[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

یائسگی

امتیاز ما
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

یائسگی

دوران یائسگی چیست ؟ یائسگی به معنای قطع سیکل قاعدگی به مدت ۱۲ ماه می باشد، که معمولا در دهه چهل و یا پنجاه زندگی خانم ها اتفاق می افتد.یائسگی، روند طبیعی و بیولوژیکی بدن است و با علائمی مانند گرگرفتگی، اختلال خواب و کاهش انرژی همراه می باشد. ایجاد تغییر در سبک زندگی و یا هورمون درمانی به تسکین علائم یائسگی کمک می کند.

علائم  یائسگی

معمولا پیش از شروع یائسگی، شاهد بروز علائم زیر خواهیم بود:

 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • خشکی واژن
 • گرگرفتگی
 • تعریق شبانه
 • اختلالات خواب
 • تغییرات خلق و خو
 • افزایش وزن و کاهش سرعت متابولیسم
 • نازک شدن تارهای مو
 • خشک شدن پوست
 • کاهش حجم سینه ها

تغییر در میزان خونریزی در هر خانمی متفاوت است.

قطع خونریزی قبل از یائسگی کاملا طبیعی است و معمولا به این صورت است که عادت ماهانه نامنظم و یک ماه در میان و یا چند ماه در میان اتفاق می افتد. فاصله بین هر سیکل کوتاه و نزدیک به هم می باشد. جالب است بدانید که در چنین شرایطی، احتمال بارداری نیز وجود دارد.

یائسگی

یائسگی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بهتر است در دوران یائسگی و پیش از آن تحت نظر متخصص زنان باشید. معمولا با افزایش سن، تست های غربالگری مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و اندازه گیری سطح تری گلیسیرید نیاز می باشد. ممکن است تست های دیگری مانند تست تیروئید (در صورت داشتن سابقه)، معاینات سینه و لگن نیز از سوی پزشک تجویز شود.

در صورت مشاهده خونریزی از واژن بعد از یائسگی حتما به پزشک مراجعه کنید.

علت یائسگی

 • کاهش طبیعی سطح هورمون ها. معمولا از سی سالگی به بعد، تولید هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن کاهش می یابد، این دو هورمون مسئول تنظیم سیکل قاعدگی هستند. با کاهش سطح این هورمون ها از قدرت باروری نیز کاسته خواهد شد.

در چهل سالگی، ممکن است سیکل قاعدگی کوتاه، بلند و یا سنگین تر از قبل شود.

از پنجاه سالگی به بعد، تولید تخمک از تخمدان و در نتیجه، سیکل قاعدگی نیز  متوقف خواهد شد.

 • هیسترکتومی. در هیسترکتومی، رحم برداشته می شود. با این که سیکل قاعدگی قطع می شود، اما آزاد شدن تخمک از تخمدان ها و تولید هورمون های استروژن و پروژسترون ادامه دارد.

اما در صورتی که با انجام جراحی، تخمدان و رحم در آورده شود، یائسگی اتفاق خواهد افتاد. سیکل قاعدگی قطع، و علائمی مانند گرگرفتگی و یا سایر علائم یائسگی ظاهر می گردد.

 • شیمی درمانی و یا رادیوتراپی. شیمی درمانی و رادیوتراپی که راه های درمان سرطان هستند، می توانند باعث یائسگی و بروز علائم مربوطه مانند گرگرفتگی در طول درمان شوند. قطع خونریزی در طول درمان دائمی نیست و احتمال باروری وجود دارد، به همین خاط پیشگیری از بارداری توصیه می شود.
 • نارسایی تخمدان ها. حدود یک درصد خانم ها قبل از چهل سالگی یائسه می شوند. یائسگی ناشی از نارسایی تخمدان ها، زمانی اتفاق می افتد که تخمدان ها قادر به تولید سطح کافی و طبیعی هورمون های جنسی نیستند. در اکثر خانم ها، هورمون درمانی تا زمان سن واقعی یائسگی و جهت محافظت از مغز، قلب و استخوان ها توصیه می شود.
قطع خونریزی قبل از یائسگی کاملا طبیعی است و معمولا به این صورت است که عادت ماهانه نامنظم و یک ماه در میان و یا چند ماه در میان اتفاق می افتد.  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض یائسگی

بعد از یائسگی، احتمال بروز برخی شرایط پزشکی افزایش می یابد، از جمله:

 • بیماری های قلبی و رگ های خونی. با کاهش سطح هورمون استروژن، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد. بیماری قلبی، عامل اصلی مرگ و میر در مردان و زنان می باشد. به همین خاطر، پرداختن به ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم و وزن بدنی متعادل بسیار تاکید می شود.
 • پوکی استخوان. یائسگی باعث می شود تا استخوان ها ضعیف، شکننده و حساس در برابر شکستگی شوند. اوایل یائسگی، از چگالی استخوان ها کاسته می شود و احتمال پوکی استخوان نیز افزایش می یابد.

پوکی استخوان عمدتا در نواحی مانند کمر، ستون فقرات و مفصل ران مشاهده می شود.

 • بی اختیاری ادرار. با کاهش الاستیسیته بافت واژن و پیشابراه، نیاز فوری فرد به دفع ادارار که اصطلاحا بی اختیاری ادارار نام دارد، افزایش می یابد. بی اختیاری در شرایطی مانند سرفه، عطسه و یا بلندکردن اجسام سنگین تشدید می یابد.

انجام تمرینات کگل و استحکام عضلات کف لگنی، از جمله روش های موثر در تسکین علائم بی اختیاری می باشد. هورمون درمانی، از دیگر درمان های موثر در تغییرات واژن است که بر روی بی اختیاری نیز تاثیر می گذارد.

 • عملکرد جنسی. خشکی واژن، نتیجه کاهش رطوبت و الاستیسیه بافت می باشد که می تواند منجر به بروز درد و خونریزی حین رابطه جنسی شود. کاهش میزان حساسیت می تواند باعث کاهش میل جنسی نیز شود.
 • افزایش وزن. معمولا بعد از یائسگی و با کاهش سرعت متابولیسم بدن، شاهد افزایش وزن در خانم ها هستیم. به همین دلیل بهتر است خانم ها در این دوران وعده های غذایی کمتر و در مقابل تحرک بدنی بیشتری داشته باشند.

Source: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

13 − 5 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی