[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

تفسیر آزمایش کولپوسکوپی

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه
تفسیر آزمایش کولپوسکوپی

فهرست مطالب

جواب آزمایش کولپوسکوپی

نتیجه کولپوسکوپی عادی و طبیعی

نتیجه کولپوسکوپی غیر طبیعی

در صورتی که نتیجه کولپوسکوپی غیر طبیعی گزارش شود، این نشانگر وجود تغییرات مشخصی در دهانه رحم است که نیاز به مشاوره و درمان بیشتر دارد. نتیجه غیر طبیعی کولپوسکوپی به معنای وجود تغییرات غیرمعمول یا نشانه‌های بیماری در رحم است. این نتیجه ممکن است نشان دهنده تغییرات سلولی، التهاب، عفونت، تغییرات پیش سرطانی یا حتی سرطان باشد. در این صورت، توصیه می‌شود به متخصص زنان مراجعه کرده و درمان و مشاوره لازم را دریافت کنید.

نحوه خواندن فاکتورهای مهم در کولپوسکوپی

آیا جواب آزمایش کولپوسکوپی غیر طبیعی خطرناک است؟

تفسیر آزمایش کولپوسکوپی چند روز طول می کشد؟

آیا نتیجه غیر طبیعی آزمایش کولپوسکوپی نشان‌دهنده وجود سرطان است؟

پاسخ: خیر، نتیجه غیر طبیعی آزمایش کولپوسکوپی به تنهایی نشان‌دهنده وجود سرطان نیست. این نتیجه ممکن است به علت عوامل دیگری مانند التهاب، عفونت یا تغییرات پیش سرطانی نیز نمایان شده باشد. برای اطمینان بیشتر و تشخیص درست، نیاز به ارزیابی و بررسی بیشتر توسط پزشک دارید.

 آیا نتایج آزمایش کولپوسکوپی ممکن است نادرست باشند؟

پاسخ: بله، در برخی موارد، نتایج آزمایش کولپوسکوپی ممکن است نادرست باشند. این ممکن است به دلیل عوامل فنی مانند خطا در جمع‌آوری نمونه، تجهیزات آزمایشگاهی نامناسب یا تفسیر نادرست نتایج توسط فرد مسئول باشد. در صورتی که نتیجه غیر طبیعی دریافت کردید و شک دارید، بهتر است با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید و در صورت لزوم، تکرار آزمایش را در نظر بگیرید.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

یک × 3 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی