[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سرطان نوک سینه

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه
امتیاز ما

بیماری سرطان نوک سینه یا پاژه پستان گونه ی نادری از سرطان است که در آن سلول های سرطانی اطراف یا درون نوک پستان تجمع می کنند. این نوع سرطان معمولا مجرای نوک پستان و سپس نوک سینه و ناحیه قهوه ای رنگ اطراف آن را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری پاژه معمولا یکی از سینه ها را درگیر می کند.

علائم  بیماری سرطان نوک پستان

سرطان پاژه همیشه از نوک پستان شروع می شود و ممکن است تا ناحیه ی قهوه ای رنگ اطراف پستان پیشروی می کند. سرطان نوک پستان خشکی، زبری و قرمزی نوک سینه را به همراه دارد . ممکن است خون و یا یک مایع زرد رنگ ازنوک پستان ترشح شود. بیشتر اوقات ممکن است نوک پستان وارونه و یا مسطح به نظر برسد.همچنین ممکن است سوزش و یا خارش داشته باشد. پزشک ممکن است اول این بیماری را به عنوان اگزما درمان کند و اگر بیمار بهبود پیدا نکرد آزمایش نمونه برداری را پیشنهاد کند.

چگونه بیماری پاژه پستان تشخیص داده می شود؟

اکثر کسانی که بیماری پاژه پستان دارند در همان سینه تومور هم دارند. از برخی آزمایش های زیر برای بررسی تغییرات پستان استفاده می شود.

 • ماموگرافی تشخیصی
 • سونو گرافی سینه
 • تصویر برداری ام آر ای پستان

بیماری پاژه پستان با نمونه برداری تشخیص داده می شود که قسمت های کوچکی از بافت های سینه را جدا می کنند و در آزمایشگاه بررسی می کنند. در برخی موارد ممکن است کل نوک سینه جدا شود.

عوامل خطرناک بیماری نوک پستان

عوامل بیماری سرطان نوک پستان هر چیزی است که احتمال ابتلا به سرطان سینه را بیشتر کند. اما داشتن یک یا چند عامل خطرناک به این معنی نیست که شما سرطان پستان دارید. خیلی از بانوانی که بیماری سرطان پستان دارند هیچ علائمی جز اینکه خانم هستند ندارند.

عواملی که همراه با افزایش خطر سرطان سینه هستند شامل :

 • زن بودن: احتمال ابتلا به سرطان سینه در بانوان بیشتر از اقایون است.
 • افزایش سن : خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش پیدا می کند.
 • سابقه ی شخصی سرطان سینه: اگر شما در یک پستان سرطان داشته اید ، خطر ابتلا به سرطان در پستان دیگر افزایش پیدا می کند.
 • پیشینه ی خانوادگی در ابتلا به سرطان : اگر سرطان پستان برای خواهر، مادر و یا دخترتان تشخیص داده شده ، به خصوص در سنین کم ، خطر ابتلا به سرطان پستان در شما نیز افزایش پیدا میکند. با این وجود ، تعداد زیادی از کسانی که به سرطان پستان مبتلا شده اند، هیچگونه پیشینه ی خوانوادگی  از این بیماری نداشته اند.
 • ژن های موروثی:  که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند ؛  جهش ژن های خاص که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند میتواند از والدین به فرزندان برسند.
 • در معرض تششعات بودن : اگر شما در دوران جوانی برای قفسه سینه پرتو درمانی دریافت کرده اید، احتمال ابتلای شما به سرطان سینه افزایش پیدا می کند.
 • اضافه وزن : چاق بودن خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد .
 • شروع عادت ماهانه درسنین کمتر: آغاز عادت ماهانه ی شما قبل از ۱۲ سالگی احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • یائسگی در سنین بالاتر: اگر یائسگی شما در سنین بالاتر شروع شود ، احتمال ابتلای شما به سرطان پستان بیشتر می شود.
 • بارداری در سنین بالا : خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم هایی که بالای سن ۳۰ سالگی اولین فرزند خود را به دنیا میاورند بیشتر است.
 • هورمون درمانی یائسگی : درخانم هایی که داروهای هورمونی که استروژن و پروژسترون را ترکیب میکنند تا علائم یائسگی را درمان کنند ، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش پیدا می کند. وقتی استفاده از این داروها را متوقف کنند ، خطر ابتلا کاهش پیدا می کند.
 • نوشیدن الکل : نوشیدن الکل خطر سرطان سینه را افزایش می دهد.

راه های پیشگیری از سرطان سینه

راه های پیشگیری از سرطان سینه 

تغییر برنامه روزانه میتوند خطر ابتلا به سرطان سینه و همینطور شایع ترین سرطان های زنان را کاهش دهد. سعی کنید که :

از پزشک خود در مورد آزمایش سرطان پستان  بپرسید :

با پزشک خود در مورد فواید و خطرات آزمایش صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که چه روش های  درمانی برای شما متاسب است.

بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید :

حداقل روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید . اگر اخیرا فعال نبوده اید، از پزشک خود بپرسید که ایا مشکلی ندارد تا آرام تر شروع کنید.

 وزن مناسبی داشته باشید :

اگر وزن مناسبی دارید سعی کنید تا همان را نگه دارید. اگر اضافه وزن دارید از پزشک خود در مورد راهکارهای کاهش وزن بپرسید. میزان کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید و بیشتر ورزش کنید.

رژیم سالمی انتخاب کنید :

خانم هایی که مکمل رژیمی مدیترانه ای همراه با روغن زیتون اعلا و آجیل استفاده می کنند خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پستان تهدید می کند.

درمان بیماری پاژه پستان

بیماری پاژه پستان می تواند با جدا کردن کل سینه یا جراحی برای حفظ سینه که با پرتو درمانی کل سینه همراه است  درمان شود. حتی اگر جراحی برای حفظ پستان انجام شود، نوک پستان و ناحیه قهوه ای رنگ اطراف آن همچنان باید جدا شوند. اگر سرطان تهاجمی پیدا شود، غده لنفاوی زیر بغل برای بررسی سرطان استفاده می شود.

اگر هیچ توده ای در بافت پستان احساس نشود و نتیجه ی نمونه برداری شما نشان دهد که سرطان گسترش پیدا نکرده، پیش بینی برای درمان عالی خواهد بود.

اگر سرطان گسترش پیدا کند، پیشگیری خوبی حاصل نمی شود و سرطان مثل هر سرطان مجاری دیگری درمان می شود.

سوالات متداول:

کسانیکه در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند باید چه کنند؟

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه برای بانوانی که در خطر بیشتری هستند :

اگر پزشک تشخیص داده است که شما پیشینه ی خانوادگی و یا عوامل دیگری (مانند حالات قبل از ابتلا به سرطان سینه که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می شوند ) را دارید؛ گزینه های زیر پیش روی شماست :

داروهای پیشگیری کننده : داروهای مسدود کننده ی استروژن احتمال ابتلا به بیماری سرطان پستان را کاهش می دهد.  به خصوص در خانم هایی که در خطر بیشتری هستند

جراحی پیشگیری کننده : خانم هایی که در ریسک خیلی بیشتری برای ابتلا به سرطان قرار دارند ممکن است انتخاب کنند  تا پستان سالمشان با عمل جراحی برداشته شود. همچنین ممکن است تصمیم بگیرند تا تخمدان های سالمشان نیز برداشته شود تا احتمال ابتلای سرطان هردو سینه و تخمدان  کاهش پیدا کند.

بهترین و اولین اقدامی که هر خانمی باید انجام دهد ، مراجعه به پزشک متخصص زنان است . چرا که با تشخیص درست و به موقع می توان از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کرد.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

5 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی