[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

جراحی سرطان تخمدان

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

جراحی سرطان تخمدان

به طور کلی پیش آگهی همه تومورهای تخمدانی به طور مستقل تحت تاثیر عوامل زیر قرار می گیرند :

 • مرحله بیماری (stage) در زمان تشخیص
 • نوع هیستولوژیک و گرید ضایعه
 • حجم توده باقیمانده
جراحی-سرطان-تخمدان

جراحی-سرطان-تخمدان

 1. جراحی لاپاراتومی

که از این میان مرحله بیماری و حجم توده باقیمانده دارای اهمیت بیشتری هستند . بنابراین مهمترین اقدام زودرس ، تعیین مرحله بیماری (stage) از طریق لاپاراتومی است . ابتدا به صورت میدلاین شکم باز شده و مایع پریتوان جهت بررسی سیتولوژیک ارسال می شود . اگر آسیت وجود نداشت مایع شستشوی پریتوان برای بررسی فرستاده می شود . سپس تمام سطوح پریتوان دقیقا مشاهده و معاینه شده و علاوه بر تمام نواحی مشکوک ، از پرینوان روی مثانه ، کولدوساک خلفی ، هر دو ناودان پاراکولیک ، سطح زیر دیافراگم و دیواره لگنی هر دو طرف بیوپسی های تصادفی برداشته می شود. تومور اولیه ، اگر محدود به تخمدان باشد از نظر پارگی سطح کپسول بررسی می شود . علاوه بر هیستروکتومی کامل و برداشتن دو طرفه تخمدان ها ، کلیه نسوج گرفتار در حد امکان باید برداشته شوند . علاوه بر آن ، لنف توده های لگنی و پاراآئورتیک و امنتوم نیز برای بررسی هیستولوژیکی برداشته می شود. بدین ترتیب اگر تومور در مراحل اولیه باشد ، درجه بندی مناسبی صورت می گیرد و اگر در مراحل پیشرفته باشد ، جراحی وسیع در نظر گرفته می شود .

در خانم های جوان حفظ باروری مسئله مهمی است و این امر باعث می شود تا جراحی محافظه کارانه ، به شرط رضایت آگاهانه بیمار در نظر گرفته شود. بنابراین باید پیش آگهی بیماری با توجه به پیشرفت تومور قبل از انجام جراحی مورد بحث است .

جراحی محافظه کارانه در صورتی توصیه می شود که درگیری یک طرفه تخمدان با کپسول سالم بوده (stageIA) و در معاینه تخمدان طرف مقابل سالم باشد ( نیازی به انجام بیوپسی گوه ای ندارد ) در این صورت مراحل لاپاراتومی به استثناء انجام TAH-BSOمشابه آنچه توضیح داده شد خواهد بود .

 مهمترین اقدام زودرس ، تعیین مرحله بیماری (stage) از طریق لاپاراتومی است . دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .
 1. لاپاراسکوپی

امروزه علاوه بر امکان لاپاراتومی و بررسی و برداشت نسوج و یا تحت نظر گرفتن بیمار با سونوگرافی لگنی منظم ، روش سومی نیز پیشنهاد شده است و آن انجام لاپاراسکوپی پیشرفته برای ارزیابی و درمان بیماران به توده بدخیم تخمدانی است .

در یک خانم جوان با توده لگنی که بیشترین شک به تومور خوش خیم تخمدان وجود دارد و تومور مارکرهایی چون afp و hcgمنفی است . در صورت وجود مهارت کافی بهتر است لاپاراسکوپی صورت گیرد . عوامل زیر می تواند شک به بدخیمی را افزایش دهد و در نظر گرفتن آنها در ارزیابی کلینیکی قبل از تصمیم گیری برای لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی با ارزش است :

 • سن بیمار ( در سنین جوانی ژرم سل ها و در سنین پیری توده های اپی تلیالی EOCشایع ترند . )
 • دو طرفه بودن
 • توموری که از نظر کلینیک تایید شده باشد .
 • آسیت
 • یافته های سونوگرافیک
 • افزایش تومور مارکرها

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان تخمدان 

غربالگری سرطان در خانم ها

شایع ترین سرطان ها در زنان 

 

 

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

13 − 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی