[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

درمان قطعی سرطان رحم

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

درمان قطعی سرطان رحم

مرحله اول سرطان رحم

 • جراحی : روش جراحی پیشنهاد شده از طرف FIGO در سال ۱۹۸۸:
 1. شکم در خط وسط و به صورت میدلاین باز شود.
 2. بلافاصله شستشوی پریتوان شکمی و لگنی صورت گیرد.
 3. خارج کردن دقیق نواحی از محتویات داخل شکم که تومور کاشته شده باشد .
 4. سطوح آدنکس ، پریتوان ، کولدوساک ، کبد و امتنوم به صورت دقیق لمس شود .
 5. در نواحی لگنی و آئورتیک هر گره بزرگ یا مشکوک لمس شود .
 6. هیسترکتومی کامل صورت گیرد .
 7. برداشت آدنکس های دو طرف ، حتی اگر به نظر طبیعی باشد توصیه می شود ، شیوع نئوپلاسم تخمدانی همزمان با سرطان اندومتر تا ۲۹% گزارش شده است .
 8. معمولا برداشت کاف واژن و نسوج پارامتر توصیه نمی شود .
 9. اگر قبل یا در حین عمل ، درگیری استرومای سرویکس مشخص شود بهترین درمان ، انجام رادیکال هیستروکتومی به وسیله جراح ماهر است .
درمان-قطعی-سرطان-رحم

درمان-قطعی-سرطان-رحم

۱۰٫ درباره لنفادنکتومی لگنی و پاراآئورتیک و یاحتی نمونه برداری از گره های لنفاوی هنوز نظر یکسان وجود ندارد ولی لنفادنکتومی کامل در موارد با ریسک خطر بالا اندیکاسیون دارد .

 1. از آن جایی که اکثر افراد مبتلا به سرطان اندومتر چاق یا مسن هستند و احتمالا ممکن است مبتلا به سایر بیماری ها باشند ، بنابراین ارزش طولانی کردن مدت عمل برای اعمال جراحی اضافی ، مثل لنفادنکتومی کامل نسبت به خطرات آن باید کاملا بررسی شود .

هر نوع تومور تهاجمی عمیق و نیز گزارش درگیری غذذ لنفاوی در رادیولوژی ، اندیکاسیون بررسی غدد لنفاوی حین عمل و برداشت غدد بزرگ یا مشکوک را ایجاب می کند که اگر این گره های لنفاوی در بررسی با لام منجمد ، مثبت باشند نیازی به برداشت سایر غدد لنفاوی نیست .

هر نوع تومور تهاجمی عمیق و نیز گزارش درگیری غذذ لنفاوی در رادیولوژی ، اندیکاسیون بررسی غدد لنفاوی حین عمل و برداشت غدد بزرگ یا مشکوک را ایجاب می کند که اگر این گره های لنفاوی در بررسی با لام منجمد ، مثبت باشند نیازی به برداشت سایر غدد لنفاوی نیست .دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان  با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

مرحله دوم سرطان رحم

مرحله مخفی در مرحله دوم مشابه مرحله اول ، درمان می شود . اگر سرویکس به طور کامل درگیر باشد ، درمان اولیه جراحی است که به صورت رادیکال هیستروکتومی و لنفادنکتومی دو طرفه لگنی و البته در صورت ضرورت توام با لنفاد نکتومی انتخابی آئورتیم است . اگر چنین تصمیمی گرفته شد ، بهتر است قبلاز عمل ، MRI انجام شود  تا از عدم درگیری مثانه و قابل برداشت بودن تومور مطمئن شویم . اگر غدد لنفاوی منفی بود ، اضافه کردن رادیوتراپی ادجوانت هیچ نفعی برای بیمار ندارد . اگر در مرحله دوم امکان جراحی اولیه نباشد ، می توان بیمار را به صورت زیر درمان کرد :

رادیوتراپی کامل لگنی ، براکی درمانی داخل حفره ای و سپس هیسترکتومی ادجوانت به همراه لنفادنکتومی انتخابی آئورت و لگن .

مرحله سوم سرطان رحم

در مرحله سوم که واژن با پارامتر درگیر است ، بعد از اینکه بررسی کامل از نظر متاستار صورت گرفت بهترین درمان ، رادیو تراپی لگنی است . وقتی درمان کامل شد ، اگر تومور قابل برداشت باشد باید جراحی لاپاراتومی انجام داد . اگر متاستاز خارج لگنی وجود داشت بهترین درمان ، رادیوتراپی extended field و یا درمان سیستمیک با داروهای سیتوتوکسیک یا هورمونی است . در انتخاب این نوع درمان ها باید به حال عمومی بیمار نیز توجه شود . اگر فردی به دلیل وجود درگیری تخمدانی که در سونوگرافی مشهود است در مرحله سوم بیماری قرار گیرد ، باید جراحی اولیه صورت گیرد . به این ترتیب هم نوع توده مشخص خواهد شد و هم مرحله بندی جراحی پاتولوژیک صورت خواهد گرفت . گاهی توده تخمدانی متاستار از سرطان رحم نبوده و رحم و تخمدان هر دو به صورت اولیه دچار بدخیمی شده اند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان رحم

درجه بندی سرطان رحم

سرطان دهانه رحم 

غربالگری سرطان در خانم ها

شایع ترین سرطان در زنان

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

12 − هشت =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی