[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

راههای جلوگیری از سقط جنین

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

راههای جلوگیری از سقط جنین

راههای جلوگیری از سقط جنین چیست؟

سقط جنین به معنای از دست دادن جنین قبل از هفته بیستم بارداری است. لغت پزشکی که برای سقط جنین به کار می رود سقط جنین خود به خودی است و با سقط جنین که به صورت خود خواسته انجام می گیرد تفاوت دارد. به بیانی دیگر مادر قبل از هفته بیستم بارداری به صورت ناخواسته فرزند خود را از دست می دهد و بارداری خاتمه می یابد.

شاید این آمار برای شما عجیب باشد ولی ۵۰ درصد از بارداری ها به سقط جنین منجر می شوند و اغلب این موارد قبل از اینکه پریود عقب بیفتد و فرد متوجه بارداری خود شود، رخ می دهد. حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از بارداری هایی که تشخیص داده می شوند، به سقط جنین ناخواسته منجر می شوند.

بیش از ۸۰ درصد از سقط های جنین در سه ماهه اول بارداری رخ می دهند. سقط جنین به ندرت بعد از هفته بیستم بارداری رخ می دهد؛ این نوع سقط با نام سقط جنین تاخیری شناخته می شود.

عکس سقط جنین

عکس سقط جنین

علل بروز سقط جنین ناخواسته

اغلب سقط های جنین به دلیل مشکلات ژنتیکی مرگ بار در جنین رخ می دهند. معمولاً این مشکلات ارتباطی به مادر ندارند.

از دیگر دلایل سقط جنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–       ابتلای مادر به بیماری هایی مانند دیابت یا تیروئید

  • مشکلات هورمونی (پیشنهاد مطلب: تخمدان پلی کیستیک)
  • پاسخ سیستم ایمنی
  • مشکلات فیزیکی مادر
  • ناهنجاری هایی در رحم

در صورتی که مادر شرایط زیر را داشته باشد، به احتمال بیشتری سقط جنین را تجربه می کند:

  • سن بالای ۳۵ سال
  • ابتلا به برخی بیماری ها مانند دیابت یا مشکلات تیروئیدی
  • سابقه سه بار سقط جنین  یا بیشتر
دلایل سقط جنین

دلایل سقط جنین

نارسایی دهانه رحم و سقط جنین

گاهی اوقات سقط جنین به دلیل ضعف در ناحیه دهانه رحم رخ می دهد که این عارضه با نام نارسایی دهانه رحم شناخته می شود. در این شرایط دهانه رحم شرایط نگهداری جنین و ادامه بارداری را ندارد. معمولاً سقط جنین ناشی از نارسایی دهانه رحم، در سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد.

معمولاً چند علامت قبل از بروز سقط جنین ناشی از نارسایی دهانه رحم بروز می کند. قصد داریم به این علائم بپردازیم. زن باردار به طور ناگهانی احساس فشار می کند، احتمال دارد که کیسه آب پاره شود و بخشی از بافت جنین یا جفت بدون درد زیادی از رحم بیرون بزند.

معمولاً نارسایی دهانه رحم می تواند با بخیه دایره ای شکلی در دهانه رحم در بارداری بعدی (معمولا بعد از غربالگری اول و حدود ۱۴ هفته انجام می شود) درمان شود.

بخیه زدن دهانه رحم را در موقعیت مناسب تری قرار می دهد تا زمانی که زایمان انجام گیرد. این بخیه ها حتی در صورتی که سابقه سقط جنین وجود نداشته است، ولی نارسایی دهانه رحم در هفته های اولیه بارداری تشخیص داده شود، می توانند زده شوند و از سقط جنین پیشگیری کنند.

نتیجه گیری

همان طور که می دانید سقط جنین ناخواسته، تجربه ای ناخوشایند، دردناک و ناراحت کننده است که با شناخت علت بروز آن می توانید در صورت بروز مشکل، اقدام به موقعی کرده و درمان صورت گیرد.

منبع : https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-miscarriage#2

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

هجده − 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی