[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درباره ی لاپاراسکوپی چه می دانید؟

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

لاپاراسکوپی، یکی از روش های جایگزین جراحی باز می باشد. در این روش، پزشک با استفاده از ابزاری به نام .لاپاراسکوپ، به بررسی نواحی داخل لگن و شکم می پردازد. جراحی باز، اغلب از طریق ایجاد برش بزرگی انجام می شود.

اسکار های بعد از لاپاراسکوپی

اسکار های بعد از لاپاراسکوپی

لاپارسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپ، تلسکوپ باریکی است که امکان مشاهده قسمت های داخلی بدن را فراهم می کند. لاپاراسکوپی تشخیصی می تواند به تشخیص مواردی از قبیل اندومتریوز و یا فیبروم کمک کند. لاپاراسکوپی هم چنین می تواند با هدف درمان نیز انجام شود. به گونه ای که پزشک با استفاده از ابزارهای خاص، قادر به انجام انواعی از جراحی ها خواهد بود. از جمله:
– برداشت کیست تخمدان
– بستن لوله های رحم
هیسترکتومی
طول دوره نقاهت لاپاراسکوپی به مراتب کمتر از جراحی باز است و برش های کوچک تری را بر جای خواهد ماند. این روش توسط متخصص زنان انجام می شود.


دلایل انجام لاپاراسکوپی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، لاپاراسکوپی می تواند با هدف تشخیص، درمان و یا هر دو انجام شود.

دلایل لاپاراسکوپی تشخیصی

لاپاراسکوپی به عنوان تشخیص به صلاح دید پزشک انجام می شود.
– دردهای ناگهانی در ناحیه لگنی
– ناباروری
– سابقه ابتلا به عفونت لگنی
شرایطی که با انجام لاپاراسکوپی تشخیص داده می شوند، عبارتند از:
– اندومتریوز
فیبروم رحم
– کیست ها و تومورهای تخمدانی
– بارداری خارج رحمی
– آبسه لگنی
– چسبندگی لگنی و یا بافت اسکار همراه با درد
– ناباروری
– بیماری التهابی لگن
– سرطان های ارگان های تناسلی

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

انواع لاپاراسکوپی درمانی

– هیسترکتومی یا برداشت رحم
– برداشت تخمدان ها
– برداشت کیست های تخمدان
– برداشت فیبروم ها
– انسداد خونرسانی به فیبروم ها
– رفع چسبندگی
– بستن لوله های رحم
– درمان افتادگی رحم


قبل از انجام لاپاراسکوپی چه باید کرد؟

آمادگی برای انجام لاپاراسکوپی، به نوع جراحی بستگی دارد. معمولا نیاز به انجام تست های تصویربرداری و یا آزمایش خون به منظور بررسی کم خونی می باشد.
بیمار باید هر گونه داروی مصرفی از جمله داروهای تجویز شده و مکمل ها را به پزشک اطلاع دهد. معمولا نیاز است مصرف این قبیل داروها قبل از انجام لاپاراسکوپی، قطع شوند.
توصیه می شود روز جراحی فردی بیمار را همراه کند، چرا که معمولا بیمار قادر به رانندگی کردن نخواهد بود.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بدین معنا که بیمار متوجه روند انجام جراحی نخواهد شد. با این حال، بیمار همان روز به منزل بر می گردد و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.
بعد از اعمال بیهوشی، لوله کوچکی به نام کاتتر، ادرار را جمع آوری خواهد کرد. گاز کربن دی اکسید با استفاده از سوزن کوچکی وارد شکم می شود. این گاز باعث می شود شکم از دیگر ارگان ها جدا نگه داشته شود و احتمال بروز آسیب نیز به حداقل خواهد رسید.
برش کوچکی بر روی ناف زده می شود تا لاپاراسکوپ وارد شود. سپس تصاویر گرفته شده با دوربین متصل به لاپاراسکوپ، بر روی صفحه نمایش، نشان داده می شود و پزشک قادر به بررسی ارگان های داخلی خواهد بود.
آن چه که در ادامه اتفاق می افتد، به نوع روش بستگی دارد. اگر نیاز به جراحی باشد، برش های دیگری زده خواهد شد تا ابزارهای خاص استفاده شوند. سپس جراحی با توجه به هدایت لاپاراسکوپ انجام خواهد شد.
بعد از پایان جراحی، ابزارها خارج می شوند، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی بر روی ناحیه قرار خواهد گرفت.

دوره نقاهت لاپاراسکوپی

بعد از پایان جراحی، علائم حیاتی بیمار بررسی می شود و بیمار تا زمان از بین رفتن اثرات بیهوشی، در اتاق ریکاوری باقی می ماند. ممکن است به دلیل وجود کاتتر، بیمار مشکلاتی را در ادرار کردن داشته باشد.
طول دوره نقاهت در هر بیمار متفاوت است و به نوع روش بستگی دارد. ممکن است بیمار چند ساعت بعد از جراحی بتواند به منزل برگردد و گاهی نیاز به یک یا چند شب بستری بودن در بیمارستان می باشد.
مشاهده کبودی و تورم در ناحیه شکم و بعد از جراحی کاملا طبیعی است. وجود گاز در شکم می تواند منجر به بروز درد در قفسه سینه و یا شانه ها شود. حتی برخی بیماران با علائمی از حالت تهوع نیز ممکن است روبرو شوند که البته بعد از گذشت چند ساعت، برطرف خواهد شد.
قبل از مرخص شدن از بیمارستان، نکات و مراقبت های لازم در خصوص بخیه ها و یا نحوه مصرف داروها در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.
بسته به نوع جراحی، نیاز است بیمار چند روز تا یک هفته در منزل استراحت کند. بیمار بعد از یک ماه، به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.
در صورت مشاهده علائمی از قبیل تب، دردهای شدید شکمی و یا خونریزی از بخیه ها پزشک را در جریان قرار دهید.
Source: https://www.healthline.com/health/gynecologic-laparoscopy#preparation

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

دوازده − چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی