اسکن ها تشخیص داده نمی شوند. به همین خاطر، توصیه می شود در صورت ادامه دار شدن علائم به پزشک مراجعه کنید تا علت بروز بررسی گردد.

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم در زنان عوارض و اختلالاتی را ایجاد می کند.

تشخیص فیبروم رحم

معمولا جهت تشخیص فیبروم رحم، روش بدون درد که با استفاده از پروب و امواج صوتی، تصاویر دقیقی از داخل بدن در اختیار پزشک قرار می گرد. اولتراسوند جهت تشخیص فیبروم رحم به دو روش انجام می شود:
– اولتراسوند شکمی، که پروب اولتراسوند خارج از شکم به حرکت در می آید.
– اولتراسوند داخل واژن (ترنس واژینال)، که پروب کوچک اولتراسوند داخل واژن قرار داده می شود.
تصاویر گرفته شده توسط اسکن ها بر روی صفحه نمایش به تصویر در می آیند تا هر گونه علامت و نشانه ای از وجود فیبروم بررسی شود. اگر وجود فیبروم تشخیص داده شود، تست های تشخیصی بیشتری انجام خواد شد.

چرا فیبروم رحم تشکیل می شود؟

علت اصلی تشکیل فیبروم رحم به طور قطعی مشخص نیست، اما می تواند با هورمون استروژن مرتبط باشد. استروژن، هورمون زنانه ای است که توسط تخمدان ها (ارگان تناسلی در خانم ها) تولید می شود. فیبروم ها معمولا در طی چند سال و زمانی تشکیل می شوند که سطح هورمون استروژن بالا برود.
فیبروم رحم بسیار شایع است و از هر سه خانم، یک نفر در طول زندگی، با فیبروم روبرو خواهد شد و عمدتا در سنین سی تا پنج سال ظاهر می شود.
به نظر می رسد خانم هایی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض فیبروم رحم قرار دارند، چرا که اضافه وزن خود از عواملی است که سطح هورمون استروژن را بالا می برد.
خانم هایی که سابقه بارداری داشته اند، احتمال تشکیل فیبروم رحم در آن ها کمتر است.

عوارض فیبروم رحم

احتمال بروز عوارض به عواملی از قبیل محل تشکیل و اندازه فیبروم بستگی دارد. برخی از عوارض اصلی فیبروم رحم عبارتند از:

– مشکلات بارداری

اگر فیبروم رحم در طول دوران بارداری وجود داشته باشد، می تواند منجر به بروز مشکلات و عوارضی در رشد جنین و یا سخت شدن روند زایمان شود. خانم های مبتلا به فیبروم رحم، اغلب با دردهای شکمی در بارداری روبرو می شوند و همین مورد می تواند احتمال زایمان زودرس را در آن ها افزایش دهد.
اگر اندازه فیبروم بزرگ باشد، باعث انسداد واژن می شود و در چنین شرایطی، زایمان سزارین باید انجام شود.
در برخی موارد نادر، فیبروم ها می توانند احتمال سقط جنین را افزایش دهند.

– ناباروری

ناباروری (ناتوانی در بارداری) می تواند در خانم هایی که فیبروم های بزرگی دارند، اتفاق بیفتد. فیبروم ها می توانند مانع از اتصال تخمک بارور به لایه های مخاطی رحم و یا رسیدن به اسپرم شوند. البته چنین موردی به ندرت اتفاق می افتد.
اگر فیبروم در دیواره عضلات رحم رشد کرده باشد، امکان انسداد لوله های فالوپ و سخت شدن بارداری نیز بیشتر خواهد شد. لوله های فالوپ، تخمدان ها (جایی که تخمک آزاد می شود) را به رحم متصل می کنند.
معمولا نیازی به درمان فیبروم رحم نیست، اما در صورت ادامه دار شدن علائم، باید به پزشک مراجعه شود تا از بروز عوارض احتمالی گفته شده، پیشگیری به عمل آید.
Source: https://www.nhs.uk/conditions/fibroids/​

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

بیست − یک =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی