[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

جایگاه هورمون درمانی در سرطان رحم چیست؟

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

هورمون درمانی در سرطان رحم

جایگاه هورمون درمانی در سرطان رحم چیست؟ آیا می توان با هورمون درمانی سرطان دهانه رحم را درمان کرد؟
هورمون درمانی یا درمان جایگزینی با هورمون HRT به معنای مصرف هورمون های زنانه و جایگزینی هورمون هایی است که دیگر توسط تخمدان ها تولید نمی شود.

هورمون درمانی سرطان چیست؟

این هورمون درمانی شامل مصرف هورمون استروژن و پروژسترون است و معمولاً برای بیمارانی که تحت درمان سرطان دهانه رحم قرار گرفته اند انجام می شود. هورمون تراپی می تواند به بهبود علائم بعد از پروسه های درمانی کمک کند.

هورمون درمانی در سرطان رحم

هورمون درمانی در سرطان رحم

انواع هورمون درمانی

دو نوع اصلی هورمون درمانی وجود دارد:
– HRT استروژن تنها:

در صورتی که بیمار تحت هیسترکتومی قرار گرفته باشد معمولاً تحت این نوع هورمون تراپی قرار می گیرد.
– HRT ترکیبی:

این نوع هورمون تراپی از استروژن و پروژسترون استفاده می کند. در صورتی که رحم در بدن وجود داشته باشد احتمالاً تحت این نوع هورمون درمانی قرار می گیرد.
روش های دیگری برای هورمون تراپی وجود دارد که شامل استفاده تنها از پروژسترون است. ولی این مورد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
در صورتی که HRT بر سرطان دهانه رحم و یا روند درمانی فرد اختلالی ایجاد نکند دلیلی ندارد که انجام نگیرد. با این حال شاید فرد احساس ناراحتی و نگرانی کند و به این دلیل بهتر است که تمامی اطلاعات لازم را در این باره به دست آورد. لازم است که با فوق تخصص انکولوژی زنان مشورت شود و تا زمانی که به طور قطع درباره این روش اطلاعات به دست نیاورده اید نباید آن را انجام دهید.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

نحوه انجام HRT

این روش درمانی به روش های مختلفی انجام می گیرد. شاید انتخاب نوع هورمون درمانی که برای فرد مناسب است کمی دشوار باشد. برای مثال برخی از انواع هورمون درمانی برای برطرف کردن علائم یائسگی مناسب است.

شاید در برخی موارد نیاز باشد که چندین روش هورمون درمانی برای فرد انجام گیرد تا بهترین و مناسب ترین آن ها انتخاب گردد.
اگر رحم در بدن قرار داشته باشد احتمالاً تنها از روش HRT پروژسترون تنها استفاده می شود. این روش از طریق تزریق به رحم انجام می گیرد و از ضخیم شدن بیشتر دیواره رحم پیشگیری می کند.

 

در صورتی که فرد یائسگی زودرس داشته باشد یا به نارسایی زودرس تخمدان ها مبتلا شود لازم است که تحت هورمون درمانی قرار بگیرد.

مخصوصاً پیشنهاد می شود که این اقدام تا ۵۰ سالگی انجام گیرد. از این سن به بعد معمولاً یائسگی به طور طبیعی شروع می شود و شاید دیگر نیازی به ادامه هورمون درمانی نباشد.
ولی برخی افراد با مشاهده برخی علائم آزاردهنده خواهان ادامه هورمون درمانی هستند.

منبع : https://www.jostrust.org.uk/information/living-with-cervical-cancer/menopause/hrt

سایر مقالات مرتبط:

تشخیص سرطان رحم

hpv و سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم

درمان قطعی سرطان رحم

علائم سرطان رحم

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

پنج × 4 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی