[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

ویروس HPV و خطر ابتلا به سرطان در زنان

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه
امتیاز ما

اگر به ویروس hpv مبتلا هستید یا مشکوک به ابتلای آن و تحت درمان قرار دارید این مقاله را با دقت مطالعه کنید.
این ویروس بیش از ۱۷۰ تیپ دارد. انواعی که بر روی بخش مخاطی اثر می کنند، باعث بروز زگیل تناسلی می شوند و با انواع دیگر که منجر به بروز زگیل در نواحی دیگر بدن می شوند ، متفاوت هستند.

ویروس HPV و آگاهی از انواع آن

درباره ی ویروس HPV چه می دانید؟

ویروس HPV چیست؟

HPV، نام مختصر ویروس پاپیلومای انسانی است. بیشتر HPVها منجر به بروز زگیل تناسلی بر روی پوست نواحی مانند بازوها، قفسه سینه، دست ها و پاها می شوند. برخی دیگر انواع این ویروس در غشای موکوزی بدن یافت می شوند. غشای موکوزی، لایه مرطوبی است که بر روی ارگان ها و قسمت هایی از بدن که به خارج باز می شوند دیده می شود، مانند واژن، مقعد، دهان و حلق.
انواعی از HPV که در غشای موکوزی یافت می شود، می تواند منجر به بروز زگیل تناسلی شود.

انواع مختلف ویروس HPV

برخی انواع HPV می توانند منجر به بروز زگیل تناسلی اطراف ناحیه تناسلی و مقعد چه در خانم ها و چه در آقایان شوند. در خانم ها شاهد بروز زگیل در دهانه رحم و یا داخل واژن خواهیم بود. از آن جایی که این نوع HPV، به ندرت منجر به بروز سرطان می شوند، با عنوان ویروس های کم خطر در نظر گرفته می شوند.
اما برخی انواع HPV پرخطر هستند، چرا که می توانند منجر به بروز سرطان در خانم ها و آقایان شوند. عفونت با HPV بسیار شایع است. در بیشتر افراد، بدن قادر به پاکسازی عفونت می باشد. اما گاهی ممکن است عفونت خود به خود از بین نرود. عفونت طولانی مدت و مزمن به خصوص عفونت های ایجاد شده توسط انواع پرخطر HPV می توانند به مرور زمان تبدیل به سرطان شوند.
در ادامه قصد داریم به بررسی زگیل تناسلی و سرطان های مرتبط بپردازیم.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم، یکی از شایع ترین سرطان های مرتبط با HPV می باشد. تقریبا می توانیم این گونه بگوییم که HPV عامل بروز تمام سرطان های دهانه رحم می باشد.
سرطان دهانه رحم می تواند با تست های غربالگری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و حتی امکان پیشگیری نیز وجود دارد. تست پاپ اسمیر، به بررسی هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم می پردازد. تست HPV نیز عفونت را به خوبی نشان خواهد داد.

سرطان ولو چیست؟

HPV می تواند منجر به سرطان ولو شود، سرطان قسمت خارجی ناحیه تناسلی در خانم ها. میزان شیوع این سرطان نسبت به سرطان دهانه رحم کمتر می باشد.
تست غربالگری استانداردی برای این سرطان وجود ندارد.

سرطان واژن

بیشتر سرطان های واژن حاوی HPV هستند. پیش سرطان واژن می تواند در تست پاپ اسمیر تشخیص داده شود که اگر در صورت تشخیص، نسبت به درمان اقدام صورت گیرد، جلوی رشد سرطان گرفته می شود قبل از آن که شروع شود.

سرطان آلت تناسلی

در آقایان، HPV می تواند منجر به بروز سرطان آلت تناسلی شود. تست غربالگری برای این نوع سرطان وجود ندارد اما از آن جایی که سرطان عمدتا از پوست آلت تناسلی شروع می شود، خود فرد به سرعت و در مراحل اولیه، متوجه تغییرات خواهد شد.

سرطان مقعد

HPV می تواند منجر به بروز سرطان مقعد در خانم ها و آقایان شود. افراد هم جنس باز، افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم و واژن و یا افراد با HIV مثبت بیشتر در معرض سرطان مقعد خواهند بود.

سرطان دهان و حلق

HPV می تواند باعث سرطان دهان و حلق در خانم ها و آقایان شود. این سرطان عمدتا در پشت حلق، از جمله زبان و لوزه ها تشخیص داده می شود. تست غربالگری استانداردی برای این سرطان وجود ندارد اما به خوبی در معاینات توسط دندانپزشک و یا توسط خود فرد تشخیص داده می شود.

مکانیزم عملکرد ویروس HPV

ویروس HPV چگونه عمل می کند؟

آیا راهی برای پیشگیری از بروز عفونت HPV وجود دارد؟

در واقع، راه مطمئنی برای پیشگیری از بروز انواع مختلف HPV وجود ندارد. اما اقداماتی وجود دارند که رعایت آن ها می تواند احتمال عفونت را کمتر کند. واکسن هایی در دسترس است که از افراد جوان در برابر ابتلا به انواعی از HPV که با سرطان و زگیل تناسلی در ارتباط هستند، محافظت می کند.
HPV از فردی به فرد دیگر و در طول تماس با نواحی بدن افراد آلوده منتقل می شود. گرچه این ویروس در طول رابطه جنسی از راه واژن و مقعد سرایت پیدا می کند، اما تنها راه انتقال ویروس نیست. جهت انتقال ویروس، حتما باید تماس پوستی با نواحی بدن فرد آلوده برقرار شود.
استفاده از کاندوم، می تواند تا حدی از انتقال ویروس پیشگیری کند.
بهتر است شرکای جنسی تا حد ممکن محدود شوند. افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند و شرکای جنسی متعددی دارند، بیشتر در معرض HPV تناسلی خواهند بود.
راه دیگر پیشگیری، دریافت واکسن HPV می باشد. توصیه می شود این واکسن قبل از برقراری اولین رابطه جنسی زده شود تا تاثیر بهتری داشته باشد.
سرطان قابل درمان است، به خصوص اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود و قبل از این که پخش شده باشد. برخی تست های غربالگری تغییرات سلولی ناشی از عفونت HPV را به خوبی در مراحل اولیه نشان می دهند و این تغییرات قبل از سرطانی شدن، قابل درمان خواهند بود.
Source: https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/infectious-agents/hpv/hpv-and-cancer-info.html​

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

پنج × 2 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی