[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

روش های درمان سرطان تخمدان

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

روش های درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یکی از شایع ترین سرطان ها در بین زنان می باشد که با توجه به نوع تومور و مرحله پیشرفت بیماری درمان می شوند . در ادامه به انواع روش های درمان سرطان تخمدان می پردازیم .

شیمی درمانی

رژیم درمانی زیر برای درمان سرطان تخمدان اپی تلیالی توصیه می شود :

 • ۱۷۵mg/m paclitaxel در مدت ۳ ساعت و کاربوپلاتین AUC 6 طی یک ساعت .
 • ۷۵mg/m Docetaxel در مدت ۱ساعت و کاربوپلاتین AUC 5 طی یک ساعت .

برای هر دو رژیم بالا دوز کاربوپلاتین طبق فرمول calvert با استفاده از کلیرانس کراتینین و طبق یک فرمول ریاضی محاسبه می شوند .

لاپاراتومی

لاپاراتومی یا لاپاراسکوپی نگاه دوم در مواردی اندیکاسیون دارد که بعد از یک دوره کامل شیمی درمانی ، علائم بالینی به نفع بیماری وجود نداشته باشد و فقط برای بررسی پاسخ به درمان صورت گیرد . هرچند اطلاعات به دست آمده برای پیش گویی آینده بیماری کمک می کند ولی اثری بر روی بقای بیمار ندارد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

جراحی کاهش توده سلولی

جراحی ثانویه برای کاهش سلول های بدخیم می تواند بعد از اولین دوره شیمی درمانی صورت گیرد . از مجموع مطالعات گذشته گر این طور نتیجه گیری می شود که این روش وقتی موثر است که امکان برداشت تمام ضایعات ماکروسکوپیک وجود داشته باشد و معمولا در مواردی اتفاق می افتد که عود تومور به صورت مجزا فقط در یک ناحیه باشد.

بیشترین سود این روش در بیمارانی است که بعد از ۲۴ ماه بیماری عود کند ولی انجام این جراحی حتی در حین عمل لاپاراتومی نیز مفید است.

درمان سرطان تخمدانشیمی درمانی در موارد عود سرطان تخمدان

اکثر بیماران مبتلا به EOC پیشرفته بعد از درمان دچار عود می شوند. بر طبق تعریف ، اگر حداقل ۶ ماه بین درمان و عود بیماری فاصله باشد، می توان بیمار را حساس به پلاتینیوم تلقی کرد و اگر کمتر از ۶ ماه فاصله باشد بیمار مقاوم به درمان محسوب می شود.

مطالعات نشان داده است که هر چقدر فاصله درمان اولیه تا عود بیشتر باشد بیمار هم به درمان مجدد با پلاتینیوم و هم درمان غیرپلانتینومی بهتر جواب می دهد.

تحقیقات نشان داده که در بیماران حساس به پلانتینوم، میزان بقای کلی و بقای بدون پیشرفت بیماری به هنگام تجویز کاربوپلاتین و تکسل بهتر از کاربوپلاتین تنها بوده است.

در افرادی که با مصرف تکسل دچار عارضه نروتوکسیسیتی شوند ، می توان Gemcitabine یا Liposomal doxorubiocin را جانشین کرد.

روش های درمان سرطان تخمدان

روش های درمان سرطان تخمدان

برای بیمارانی که به پلاتینیوم مقاوم هستند، دونوع انتخاب داریم، یکی این که فرد را در یکی از تریال های کلینیک قرار دهیم و دوم این که برای بیمار شیمی درمانی بدون پلاتینیوم شروع کنیم.

از آنجائیکه هنوز روش هماهنگی برای بررسی کیفیت زندگی این بیماران و ایندکس های پالیتیو داروهای شیمی درمانی وجود ندارد، نمی توان بهترین روش درمانی را با قاطعیت بیان کرد. در بیمارانی که پروتکل های متفاوت شیمی درمانی را دریافت کرده اند به هنگام شیمی درمانی مجدد به طور حتم باید عملکرد مغز استخوان، بررسی شود .

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

2 thoughts on “روش های درمان سرطان تخمدان

 1. behdad - آگوست 6, 2020 در 3:15 ب.ظ

  چرا درمانهای ژنتیکی را شروع نمیکنید شما که رییس انجمن رنان هستید چراشیوه میکروسکوپ فلورنس که سه سال پیش در موشها موفقیت آمیز بوده است به کار نمیبرید.چرا درمانهای ژنتیکی را یواش یواش جایگزین شیمی درمانی نمیکنید.

  پاسخ
  • drmoosavi - سپتامبر 5, 2020 در 12:33 ب.ظ

   سلام و درود بر شما
   آن تصوري كه شما از درمان هاي ژنتيكي داريد هنوز تا واقعيت فاصله زيادي است
   اكثر اين داروها بسيار گران هستند و فقط در مراكز تحقيقاتي با هزينه خود كمپاني هاي دارويي مصرف مي شوند در اكثر موارد به كمك شيمي درماني و با انها در رژيم هاي تركيبي استفاده مي شوند
   پاسخ هاي درماني نسبي بوده و خيلي با شيمي درماني تفاوت در بهبود نداشته هنوز تا رسيدن به درمان و داروي ايده ال و واكسن درماني در سرطان فاصله داريم.

   پاسخ

پاسخ

2 × سه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی