[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

 آمادگی برای کولپوسکوپی

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

آمادگی برای کولپوسکوپی

کولپوسکوپ در واقع یک میکروسکوپ دو چشمی با منبع نور داخلی و یک عدسی محدب چشمی است . نقطه کانونی عدسی این میکروسکوپ ۳۰ سانتیمتر است . در صورتی که بیشتر از این باشد ، فاصله شخص معاینه کننده و دستگاه کولپوسکوپی از بیمار زیاد خواهد شد و انجام صحیح آن مقدور نخواهد بود . در صورتی که این فاصله کمتر از ۳۰ سانتیمتر باشد ، کولپوسکوپ بسیار به بیمار نزدیک می شود و رد کردن وسایل بیوپسی و غیره از میان کولپوسکوپ و بیمار امکان پذیر نیست ، بنابراین بهترین فاصله همان ۳۰ سانتیمتر است .

پزشکان جهت تشخیص سرطان در نواحی تناسلی، مخصوصاً بعد از نتیجه غیر طبیعی تست پاپ اسمیر ، از کولپوسکوپی بهره می گیرند..دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

روش های کولپوسکوپی

تنظیم و ثابت کردن ( فوکوس) کولپوسکوپ به دو روش انجام می شود :
۱٫ فوکوس یا ثابت کردن خشن (Coarse focuse) که با جلو و عقب بردن کولپوسکوپ امکان پذیر است .
۲٫ فوکوس یا ثابت کردن ملایم (Fine focuse) که با چرخاندن پیچ مخصوصی که به همین منظور روی دستگاه کولپوسکوپ قرار گرفته است، مقدور است .
از منابع نوری مختلف می توان در کولپوسکوپ استفاده کرد که مهترین آنها عبارتند از : گزنون و هالوژن. استفاده از فیلتر سبز در این دستگاه باعث می شود که طول موج های خاصی از نور به بافت تابیده شود که این طول موج ها به وسیله رنگ قرمز به خوبی جذب می شوند و متعاقب آن عروق ، تیره تر و واضح تر از بافت اطراف دیده خواهند شد . بنابراین برای دیدن جزئیات طرح عروقی از این وسیله استفاده می شود .

آمادگی-برای-کولپوسکوپی

آمادگی-برای-کولپوسکوپی

آمادگی لازم قبل از انجام کولپوسکوپی

• بیمار در طی دو روز قبل از کولپوسکوپی مقاربت نداشته باشد.
• طی ۲ روز قبل دوش یا کرم واژینال استفاده نکرده باشد .
• خانم هایی که قاعدگی طبیعی دارند : بهترین زمان انجام کولپوسکوپی بین روزهای ۸ تا ۱۲ قاعدگی است زیرا در این زمان کانال سرویکس باز است و حداکثر بیرون زدگی اندوسرویکس وجود دارد و احتمال اینکه کولپوسکوپی رضایت بخش باشد ، بیشتر است.
• یک یا دو ساعت قبل از کولپوسکوپی ، دو عدد قرص ایپوپروفن مصرف شود که البته برای بیماران الزامی نیست .
• سرویکس نباید به وسیله معاینه یا کارهای تشخیصی مثل بیوپسی یاهیستروسالپنگوگرافیده آسیب دیده باشد ، در صورتی که چنین اقداماتی انجام شده بود کولپوسکوپی باید دو ماه به تاخیر افتد تا ترمیم سرویکس انجام شود.
• می توان کولپوسکوپی و تست پاپ اسمیر را در یک جلسه انجام داد ولی بهتر است قبلا پاپ اسمیر گرفته شده باشد و بیمار با جواب آن برای کولپوسکوپی مراجعه کند .
• در خانم هایی که OCP مصرف می کنند : در صورتی که از قرص های تری فازیک استفاده می شود باید کولپوسکوپی در انتهای مصرف قسمت استروژنی انجام شود . در صورت مصرف OCP منوفازیک بهتر است کولپوسکوپی دو سیکل بعد از قطع آن انجام شود.
• در خانم هاییکه IUD دارند ، موکوس سرویکس غلیظ است . در صورت نیاز به تعویض IUD بهتر است کولپوسکوپی یک ماه بعد از خروج آن انجام شود . و سپس IUD دیگری گذاشته شود. در غیر اینصورت ۵۰ میکروگرم اتینیل استرادیول روزانه به مدت یک هفته تجویز و سپس کولپوسکوپی انجام شود . وجود IUD مانع انجام کولپوسکوپی نمی شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان تخمدان 

غربالگری سرطان در خانم ها

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

سیزده + 9 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی