[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا اندومتریوز سرطان است

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

از نگرانی‌های مداوم زنان مبتلا به آندومتریوز، افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان است. این مشکل حدود ۱۷۶ میلیون زن در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اندومتریوز یک فرآیند بیماری التهابی است که با ضایعات بافت مشابه آندومتر در خارج از رحم معمولاً در صفاق لگن و تخمدان‌ها مشخص می‌شود که با درد ناتوان‌کننده لگن و ناباروری همراه است. این مشخصات همسان با مشخصات مشابه سرطان تخمدان و یا و افزایش خطر سرطان تخمدان است. این مشاهدات برای پزشکانی که بیماران مبتلا به اندومتریوز هستند، چالش های مدیریتی ایجاد می کند و ممکن است پیامدهای مهم سلامت عمومی داشته باشد.

سلامت زنان مبتلا به آندومتریوز می تواند تحت تأثیر تصمیمات مراقبتی قرار گیرد که ممکن است ناشی از تفسیر نادرست احتمالی ارتباط بین آندومتریوز و سرطان تخمدان باشد. به عنوان مثال، سونوگرافی ترانس واژینال، اندازه گیری CA-125 سرم و اقدامات پیشگیرانه رادیکال، مانند سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه کاهش دهنده خطر. بنابراین، ترجمه نتایج حاصل از تحقیقات بیماری‌های همراه در مورد خطرات نسبی به زبان عامیانه که پزشکان و زنان بتوانند به راحتی تفسیر کنند، حیاتی است.

علائم آندومتریوز چیست؟

  • سیکل قاعدگی دردناک
  • درد حین رابطه جنسی
  • خونریزی های واژنی شدید
  • ناباروری

تشخیص اندومتریوز و علائم آن، از طریق معاینات لگنی، اولتراسوند و لاپاراسکوپی امکان پذیر می باشد. در صورت مشاهده علائم گفته شده، توصیه می شود به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنید.

آیا اندومتریوز سبب سرطان می شود؟

از آن جایی که ابتلا به اندومتریوز، با نحوه عملکرد سلول ها و هورمون ها مرتبط است، می توان این احتمال را داد که این اختلال، احتمال ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد، اما خود به تنهایی سرطان در نظر گرفته نمی شود.

ابتلا به اندومتریوز به معنای احتمال صد در صدی ابتلا به سرطان نیست. اما برخی سرطان ها مانند سرطان تخمدان، از جمله سرطان هایی است که در افراد مبتلا به اندومتریوز مشاهده می شود. سرطان تخمدان، توموری است که در یکی از غدد ذخیره کننده تخمک ها و یا هر دو اتفاق می افتد. خانم های مبتلا به این بیماری نباید نگران ابتلا به سرطان باشند. در مقابل، بهتر است فکر خود را بر درمان این اختلال و تسکین علائم متمرکز کنند.

آیا اندومتریوز درمان دارد ؟

درمان اندومتریوز، با توجه به شدت علائم و هدف بیمار، شامل جراحی و مصرف دارو می باشد. مصرف قرص های هورمونی مانند داروهای پیشگیری از بارداری، به کنترل ترشح هورمون ها کمک می کند. این قرص ها نه تنها به تسکین علائم کمک می کنند، بلکه احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش می دهند.

هر عاملی که باعث توقف تخمک گذاری شود، احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش می دهد، چرا که با کاهش تخمک گذاری، از تولید هورمون نیز کاسته خواهد شد.

البته نکته ای که وجود دارد این است که مصرف قرص های پیشگیری از بارداری در برخی موارد، باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه می شود، به همین خاطر، پیش از مصرف حتما با پزشک مشورت داشته باشید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان چه کنم؟

شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهد سونوگرافی ترانس واژینال یا اندازه‌گیری‌های CA-125 سرم می‌تواند سرطان تخمدان را زود تشخیص دهد یا اینکه جراحی کاهش خطر برای برداشتن تخمدان‌ها می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد. به طور کلی، برای بهبود سلامت و کاهش خطر ابتلا به سرطان، سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل با مصرف کم الکل داشته باشید، به طور منظم ورزش کنید، وزن مناسبی داشته باشید و سیگار نکشید.

Source: https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/endometriosis-cancer-risk.h32Z1591413.html

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

4 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر موسوی