[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سرطان آندومتر

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

سرطان آندومتر

سرطان آندومتریوم، مخاط رحم با عنوان سرطان آندومتر شناخته می شود که یکی از شایع ترین انواع سرطان است که دستگاه تناسلی خانم ها را درگیر می کند. نوع یک این سرطان، روند رشد و پیشرفت آهسته ای دارد و اغلب داخل رحم یافت می شود. نوع یک لزوما در حد رحم باقی نمانده اما نسبت به نوع دو کمتر به خارج از رحم گسترش می یابد. نوع دو سرطان که شیوع کمتری دارد، روند رشد سریعی دارد و به سایر قسمت های بدن نیز می تواند پخش شود.

درمان سرطان آندومتر با دکتر اعظم السادات موسویسرطان آندومتر چه زمانی اتفاق می افتد؟

سرطان آندومتر زمانی اتفاق می افتد که سلول های آندومتریوم روند رشد سریعی پیدا می کنند و مخاط رحم نیز در برخی قسمت ها ضخیم می شود. این نواحی ضخیم می توانند تشکیل توده ای از بافت به نام تومور را دهند. سلول های سرطانی نیز می توانند به سایر نواحی بدن پخش شوند و متاستاز دهند. چه عواملی احتمال بروز سرطان آندومتر را افزایش می دهند؟ از جمله عوامل موثر در بروز سرطان آندومتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– سن: در بیشتر موارد، این سرطان در خانم ها بعد از یائسگی و اواسط ۶۰ سالگی تشخیص داده می شود.
– سطح هورمون ها: سطح هورمون های استروژن و پروژستورون می تواند بر میزان بروز سرطان آندومتر تاثیر بگذارد. زمانی که استروژن موجود باشد، اما سطح پروژسترون کافی نباشد، آندومتریوم ضخیم می شود.
این اختلال معمولا قبل از یائسگی و یا در طول آن که سیکل قاعدگی نامنظم می شود، اتفاق می افتد.
– چاقی و اضافه وزن: هر چه شاخص توده بدنی (BMI) بالا باشد، احتمال بروز سرطان آندومتر بیشتر خواهد بود.
– ژنتیک: سندرم لینچ، اختلال ارثی است که احتمال بروز انواعی از سرطان ها از جمله سرطان آندومتر را افزایش می دهد.

علائم  سرطان رحم


علائم و نشانه های سرطان آندومتر بسیاری از خانم های مبتلا به سرطان آندومتر، علائم اولیه ای را نشان می دهند. خونریزی غیر طبیعی رحم، شایع ترین علامت سرطان آندومتر می باشد. این مورد در خانم ها قبل از یائسگی، با خونریزی ما بین سیکل قاعدگی و یا لکه بینی همراه خواهد بود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که هر گونه خونریزی بعد از یائسگی برای خانم ها غیر طبیعی در نظر گرفته می شود. دردهای لگنی و شکمی، احساس پر بودن بلافاصله بعد از غذا خوردن و یا تغییر در عادات روده و مثانه، از جمله علائم پیشرفت سرطان آندومتر می باشد.


چگونه سرطان رحم را تشخیص دهیم؟

تست غربالگری برای تشخیص سرطان آندومتر در خانم هایی که هیچ گونه علامت و نشانه ای ندارند، وجود ندارد. هر گونه خونریزی غیر طبیعی بعد از یائسگی باید مورد بررسی قرار بگیرد. در ابتدا باید سونوگرافی ترانس واژینال انجام شود. در این تست، ضخامت آندومتریوم و اندازه رحم مورد بررسی قرار می گیرد. اگر ضخامت آندومتریوم در زنان بعد از یائسگی بیشتر از چهار میلی متر باشد، باید تست های بیشتری انجام شود. بیوپسی آندومتر، روش استاندارد تشخیص سرطان آندومتر می باشد. در این روش، نمونه گرفته شده از آندومتریوم زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد. اگر خانمی قبل از یائسگی باشد، پزشک به بررسی علائم و نشانه ها، سن بیمار و سایر فاکتورهای پزشکی می پردازد تا تصمیم بگیرد که آیا بیوپسی می تواند مفید باشد یا خیر. تست اولتراسوند در چنین شرایطی، کمکی به تشخیص سرطان نخواهد کرد.

درمان سرطان رحم

جراحی، راه درمان سرطان آندومتر می باشد. در طول جراحی، دهانه رحم و رحم، هم چنین تخمدان ها و لوله های فالوپ برداشته می شود. احتمال برداشت غدد لنفاوی و یا سایر بافت ها نیز وجود دارد. بعد از جراحی، مرحله بیماری تشخیص داده می شود. مرحله بیماری مشخص می کند که آیا نیازی به شیمی درمانی و یا رادیوتراپی می باشد یا خیر، هم چنین بر نتایج درمان نیز تاثیر خواهد گذاشت.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

هورمون درمانی چگونه به درمان سرطان آندومتر کمک می کند؟

درمان با پروژستین، گزینه مناسبی است برای خانم هایی که در آینده قصد بارداری دارند و یا بنا به دلایل پزشکی نمی خواهند تحت جراحی قرار بگیرند. این روش درمانی، در موارد زیر توصیه می شود: – سرطان روند رشد و پیشرفت آهسته ای دارد و لایه های مخاطی رحم را درگیر نکرده است. – سرطان به قسمت خارجی رحم نزده است. – بیمار از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر می برد. در برخی موارد، امکان حفظ تخمدان ها حین جراحی وجود دارد. حفظ تخمدان ها بدین معناست که امکان استفاده از تخمک ها برای روش لقاح خارج رحمی (IVF) وجود دارد. که البته در این خصوص باید با پزشک مشورت شود.

بعد از درمان سرطان آندومتر، چه اتفاقی می افتد؟

بعد از درمان، مراجعه مرتب به پزشک نباید فراموش شود، تا از سلامت بدنی اطمینان حاصل گردد. با این حال، اگر بیماری در مرحله اول باشد، نود درصد خانم ها تا پنج سال بعد از درمان و یا بیشتر می توانند بدون داشتن علائم، به زندگی خود ادامه دهند. داشتن سبک زندگی سالم، از جمله مواردی است که بعد از درمان همواره توصیه می شود. چاقی، بالا بودن فشار خون و دیابت، عواملی هستند که احتمال بروز سرطان آندومتر نوع یک را افزایش می دهند. ورزش و رژیم غذایی مناسب می تواند احتمال بروز را تا حد زیادی کاهش دهد.

راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان اندومتر (رحم)

_وزن بدن در حد متناسب نگه داشته شود.

_قند خون افراد دیابتی کنترل شود.

_ورزش منظم و روزانه انجام شود.

_رژیم غذایی حاوی فیبر و سبزیجات کافی  باشد.

_ از مصرف داروهای هورمونی بعد از یائسگی خودداری شود یا تحت نظر پزشک مصرف شود.

_کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان را دارند برای غربالگری به پزشک مراجعه کنند.

_پس از یائسگی در صورت بروز هر گونه خونریزی واژینال به پزشک مراجعه شود.

Source: https://www.acog.org/patient-resources/faqs/gynecologic-problems/endometrial-cancer

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

5 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر موسوی