[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

اندومتریوز

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه
امتیاز ما

اندومتریوز

می دانستید هر روز تعداد مبتلایان به بیماری اندومتریوز رو به افزایش است ؟ حال این بیماری چیست و چه علائمی دارد؟ روش های تشخیص این بیماری چیست ؟ آیا اندومتریوز سرطان است ؟ این بیماری منجر به ناباروری می شود ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این پرسش ها پاسخ دهیم .

اندومتریوز چیست ؟

اندومتریوز یکی از شایع ترین بیماری ها در بین خانم هایی که در سنین باروری قرار دارند ، مشاهده می شود . این بیماری می تواند بدون هیچ گونه علامت و نشانه ای باشد یا می تواند بیماری ناراحت کننده ای باشد با دردهای مزمن که می تواند حتی منجر به ناباروری شود . قبل از پرداختن به این موضوع ابتدا به آناتومی رحم می پردازیم.

آناتومی رحم

رحم یک عضو عضلانی است . عضلات این عضو در زمان بارداری رشد پیدا کرده است . لایه های عضلانی رحم از بافت هایی به نام اندومتر تشکیل شده است . اندومتر لایه ایست که داخل رحم را تشکیل می دهد . در زمان بارداری جنین و جفت به این بافت ها متصل می شوند و از این قسمت رشد خود را شروع می کند . همچنین اندومتر لایه ایست که در دوران قاعدگی از دیواره رحم ریزش می کند و خون قاعدگی را ایجاد می کند . اندومتر مانند هر عضو بدن از سلول هایی تشکیل شده است . هر سلول در بدن باید در محل خود قرار بگیرد و فعالیت فیزیولوژیک خود را انجام دهد . درغیر اینصورت باعث ایجاد علائم غیرطبیعی می شود . در صورتی که اندومتر در فضای غیر از رحم قرار گیرد و شروع به رشد کند منجر به اندومتریوز می شود . این بافت ها می تواند در تخمدان ها ، دیواره های لگن ، تماس با سیستم گوارش به صورت نابجا قرار گرفته و در آنجا رشد کرده و عوارض زیادی را ایجاد می کند .

عکس اندومتریوز

عکس اندومتریوز

علائم اندومتریوز

در برخی بیماران علائمی به شرح ذیل مشاهده می شود :

  • درد زیر شکم
  • احساس درد به همراه فشار در ناحیه لگن
  • لکه بینی در سیکل های قاعدگی
  • دردهای قاعدگی شدید
تشخیص قطعی این بیماری با لاپاراسکوپی است . دیدن ضایعات اندومتریوزی ، نمونه گیری و بیوپسی  به همراه این روش استفاده می شود .رای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علت اندومتریوز

منشا اصلی این بیماری لایه داخلی رحم یا اندومتر است . نظریات مختلفی برای علتهایی اندومتریوز وجود دارد و صد در صد مورد تایید نیست ولی تئوری که بیشتر از همه مورد تایید مجامع علمی می باشد اینست که به دلیل برگشت خون قاعدگی از طریق لوله های رحمی به لگن وارد می شود و سلول های اندومتریوز در لگن جایگزین می شوند و شروع به رشد می کنند . این اتفاق ممکن است برای همه خانم ها اتفاق می افتد و طبیعی است . حال سوال اینجاست چرا در همه مواردی که خون قاعدگی که وارد لگن می شود منجر به اندومتریوز نمی شود ؟ اینجا بحث ژنتیک و ایمونولوژیک مطرح می شود . به طور کلی وقتی سلول های اندومتر وارد لگن می شود گلبول های سفید شروع به نابود کردن این سلول های نابه جا می کنند ولی در صورتی که فرد دچار نقص ایمنی باشد گلبول ها نمی توانند سلول های نا به جا را از بین ببرند . در نتیجه سلول ها شروع به رشد می کنند  و منجر به بیماری اندومتریوز می شود . علت این موضوع معمولا ژنتیکی است. به همین دلیل فردی که در خانواده یا اقوام درجه یک خود ،سابقه این بیماری را  دارد ۸ برابر از سایرین در معرض اندومتریوز است .

عوارض اندومتریوز

  • اختلال در تخمک گذاری
  • چسبندگی در لگن ، لوله های فالوپ
  • اختلال در فعالیت لوله های فالوپ

تشخیص اندومتریوز

  1. سونوگرافی

ممکن است فرد علائمی کیست تخمدان را داشته باشد و در بررسی سونوگرافی بیماری اندومتریوز تشخیص داده شود .

  1. لاپاراسکوپی

تشخیص قطعی این بیماری با لاپاراسکوپی است . دیدن ضایعات اندومتریوزی ، نمونه گیری و بیوپسی  به همراه این روش استفاده می شود .

اندومتریوز و ناباروری

اندومتریوز نه تنها بیماری ناراحت کننده است بلکه ممکن است منجر به نازایی شود . تعداد قابل توجهی از خانم های مبتلا به این بیماری دچار نازایی می شوند .  نکته مهم اینجاست که بعد از اینکه تشخیص به این بیماری داده شد زوجین اقدام به باروری کنند قبل از اینکه مشکل جدی ایجاد شود .

درمان اندومتریوز

  1. درمان دارویی

اندومتریوز با هورمون استروژنی که از تخمدانترشح می شود در ارتباط است . پایه درمانی ابتدا اینست که عملکرد تخمدانی را سرکوب شود تا استروژن بیشتری تولید شود . از جمله این داروها ، قرص های ضد بارداری است .

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

15 − پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی