[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا اندومتریوز سرطان است

مدت زمان مطالعه۲ دقیقه

آیا اندومتریوز سرطان است ؟

اندومتریوز، اختلالی است که باعث بروز درد در عادت ماهانه و در برخی موارد، ناباروری می شود.

اما آیا اندومتریوز خود نوعی سرطان محسوب می شود؟ یا می تواند منجر به بروز سرطان شود؟

ابتدا بهتر است به بررسی علائم و علت بروز این اختلال بپردازیم.

علائم  اندومتریوز

  • سیکل قاعدگی دردناک
  • درد حین رابطه جنسی
  • خونریزی های واژنی شدید
  • ناباروری

تشخیص اندومتریوز و علائم آن، از طریق معاینات لگنی، اولتراسوند و لاپاراسکوپی امکان پذیر می باشد. در صورت مشاهده علائم گفته شده، توصیه می شود به متخصص زنان مراجعه کنید.

آیا-اندومتریوز-سرطان-است
آیا-اندومتریوز-سرطان-است

علت بروز اندومتریوز

اندومتریوز زمانی ظاهر می شود که بافت های موجود در قسمت های داخلی رحم، خارج از این ناحیه رشد کنند. علت اصلی بروز چنین موردی هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما آن چه که مشخص است هورمون ها و نحوه عمل سیستم ایمنی در بروز این اختلال موثرند.

آیا اندومتریوز سرطانی میشود ؟

از آن جایی که ابتلا به اندومتریوز، با نحوه عملکرد سلول ها و هورمون ها مرتبط است، می توان این احتمال را داد که این اختلال، احتمال ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد، اما خود به تنهایی سرطان در نظر گرفته نمی شود.

ابتلا به اندومتریوز به معنای احتمال صد در صدی ابتلا به سرطان نیست. اما برخی سرطان ها مانند سرطان تخمدان ، از جمله سرطان هایی است که در افراد مبتلا به اندومتریوز مشاهده می شود.

سرطان تخمدان، توموری است که در یکی از غدد ذخیره کننده تخمک ها و یا هر دو اتفاق می افتد.

خانم های مبتلا به این بیماری نباید نگران ابتلا به سرطان باشند. در مقابل، بهتر است فکر خود را بر درمان این اختلال و تسکین علائم متمرکز کنند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا اندومتریوز درمان دارد ؟

درمان اندومتریوز ، با توجه به شدت علائم و هدف بیمار، شامل جراحی و مصرف دارو می باشد. مصرف قرص های هورمونی مانند داروهای پیشگیری از بارداری، به کنترل ترشح هورمون ها کمک می کند. این قرص ها نه تنها به تسکین علائم کمک می کنند، بلکه احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش می دهند.

هر عاملی که باعث توقف تخمک گذاری شود، احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش می دهد، چرا که با کاهش تخمک گذاری، از تولید هورمون نیز کاسته خواهد شد.

البته نکته ای که وجود دارد این است که مصرف قرص های پیشگیری از بارداری در برخی موارد، باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه می شود، به همین خاطر، پیش از مصرف حتما با پزشک مشورت داشته باشید.

Source: https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/endometriosis-cancer-risk.h32Z1591413.html

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

2 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی