[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا میومکتومی درمان قطعی است؟

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه
امتیاز ما

میومکتومی، جراحی است که با هدف برداشت تومورهای خوش خیم به نام فیبروم ها از دیواره عضلانی رحم انجام می شود. فیبروم ها می توانند منجر به بروز درد و خونریزی شدید سیکل قاعدگی شوند. فیبروم ها هم چنین می توانند توانایی باروری را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

فیبروم های رحم و راه های مختلف درمان آن

جراحی میومکتومی روشی برای درمان فیبروم رحم

فیبروم های رحم

فیبروم روش درمانی دارویی نداشته، لذا در موارد سایز بزرگ، اثر فشاری روی احشا مجاور و با خونریزی شدید باید به روش جراحی برداشته شوند. معمولا برای خانم هایی که بعد از سنین باروری هستند، جراحی هیسترکتومی در نظر گرفته خواهد شد.

فیبروم ها در سه موقعیت تشکیل می شوند

– داخل دیواره رحمی
– فیبروم درون حفره رحمی (آندومتریوم). این نوع فیبروم منجر به خونریزی و دردهای شدید سیکل قاعدگی می شود.
– دیواره خارجی رحم
معمولا قبل از جراحی، اسکن اولتراسوند از سوی پزشک تجویز می شود. انجام آزمایش خون به منظور بررسی کم خونی نیز نیاز می باشد. آزمایش ادرار نیز هر گونه عفونت در مجاری ادراری را به خوبی نشان می دهد.
در طول جلسات مشاوره و معاینه، مشخص می شود که آیا جراحی با بیهوشی عمومی انجام شود یا بی حسی اسپاینال و اپیدورال.

روند جراحی میومکتومی

میومکتومی انواع مختلفی دارد که با توجه به اندازه، نوع، تعداد و محل تشکیل فیبروم ها در نظر گرفته می شود.

 میومکتومی شکمی:

این روش از طریق برش بزرگی بر روی شکم انجام می شود. معمولا، تنها یک برش افقی بر روی خط بیکینی زده خواهد شد. در برخی موارد، نیاز به برش عمودی در قسمت وسط شکم نیز می باشد. انتخاب روش جراحی بستگی به شرایط بیمار، تمایل بیمار، موقعیت فیبروم رحم، تمایل برای بارداری های بعدی، سایز فیبروم و احتمال بدخیم بودن آن پزشک تصمیم می گیرد که روش لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی را به بیمار پیشنهاد دهد.
فیبروم ها از رحم برداشته می شوند و رحم، دیواره شکمی و پوست بخیه زده خواهند شد. این نوع میومکتومی، در مواقعی انجام می شود که چند فیبروم وجود داشته باشد و یا فیبروم در قسمت های عمقی تر تشکیل شده باشد.
نکته مهم در خصوص این روش جراحی این است که دوره نقاهت طولانی را به همراه خواهد داشت.

 میومکتومی لاپاراسکوپی:

فیبروم هایی که در دیواره خارجی رحم تشکیل می شوند، به روش لاپاراسکوپی برداشته خواهند شد. در این روش، چند برش کوچک زده می شود تا ابزارها وارد شکم شوند. یکی از این ابزارها، لاپاراسکوپ است که دارای دوربین است و سر جراحی است. فیبروم ها برداشته می شوند و برش ها بخیه زده خواهند شد.
طول دوره نقاهت این روش به مراتب کمتر از روش شکمی می باشد.در بعضی از موارد که بیمار خیلی کم خون شده است در اثر خونریزی های ماهیانه شدید پزشک تصمیم به استفاده از داروهای مهار کننده هورمون ها استفاده کند تا بیمار به مدت دو تا سه ماه قاعدگی نداشته باشد تا کم خونی او تصحیح شده و سپس اقدام به جراحی میومکتومی می شود. به این دلیل که بیمار نیازی به تزریق خون قبل و بعد از عمل نداشته باشد و در برخی شرایط که وضعیت بیمار مناسب است پزشک این تصمیم را برای بیمار می گیرد.

میومکتومی هیستروسکوپی:

هیستروسکوپی برای برداشتن میوم ساب موکوزال (فیبروم درون حفره ای) کاربرد دارد  در این روش، فیبروم ها با گشاد شدن دهانه رحم برداشته می شوند و دیگر نیازی به ایجاد برش های شکمی نخواهد بود. ابزاری به نام هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود و فیبروم ها برداشته می شوند.

روش انجام جراحی میومکتومی

جراحی میومکتومی برای درمان فیبروم رحم

بلافاصله بعد از میومکتومی

بعد از جراحی میومکتومی:
– دمای بدن، ضربان قلب و فشار خون بیمار بررسی و کنترل می شود
– ترشحات واژنی بررسی خواهد شد
– معمولا آنتی بیوتیک به بیمار داده می شود تا جلوی عفونت گرفته شود.
– کاتتری به مدت چند روز جهت تخلیه ادرار همراه بیمار خواهد بود
– ممکن است نیاز باشد بیمار چند شب را در بیمارستان بستری باشد

مراقبت های بعد از میومکتومی

بیمار تا جایی که می تواند باید در منزل استراحت کند.
از ایستادن های طولانی مدت بیش از چند دقیقه باید خودداری شود.
داروهای تجویز شده از سوی پزشک باید طبق دستور و زمان مشخص مصرف شوند.
بعد ازاستراحت، بیمار باید روزانه ده دقیقه پیاده روی داشته باشد.
بسته به نوع جراحی، بیمار بعد از گذشت دو تا شش هفته، قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود. که البته در این خصوص حتما باید با پزشک مشورت کنید.
در صورت مشاهده علائمی از قبیل خونریزی شدید واژنی، علائمی از عفونت مانند قرمز شدن بخیه و یا ترشح از بخیه حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

نتیجه گیری

بعد از میومکتومی، رحم و تمام ارگان های تناسلی حفظ خواهند شد. بعد از طی شدن دوره نقاهت و بهبودی، فرد می تواند برای رابطه جنسی و بارداری با توجه به نظر پزشک اقدام کند. میوم های بدون علامت و با سایز کوچک نیاز به جراحی ندارد. بسته به عمق اسکار موجود در رحم، ممکن است نیاز به انجام زایمان سزارین باشد تا ایمنی مادر حفظ شود.
خانم هایی که به دلیل تسکین و درمان خونریزی های شدید سیکل قاعدگی، خواهان انجام میومکتومی هستند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که میزان موفقیت این روش در حدود بیست درصد می باشد. روش میومکتومی برای زنانی که خواستار حفظ باروری هستند بکار می رود،
در کسانی که خواهان حفظ باروری نبوده ، هیسترکتومی (خروج کامل رحم ) درمان قطعی می باشد. درمان های دارویی که تاکنون برای فیبروم  مطرح شده است یا موفقیت آمیز نبوده یا با عوارض زیادی همراه بوده است.
Source: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/myomectomy​

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

یک × 3 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی