[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

خشکی واژن؛ از علل تا درمان

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه
خشکی-واژن

از شایع ترین بیماری های دوران یائسگی، خشکی واژن است که بعد از این دوران نیز ممکن است ادامه داشته باشد. خشکی واژن می تواند در هر بازه سنی و به علل مختلف اتفاق بیفتد. خشکی واژن به این معناست که دیواره وژن ملتهب و نازک می شود که همین به دلیل کاهش هورمون استروژن است. البته برخی بیماری ها و عفونت ها نیز می توانند سبب بروز این مشکل شوند. از بزرگ ترین عوارضی که خشکی واژن ایجاد می کند، داشتن رابطه جنسی همراه با درد و بدون لذت است. درمان به موقع خشکی واژن به خصوص در دوران یائسگی، از اهمیت زیادی برخوردار است.. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره روش های درمانی برای شما بیش تر توضیح دهیم.

فهرست مطالب

خشکی واژن چیست؟

واژن در حالت طبیعی، مایع شفافی را تولید می کند که همان سبب مرطوب نگه داشتن واژن و همچنین لغزنده بودن آن می شود. همین مایع، سبب به وجود آمدن لایه ای نازک در دیواره واژن می شود که در اثر کمک استروژن، لایه محافظتی سالم و ضخیم و ارتجاعی را ایجاد می کند. این مایع تاثیر زیادی در روابط جنسی افراد دارد و می تواند سبب لذت جنشی افراد گردد و عدم آن سبب درد و ناراحتی هنگام آن به همراه خواهد داشت.

علل خشکی واژن چیست؟

با افزایش سن و با یائسگی، سطح هورمون استروژن کم می شود. هورمون استروژن خود در باروری و چرخه قاعدگی تاثیر زیادی داشته و همچنین می تواند رشد سینه ها را سبب شود. به همین دلیل است که خشکی واژن اتفاق می افتد. چرا که واژن حالت رطوبتی خود را از دست داده و دیواره آن نازک و خشک شده و حالت کشسانی و الاستیکی آن نیز از بین می رود و رنگ آن نیز تغییر پیدا می کند.

این نکته قابل ذکر است ه خشکی واژن فقط با یائسگی رخ نمی دهد و عوامل مختلف دیگری بر این هورمون تاثیر می گذارند و خشکی واژن را سبب می شوندو برخی از این علل عبارتند از :

 • براشته شدن تخمدان ها
 • دوش وايینال
 • شیمی درمانی یا پرتو درمانی
 • زایمان و شیردهی
 • مصرف برخی از داروها نظیر داروهای ضد افسردگی
 • مصرف ذخانیات که گاهی اوقات می توانند یائسگی زودزس را سبب شوند.
 • استرس و اضطراب که زمینه ساز بیاری از بیماری های دیگر نیز هستند.

علائم و نشانه های خشکی واژن

خشکی واژن ممکن است سبب به وجود آمدن نشانه ای در افراد نشود ولی در افرادی که سبب بروز علائمی می شود، به شرح زیر است :

 • عفونت واژن
 • سوزش و خارش ناحیه تناسلی
 • ملتهب شدن واژن
 • ترشحات غیرطبیعی واژن
 • تکرر ادرار
 • درد و خونریزی در برقراری رابطه جنسی
 • خارش و سوزش واژن
 • التهاب واژن
 • عفونت زنان
 • ایجاد ترشحات غیر طبیعی واژن
 • درد و خونریزی حین رابطه جنسی
 • تکرار ادرار

بیش تر بخوانید : واژینیسموس

تشخیص خشکی واژن

معاینه از قدیم تا کنون، از روش های تشخیصی بوده است که جزو مهم ترین روش های تشخیصی به شمار می رود. به همین دلیل است که لذا معاینه و گرفتن شرح حال از بیمار در ابتدا می بایست انجام گردد زیرا در تشخیص بیماری بسیار موثر خواهد بود. پاپ اسمیر و آزمایش ادرار و آزمایش هورمون، از دیگر روش های تشخیصی هستند.

درمان خشکی واژن

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های تشخیصی بسیاری برای درمان خشکی واژن وجود دارد که نوع درمان با توجه به علت زمینه ای بیماری و صلاحدید متخصص زنان متفاوت می باشد.

ژل های لوبریکات و مرطوب کننده واژن

اولین روش درمانی خشکی واژن که می تواند سبب مرطوب شدن واژن شود ژل های لوبریکات و مرطوب کننده واژن است. این ژل ها از درد حین رابطه جنسی می کاهند.  همچنین مرطوب کننده های مخصوص واژن وجود دارد که با تداوم استفاده از آن طی هفته می توان از اثرات مرطوب کنندگی آن بهره برد.

استروژن واژینال

از موثرترین روش های درمانی استروژن واژینال می باشد. این روش درمانی به کاهش هورمون استروژن در زمانی که بدن قادر به تولید آن نیست کمک خواهد کرد. استروژن تا حدودی جذب جریان خون می شود که این میزان بسیار اندک بوده ولی می بایست تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد. از سه طریق می توان استروژن واژینال را دریافت نمود که عبارت است از:

حلقه استرینگ

حلقه استرینگ بسیار منعطف و نرم است که در داخل واژن قرار داده می شود و استفاده از آن به جریان مداوم استروژن کمک خواهد نمود.

قرص واژیفم

قرص واژیفم برای مدتی به صورت دوبار در هفته با کمک اپلیکاتور داخل واژن قرار داده می شود تا در نهایت نیازی به استفاده از این روش درمانی نباشد.

کرم استروژن واژینال

کرم های استروژن واژینال حاوی استروژن بوده و با کمک اپلیکاتور به صورت هفتگی به داخل واژن قرار داده می شود که این امر می تواند به تولید استروژن کمک نماید، جالب است بدانید که استفاده از آن می بایست با تجویز پزشک با دوره زمانی مشخص انجام گردد.

اما نکته ای بسیار مهم این نوع داروها با عارضه ای همچون درد در ناحیه سینه و خونریزی واژن همراه خواهد بود. علاوه بر این استفاده از آن ها برای برخی از افراد ممنوع می باشد که این دسته از افراد عبارت است از:

افراد باردار و شیرده

مبتلایان به سرطان و اندومتریوز

خونریزی واژن به دلیل نامشخص

لیزر درمانی

دستگاه های لیزر در حیطه پزشکی کاربرد های بسیاری دارند که در درمان و انجام جراحی های زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. لیزر درمانی یک روش کم تهاجمی است که با حداقل عوارض همراه است و در درمان خشکی واژن و جوانسازی واژن بسیار موثر است.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

چهار × سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی