[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

انواع ویروس hpv

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

انواع ویروس hpv

سرطان دهانه رحم دومین علت مرگ و میر خانم ها بعد از سرطان پستان در سطح جهانی می باشد . توزیع این سرطان در همه جا متفاوت می باشد . اما در هر حال یکی از سرطان های مهم خانم هاست که قابل غربالگری می باشد . این نوع سرطان تنها سرطانی می باشد که علت شناخته شده ای دارد . عامل این سرطان نوعی ویروس به نام هیومن پاپیلوما یا ویروس hpv است .
دکتر موسوی فوق تخصص انکولوژی و عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان می گوید : بنابراین چندین سال می باشد که با شناسایی این ویروس توانسته ایم غربالگری و درمان این سرطان را انجام بدهیم.

اصولا ۱۰۰ نوع از ویروس hpv در طبیعت وجود دارد که ۲۰ نوع آن در انسان می تواند ایجاد بیماری کند .دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

ویروس hpvچیست ؟

اصولا ۱۰۰ نوع از ویروس hpv در طبیعت وجود دارد که ۲۰ نوع آن در انسان می تواند ایجاد بیماری کند .

انواع ویروس hpv

این ویروس در انسان دو نوع می باشد :
۱٫ ویروس hpv پرخطر
به طور عمده این نوع ویروس ۱۴ عدد هستند . این ویروس اغلب بدون علامت می باشد. ممکن است بسیاری از این افراد این ویروس را داشته باشند بدون اینکه اطلاعی از آن داشته باشند . این ویروس از طریق تماس جنسی یا مقاربت منتقل می شود . حتی تماس پوست با پوست می تواند باعث انتقال این ویروس شود . این ویروس می تواند مدتهای طولانی به صورت خاموش در بدن انسان باشد یا می تواند در زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد فعال شود . این ویروس را معمولا در بعد از سن ۳۰ سالگی در خانم ها غربالگری می کنیم . از آنجائیکه شیوع این نوع ویروس در سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی بالا می باشد غربالگری انجام نمی شود . زیرا در این سن اگر ویروس وارد بدن نشود به دلیل سیستم ایمنی قوی می تواند این ویروس را از بدن دفع کند اگر این ویروس تا سن ۳۰ سالگی در بدن باقی بماند و مقاوم باشد در این سن می توان گفت می تواند عامل بیماری باشد و باید درمان شود . هیومن پاپیلوما ویروس از نوع ویروسی می باشد که درمان ندارد اما پیشگیری دارد .
۲٫ ویروس hpv کم خطر
این ویروس ها عمدتا ایجاد زگیل های مقاربتی می کند . خانم ها وقتی مبتلا به این نوع ویروس مس شوند بسیار نگران می شوند در حالیکه نوع پرخطر این ویروس می تواند بدون علامت باشد .

انواع ویروس hpv

انواع ویروس hpv

پیشگیری از ویروس hpv

برای پیشگیری از این نوع ویروس واکسنی به نام هیومن پاپیلوما ویروس می باشد که دو نوع آن در دنیا توانسته اپروال بگیرد و اخیرا هم نوع نه گانه آن . به طور کلی واکسن های دو گانه ، چهار گانه و واکسن نه گانه وجود دارد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان گردن رحم

سرطان رحم 

غربالگری سرطان در خانم ها 

شایع ترین سرطن ها در خانم ها

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

پنج × پنج =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی