[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

روش های درمان پولیپ رحم

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

پولیپ های رحم، توده هایی هستند که در اندومتریوم، غشای داخلی رحم، رشد می کنند. پولیپ ها به اندومتریوم متصل می شوند، عمدتا خوش خیم هستند و در برخی موارد می توانند منجر به بروز مشکلات سیکل قاعدگی و یا ناباروری شوند.

میومکتومی و برداشتن تومور ها

درمان پولیپ رحم با جراحی

علت بروز پولیپ رحم

علت اصلی بروز پولیپ رحم به طور قطعی مشخص نیست، اما تغییرات هورمونی مهم ترین عامل در تشکیل پولیپ داخل رحم هستند. استروژن که هر ماه نقش مهمی را در ضخیم شدن اندومتریوم ایفا می کند، با بروز پولیپ رحم در ارتباط می باشد.

علائم و نشانه های پولیپ رحم

از جمله علائم پولیپ های رحمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نامنظم شدن سیکل قاعدگی
– خونریزی شدید سیکل قاعدگی
– مشاهده لکه و یا خونریزی ما بین سیکل قاعدگی

پولیپ رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا، پزشک به بررسی علائم و نشانه های موجود و وضعیت سیکل قاعدگی بیمار خود می پردازد. سپس، تست های تشخیصی از سوی پزشک تجویز خواهد شد، از جمله:
– سونوگرافی ترانس واژینال. که امکان مشاهده قسمت داخلی رحم و بررسی هر گونه ناهنجاری را فراهم می کند.
– سونوهیستروگرافی. که معمولا بعد از سونوگرافی ترانس واژینال انجام می شود و مایع استریلی از طریق کاتتر به داخل رحم فرستاده خواهد شد. این مایع باعث انبساط بیشتر رحم و مشاهده دقیق تر داخل رحم می شود.
– هیستروسکوپی. از این تست در تشخیص و درمان پولیپ رحم استفاده می شود. در طول هیستروسکوپی، لوله ای ظریف و طویل به نام هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم، داخل رحم قرار می گیرد و امکان مشاهده داخل رحم برای پزشک فراهم خواهد شد. امکان برداشت پولیپ ها به این روش نیز وجود دارد.

درمان و کنترل پولیپ رحم

در صورتی که پولیپ منجر به بروز علامت و نشانه ای نشود، معمولا نیازی به درمان نخواهد بود. با این حال، پولیپ هایی که منجر به خونریزی ما بین سیکل قاعدگی می شوند و یا احتمال پیش سرطانی و یا سرطانی شدن آن ها داده می شود، باید درمان شوند.

پولیپ رحم و بارداری

اگر پولیپ های رحم باعث بروز مشکلات بارداری از قبیل سقط جنین و یا ناباروری شوند، حتما باید برداشته شوند. در زنان یائسه حتی در مواردی که علامتی ندارد نیز برداشتن پولیپ ضروری است. پولیپی که بعد از یائسگی تشخیص داده می شود باید برداشته شود.

پولیپ رحم و دوران بارداری

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

از جمله روش های درمان پولیپ رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مصرف دارو. داروهایی که به تنظیم توازن هورمون ها کمک می کنند، می توانند به عنوان درمان موقتی مورد استفاده قرار بگیرند. این داروها، به تسکین علائم نیز کمک می کنند. با این حال، احتمال بازگشت علائم بعد از قطع مصرف دارو وجود دارد.

– هیستروسکوپی

در این روش درمانی، ابزار جراحی از طریق هیستروسکوپ برداشته می شود تا پزشک قادر به برداشت هر گونه پولیپ باشد.

– کورتاژ

این روش می تواند همزمان با هیستروسکوپی انجام شود. در حالی که پزشک با استفاده از هیستروسکوپ به بررسی قسمت داخلی رحم می پردازد، با استفاده از ابزاری به نام کورت، خراشی را بر روی غشای مخاطی ایجاد و پولیپ را برمی دارد.

پولیپ ها به آزمایشگاه ارسال می شوند تا خوش خیم و یا بدخیم بودن آن ها بررسی گردد. این تکینک برای پولیپ های کوچک تر مناسب می باشد.
– در صورتی که امکان برداشت پولیپ با روش های گفته شده وجود نداشته باشد، از دیگر روش ها مانند هیسترکتومی کمک گرفته خواهد شد. در این روش، کل رحم برداشته می شود، به خصوص در مواردی که سلول های سرطانی در پولیپ تشخیص داده شده باشد.

آیا راهی برای پیشگیری از بروز پولیپ رحم وجود دارد؟

در واقع این گونه می توان گفت که نمی توان جلوی تشکیل پولیپ های رحم را گرفت. آن چه اهمیت دارد این است که خانم ها چکاپ های منظمی تحت نظر متخصص زنان داشته باشند. عواملی از قبیل چاقی و اضافه وزن، فشار خون بالا و یا مصرف داروهای مربوط به درمان سرطان پستان، احتمال بروز پولیپ را افزایش می دهند.
در برخی موارد، ممکن است بعد از پایان درمان، شاهد بروز مجدد پولیپ باشیم که در چنین مواردی، درمان های بیشتری از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
Source: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14683-uterine-polyps

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

دو × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی