[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

رادیو تراپی

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

رادیوتراپی یکی از روش های درمانی موثر در بهبود سرطان می باشد . عمده درمان ها با استفاده از دستگاه رادیوتراپی انجام می شود . دستگاهی که با شتاب دادن الکترون اشعه ایکس تولید می کند . این اشعه با دقت کامل روی بدن بیمار تابش می کند . در دستگاههای معمول دستگاه حول محور بیمار می چرخد تا ازاشعه به زوایای مختلف بدن برسد اما در دستگاههای جدید که در ایران محدود می باشد تخت بیمار نیز می چرخد که در مواردی که حساس می باشد کمک کننده است.

رادیوتراپی

رادیوتراپی

رادیوتراپی پیشرفته

نقشه درمانی و استفاده از تکنیک های پیشرفته به محل تومور و ارگان های حساسی که در اطراف تومور وجود دارند بستگی دارد و نقش نوع سرطان در این مورد کمرنگ می باشد . مثلا تومور اگر در ناحیه نزدیک به نخاع قرار گرفته نیاز به دوز بالای اشعه دستگاه رادیوتراپی نیست زیرا ممکن است به عصب این ناحیه آسیب بزند.

درمان رادیوتراپی برای چه نوع سرطان هایی استفاده می شود ؟

به طور کلی دو سوم بیماران سرطانی در سیر درمانی خود پرتودرمانی یا رادیوتراپی می شوند . مثلا در درمان سرطان خون به طور محدود در موارد خاص از این روش استفاده می شود . در سرطان های زنان این روش به عنوان درمان تکمیلی استفاده می شود .

رادیوتراپی در مورد سرطان رحم بعنوان درمان کمکی قبل از جراحی در مواردی که بیماری در مراحل بالا باشد استفاده شده و پس از آن بیمار کاندید جراحی میگردد برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

رادیوتراپی درد دارد ؟

رادیوتراپی درد ندارد و در جلسات اول هیچ گونه عارضه ای ندارد . البته عوارض با توجه به دوز تابش اشعه بستگی دارد . دوز زیادی از اشعه در صورتی که به سر تابیده شود فرد ممکن است دچار حالت تهوع شود . ولی در بیشتر موارد سردرد بعد از این روش درمانی وجود ندارد .

عوارض رادیوتراپی

رادیوتراپی مانند هر روش درمان سرطان دارای عوارضی است که طبیعی است . همانطور که اشاره شد عوارض با توجه به دوز تابش اشعه بستگی دارد . به طور مثال در صورتی که تابش در معده یا روده انجام شود ممکن است منجر به حالت تهوع و اسهال شود یا در دهان باعث خشکی دهان شود . البته این عوارض بعد از چند هفته ممکن است بروز پیدا کند . نکته قابل توجه اینست که پزشک متخصص انکولوژی قبل از شروع درمان عوارض احتمالی را به بیمار توضیح دهند .

تعداد جلسات رادیوتراپی

رادیوتراپی می تواند :

  • قبل از جراحی سراطان باشد .
  • می تواند بعد از درمان اصلی به صورت درمان تکمیلی باشد.
  • می تواند خود درمان اصلی باشد.
  • می تواند تسکین دهنده باشد .

بنابراین بسته به اینکه چه کاربردی دارد تعداد جلسات متفاوتی دارد . البته به نوع تومور و میزان پیشرفت تومور و محل تومور نیز دارد . به همین دلیل تعداد جلسات رادیوتراپی می تواند از یک جلسه تا ۴۰ جلسه باشد .

رادیوتراپی درمان سرطان زنان

رادیوتراپی قبل از جراحی سرطان رحم

رادیوتراپی در مورد سرطان رحم بعنوان درمان کمکی قبل از جراحی در مواردی که بیماری در مراحل بالا باشد استفاده شده و پس از آن بیمار کاندید جراحی میگردد

همینطور در بیمارانی که شرایط فیزیکی مناسبی برای جراحی  ندارند به منظور عدم تعویق در پروسه درمان ، از رادیوتراپی استفاده شده و پس از احراز شرایط مناسب و تحمل بیهوشی درمان قطعی که همان جراحی است انجام میشود

رادیوتراپی بعد از جراحی دهانه سرطان رحم

پس از جراحی بر اساس نتایج پاتولوژی است که برخی بیماران نیاز به رادیوتراپی داخلی و یا خارجی دارند

در موارد کانسر دهانه رحم رادیوتراپی به عنوان درمان اصلی در موارد پیشرفته به همراه شیمی درمانی درمان قطعی است که اثر بخشی آن با  جراحی برابر است

در برخی بیماران که ابتدا کاندید جراحی بوده اند،  پس از  جراحی بر پایه یافته های پاتولوژی نیاز به درمان کمکی با رادیوتراپی بصورت واژینال و یا لگنی وجود دارد.

به طور مشابهی در موارد بدخیمی های ولو نیز از رادیوتراپی استفاده میشود.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

4 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی