[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

راه درمان سرطان رحم بدخیم

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه
امتیاز ما

درمان سرطان رحم بدخیم

چگونه بفهمیم که به سرطان رحم مبتلا شده ایم؟ برای تشخیص این بیماری لازم است که با علائم آن آشنا شوید تا در صورت امکان در مراحل اولیه بیماری شناسایی شود.

تشخیص سرطان رحم بدخیم

در صورتی که بیمار به سرطان رحم مشکوک باشد برای وی آزمایش خون و ادرار نوشته می شود. از جمله آزمایشات دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آزمایشات لگنی و پاپ اسمیر که برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می گیرند، می توانند برخی از سرطان های دیواره رحم (اندومتر) را قبل از بروز علائم تشخیص دهند.
  • سونوگرافی ترانس واژینال نوعی سونوگرافی است که طی آن یک ابزار وارد واژن می شود. این ابزار با فرستادن امواج صوتی به رحم تصویر های لازم را می گیرد.
  • الگوی فرستادن اکو ناشی از امواج صوتی باعث شکل گیری یک تصویر می شود. می توان؛ سرم سالین را وارد دهانه رحم کرد و سپس سونوگرافی را انجام داد.

به این ترتیب تصاویر واضح تری از رحم به دست می آید. این آزمایش با نام سونوهیستروگرام شناخته می شود.

عکس سرطان-رحم

عکس سرطان-رحم

  • اندومتریوم باید ضخامت مناسبی داشته باشد. در صورتی که اندومتریوم بیش از حد ضخیم یا غیر طبیعی باشد، احتمالاً بیوپسی از ناحیه رحم صورت می گیرد و نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در صورتی که سلول های رحم عملکرد مشکوکی داشته باشند و بدخیم باشند تشخیص سرطان دهانه رحم داده می شود.
بیوپسی بافت شامل گرفتن نمونه ای از بافت دیواره رحم و آزمایش بر روی این نمونه است.

در صورتی که با بیپوسی تشخیص داده شود که سلول های بدخیم در ناحیه وجود دارد می تواند با آزمایش های سی تی اسکن و ام آر آی و آزمایش خون به تشخیص قطعی سرطان رحم انجامید.

در برخی موارد نیاز است که کولونوسکوپی هم انجام گیرد تا نشان داده شود که سرطان به بافت روده رسیده است یا خیر. به بیان دیگر باید مشخص شود که سرطان تا چه مرحله ای پیش رفته است و چه بافت های دیگری را درگیر کرده است.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

چه درمان هایی برای سرطان اندومتر وجود دارد؟

جراحی یک درمان قطعی برای سرطان رحم است. در حقیقت در صورتی که سرطان به بافت های دیگر بدن گسترش نیافته باشد می توان از این روش درمانی کمک گرفت.

همچنین در زنانی که به احتمال زیادی به سرطان رحم مبتلا می شوند می توان از جراحی کمک گرفت و به عنوان یک درمان پیشگیرانه به آن نگاه می شود. موفق ترین روش درمانی در مراحل اولیه سرطان رحم هیسترکتومی کامل است. به این ترتیب رحم، دهانه رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ، و به بیان دیگر تمام بافت رحم برداشته می شود.

  • از طرف دیگر تمام بافت های مشکوک غدد لنفاوی و بافت ها و ارگان های دیگر تحت بیوپسی قرار می گیرند و در صورت نیاز برداشته می شوند. این جراحی از برگشت سرطان پیشگیری می کند.
  • در موارد مراحل پیشرفته و برخی انواع پاتولوژی، فرد تحت پرتو درمانی همراه با شیمی درمانی قرار می گیرد.

برای پاکسازی تمامی سلول های سرطانی، شیمی درمانی و پرتودرمانی انجام می گیرد. برخی پزشکان زمانی که تومور بیش از حد بزرگ است ولی به دیگر ارگان های بدن نرسیده است هم پیشنهاد می کنند که پرتودرمانی انجام گیرد.

در بیمارانی که سرطان اندومتریال یا همان سرطان دیواره رحم گستردگی داشته است تحت هورمون درمانی قرار می گیرند و معمولاً پروژسترون برای کاهش سرعت رشد سرطان برای این افراد تجویز می شود. شیمی درمانی و پرتودرمانی هم برای کاهش سایز و تعداد سلول های سرطانی انجام می گیرد.

تمامی این موارد باعث درمان بیمار و طولانی شدن عمر بیمار و کاهش علائم بیماری می شود. در صورتی که درمان موفقیت آمیز باشد و تومور را از بین ببرد و باقی سلول های سرطانی را نابود کند، ولی باز هم سلول های سرطانی در ناحیه رحم و دهانه رحم و تخمدان ها وجود داشته باشد در این صورت باز هم رحم و تخمدان ها خارج می گردند.

جراحی برداشتن رحم

جراحی برداشتن رحم

نتیجه گیری

سرطان رحم یکی از سرطان های شایع در زنان است و لازم است که برای درمان این سرطان هر چه سریع تر به پزشک مراجعه گردد. در صورتی که سرطان رحم به بافت های دیگر بدن سرایت کند می تواند باعث مرگ فرد شود و درمان در مراحل پیشرفته بیماری، بسیار تخصصی تر است.

منبع : https://www.webmd.com/cancer/understanding-endometrial-cancer-treatment#1

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

ده + 13 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی