[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

علت بوی بد واژن و درمان آن

مدت زمان مطالعه۷ دقیقه

از مشکلات بزرگی که بسیاری از خانم ها با آن سر و کله می زنند، بوی بد واژن است که می تواند ناشی از عوامل محتلفی باشد. بوی بد واژن می تواند ناشی از ترشحات خانم ها باشد که در روزهای مختلف و به خصوص در سیکل ماهیانه متفاوت است. البته بوی بد می تواند ناشی از عفونت واژن نیز باشد. در این مقاله قصد داریم به علل مختلف بوی بد واژن بپردازیم و ببینیم روش های درمانی برای آن ها چیست.

036F71

چه عللی سبب بوی بد واژن می شود؟

ترشحات خانم ها، هر کدام بوی مخصوص خود را دارند که در روزهای مختلف و به عللی متفاوتی می تواند بوی آن ها تفاوت داشته باشند. برای مثال در روزهای مختلف پریود، بوی ترشحات به لحاظ رنگ و بو متفاوت است. تشخیص اینکه علت این بوی بد از چیست از اهمیت زیادی برخوردار است. از دلایل بوی بد واژن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

قارچی بودن محیط داخل واژن

از دلایلی که می تواند سبب قارچی شدن واژن شود، عبارتند از :

 • ژل و صابون های مخصوص واژن که PH محیط واژن زا بر هم می زنند.
 • برخی از مشکلات هورمونی هستند که سبب قارچی شدن واژن می شوند، همچون بارداری، یائسگی . دوران قاعدگی
 • لباس های پلاستیکی و تنگ از دیگر عواملی هستند که مانع از رسیدن هوا به واژن شده و محیط را برای قارچی شدن فراهم می کنند.
 • از دیگر عوامل موثر می توان به آنتی بیوتیک ها و دیگر قرص ها اشاره کرد.

عفونت دستگاه تناسلی

از علائم عفونت واژن می توان به سوزش و خارش اشاره کرد. از عللی که سبب عفونت واژن می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • واژینوز باکتریایی
 • کاندیدا یا برفک
 • تریکوموناس واژینالیس

ممکن است این عفونت ها طی شرایطی دوباره عود کنند. این شرایط عبارتند از :

 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • عدم رعایت بهداشت جنسی
 • همچنین عفونت ها٬ علی رغم درمان با آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها میتوانند عود کنند.
دلایل عفونت واژن

سایر دلایل برای بوی بد واژن

زنان وقتی یائسه می شوند بیش تر از هر کسی دچار عفونت ناحیه تناسلی می شوند. این به دلیل تین است که استروزن بیش تری تولید می شود.

داروهایی همچون آنتی بیوتیک و دیگر داروها که سبب خشکی واژن می شوند وهمین امر عفونت واژن را بهمراه دارد.

 1. زنان یائسه به دلیل استروژن بیشتر در معرض عفونت ناحیه تناسلی قرار می گیرند
 2. استفاده از برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها و داروهایی که باعث خشکی بیش از اندازه محیط واژن می شوند، آن محیط را مستعد بروز عفونت و بوی نامطبوع می کنند
 3. قرار داشتن ناحیه تناسلی در محیط تنگ و بسته که باعث رشد عفونت می گردد
 4. تعویض دیر به دیر تامپون که می تواند محیط واژن را خشک کند و مستعد رشد باکتری نماید
 5. برخی مواد غذایی که بوی تندی دارند می تواند بر بوی ترشحات واژن نیز تاثیر بگذارد (مانند پیاز و سیر)

بوی بد واژن در دختر بچه ها و بوی بد واژن نوزاد

واژن کودکان در دوره های مختلف سنی٬ ممکن است بوهای متفاوتی داشته باشد که برخی از این موارد قابل انتظار هستند و برخی دیگر غیر قابل پیش بینی.

 • در کودکان این بوها مربوط به فعالیت آن ها بوده و به کمک آب و صابون رفع میشود.
 • در نوزادان دختر٬ پوشک ها و ادرار منجر به قوی تر شدن بوی بد واژن می شوند.

با این حال اگر مشکل بو، قرمزی، خارش و درد در حین ادرار وجود داشته باشد ممکن است بدلیل این موضوع بیماری ولوواژینیت باشد. این مشکل در بین دختران کوچک بسیار رایج است و قبل از بلوغ رخ می دهد. دلیل آن نیز باقی مانده مواد صابون در ادرار غلیظ آن هاست. مشکل ولوواژینیت را می توان به سادگی درمان کرد و جهت تشخیص آن باید به سراغ پزشک کودکان بروید.

بوی بد واژن در دختران قبل از بلوغ

ترشحات واژن یک دختر خردسال قبل از بلوغ٬ همانند یک دختر بالغ نیست و غلظت و میزان آن در سنین مختلف متفاوت است، در دختران خردسال ترشحات بی رنگ تا سفید و شیری رنگ که بوی خاصی ندارد می تواند به طور طبیعی وجود داشته باشد.

۱- دلیل آن می تواند عفونت باشد که میتواند بخاطر رعایت نکردن بهداشت کودک نظیر درست شستشو نکردن کودک پس از اجابت مزاج است که باکتری ها در آن محل رشد کرده و باعث عفونت شده اند.

۲- یا اینکه کودک به استفاده از صابون ها و شوینده های معطر حساسیت نشان داده است

۳- ممکن است کودک جسم خارجی (همانند دستمال های توالت بزرگسالان) را وارد ناحیه تناسلی خود کرده است و یا لباس زیر آلوده استفاده کرده باشد.

توصیه:

حال اگر مقدار ترشحات در کودک زیاد شد و رنگ آن به سمت پر رنگ تر شدن پیش رفت و کودک از درد ناحیه زیر شکم یا کمر و ران شکایت کرد و ترشحات بوی نامطبوعی به خود گرفت، کودک را حتما به پزشک متخصص نشان دهید.

بوی بد ترشحات واژن در بارداری

دوران بارداری، دورانی است که خیلی از مسائل ممکن است اتفاق بیفتند و عادی است، از جمله ترشحاتی که می توانند در این دوران طبیعی باشند. این ترشحات می توانند بی رنگ و سفید باشند. البته لازم به ذکر است که این نوع ترشحات بی بو هستند. نوع دیگری از ترشحات حین بارداری وجود دارد. ترشحات رقیق و آبکی، ترشحات اوخر بارداری هستند که مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.

اما در صورتی که ترشحات در حین بارداری، زرد رنگ بوده و بوی ناخوشایندی داشته باشند، می توانند مربوط به عفونت های سوزاک و باشند، که در این صورت باید به پزشک مراجعه شود.

بوی بد ترشحات واژن به دلیل زایمان طبیعی و سزارین

عفونت رحمی پس از زایمان طبیعی و یا زایمان سزارین می تواند سبب بوی بئد واژن است، را که علت اصلی بوی بد واژن، ناشی از عفونت است. احتمال عفونت رحمی در سزارین بیش تر از طایمان طبیعی است. ( حدود ۱۰ برابر )

بیش تر بخوانید : زایمان زودرس

بوی بد واژن پس از قاعدگی

ممکن شما پس از اتمام دوره قاعدگی احساس بوی نامطبوع ترشحات خود را داشته باشید که می تواند به دلیل تغییراتی که در طی زمان پریودی در محیط واژن شما رخ داده است، باشد. (تغییرات PH که می تواند تعادل محیط را بر هم بزند و مستعد رشد باکتری ها کند)

گاهی ناحیه تناسلی شما به پد هایی که از مواد شیمیایی و مواد معطر برای تولیدشان استفاده کی شود، حساسیت نشان داده باشد و ترشحات پس از قاعدگی بوی نامطبوعی به خود بگیرد.

درمان بوی بد واژن

در صورتی که بوی بد واژن ناشی از عفونت قارچی واژن باشد، می توانید از عفونت یا جلوگیری نمایید و یا درمان کنید.

 • باید لباس های زیر به طور مرتب و منظم تعویض گردد.
 • نوار بهداشتی در دوران ماهیانه به طور مکرر تعویض گردد.
 • از لباس های نخی استفاده شود، به خصوص لباس زیر.
 • محیط واژن به هیچ عنوان نباید رطئبی باشد.

رژیم غذایی شما نی می تواند در درمان بوی بد واژن به شما کمک کند. غذاهای قندی و شیرین می توانند رشد قارچ هایی بوی بد واژن را ایجاد می کند را تسریع کند. مصرف آب به مقدار کافی نیز در بوی واژن تاثیرگذار است.

برای از بین بردن بوی بد واژن می توان دارو درمانی نیز انجام داد که بسته به دلیل بوی بد واژن باید توسط پزشک تجویز شود.

استفاده نکردن از دوش واژینال، صابون های نامناسب و عطری و همینطور دستمال های بی کیفیت می تواند در روند درمان بوی بد واژن موثر باشد.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

18 − یک =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با دکتر موسوی