[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درجه بندی سرطان رحم

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

درجه بندی سرطان رحم

سرطان اندومتر یا رحم شایعترین بدخیمی دستگاه تناسلی زنان و نیمی از کل سرطان های ژنیکولوژیک و چهارمین سرطان شایع زنان و هشتمین بدخیمی منجر به مرگ است . ۲-۳ درصد از زنان به سرطان اندومتر دچار می شوند .

نحوه درمان کارسینوم اندومتر رویکردی است که در آن بر اساس خصوصیات فردی بیمار تصمیم گیری شده و از هیستروکتومی به عنوان درمان اولیه استفاده می شود .دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان  با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا سرطان رحم کشنده است؟

هرچند این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و بدون جراحی رادیکال یا پرتودرمانی قابل درمان است ، میزان مرگ و میر ناشی از آن بیشتر از سرطان سرویکس است . این سرطان عمدتا بعد از یائسگی رخ می دهد و با افزایش سن بر شدت بیماری زایی آن افزوده می شود . نقش استروژن در ایجاد اکثر سرطان های آندومتر ثابت شده است . هر عاملی که تماس با استروژن بدون منازعه را افزایش دهد ، خطر این سرطان را بالا می برد .

آیا سرطان رحم درمان دارد؟

نحوه درمان کارسینوم اندومتر رویکردی است که در آن بر اساس خصوصیات فردی بیمار تصمیم گیری شده و از هیستروکتومی به عنوان درمان اولیه استفاده می شود . پیگیری بعدی بر اساس یافته های حاصل از جراحی و بررسی پاتولوژیک صورت می گیرد .

درجه-بندی-سرطان-رحم

درجه-بندی-سرطان-رحم

درجه بندی سرطان رحم

کارسینوم سرطان رحم از نظر پاتوژنز به دو نوع تقسیم می شود :

  1. کارسینوم اندومتر type I

این نوع تومورها ، ۷۵-۸۵ درصد از موارد کارسینوم اندومتر را تشکیل می دهند . بیماران جوانتر و حول و حوش سنین یائسگی بوده و سابقه تماس با استروژن درون زا یا برون زا بدون مقابله با پروژسترون وجود دارد . در این زنان تومور از آندومتر هیپرپلاستیک منشاء گرفته است . این تومورهای وابسته به استروژن تمایز یافته تر بوده و پروگنوز بهتری دارند .

  1. کارسینوم اندومتر type II

این دسته از تومورها در زنان بدون هیچ نوع تحریک استروژنی اندومتر ایجاد می شوند . این تومورها خود به خود رخ داده و با هیپرپلازی همراه نیستند و حتی گاهی با آندومتر آتروفیک دیده می شوند . تمایز این تومورها کمتر و پیش آگهی بدتری نسبت به تومورهای وابسته به استروژن دارند . این تومورهای غیروابسته به استروژن در زنان مسن تر ، لاغر و در سنین بعد از یائسگی به وجود می آیند . این سرطان به طور نامتناسبی در زنان نژاد آفریقایی –آمریکایی و آسیایی بروز می کند .

بیشتر ریسک فاکتورهای سرطان رحم وابسته به تحریک طولانی آندومتر با استروژن بلامنازع بوده و عبارتند از :

  • تولی پاریتی : خطر کنسر اندومتر در زنان نولی پار ۲-۳ برابر زنان پاروس می باشد .
  • ناباروری و سابقه قاعدگی های نامنظم به علت سیکل های فاقد اوولاسیون ( قرار گرفتن در معرض طولانی مدت استروژن بدون پروژسترون کافی ) ریسک سرطان را افزایش می دهد .
  • یائسگی دیرهنگام : یائسگی بعد از ۵۲ سالگی با افزایش خطر ۴/۲ برابری همراه است . ( نسبت به یائسگی قبل از ۴۹ سالگی )
  • چاقی : خطر کنسر اندومتر در زنان با ۲۱-۵۰ پوند افزایش وزن ، سه برابر و در زنان با بیش از ۵۰ پوند افزایش وزن ، ۱۰ برابر است . در سالهای اخیر چاقی همراه با مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک شیوع کنسر آندومتر را افزایش داده است .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان دهانه رحم 

سرطان تخمدان 

غربالگری سرطان در زنان

شیمی درمانی 

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

شانزده + دو =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی