[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

همه چیز درباره سرطان واژن

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

یکی از نادرترین سرطان هایی که وجود دارد، سرطان واژن است. این نوع سرطان در واژن و در لوله عضلانی که رحم را به اندام تناسلی خارج کی کند، اتفاق می افتد. این نوع سرطان بیش تر در سلول هایی که سطح واژن را پوشش می دهد، رخ می دهد. این نوع سرطان اگر در همان مراحل اولیه شناخته شود، شانس درمان بیش تری دارد. درمان این سرطان راحت از سرطانی است که به خارج از واژن گسترش می یابد. در ادامه با ما همراه شوید تا اطلاعات بیش تری در خصوص سرطان واژن و روش های درمانی آن پیدا کنید.

بیش تر بخوانید : سرطان رحم

فهرست مطالب

سرطان واژن چیست؟

سرطان واژن هر چند فقط شامل ۲۵ نئو پلاسم بدخیم دستگاه تناسلی زنان است ولی واژن ، محل شایع متاستاز سرطان های سایر نواحی دستگاه ژنیتالیا است ، چه از طریق گسترش مستقیم از ولو و سرویکس و چه از طریق متاستاز لنفاتیک یا عروقی در کانسر اندومتر و بیماری تروفوبلاستیک . در بیمارانی که تشخیص کارسینوم اولیه واژن داده می شود ، در حدود ۳۰۵ موارد سابقه سرطان مهاجم دهانه رحم وجود دارد . در بعضی موارد این سرطان مشابه سرطان سرویکس دارای مرحله پیش سرطانی (VAIN) است ولی هنوز پتانسیل بدخیمی VAIN به اثبات نرسیده است . سابقه رادیوتراپی قبلی واژینال نیز یکی از علل احتمالی ایجاد سرطان واژن است . اکثرا این نوع سرطان در سنین بعد از یائسگی رخ می دهد . و اگر در خانم های جوان رخ دهد ظاهرا با سرطان سرویکس و HPV در ارتباط است . از نظر بافت شناسی ۹۵% سرطان های اولیه واژینال از نوع اسکواموس سل می باشند . احتمال متاستاز از نواحی دیگر نیز وجود دارد ، از جمله : مثانه ، اورترا ، غدد پری اورترال و به ندرت ریه یا پستان .

غربالگری سرطان واژن

در حال حاضر غربالگری روتین ، برای مشکل به صورت یک برنامه ریزی ملی متداول نیست . اگر بیماری به دلیل غیربدخیمی ، هیستروکتومی شده باشد غربالگری برای سرطان واژن مقرون به صرفه نیست . ولی اگر CIN یا نئوپلازی تهاجمی گزارش شود ، این افراد در ریسک بالا بوده و باید به صورت مرتب کاف واژن بررسی گردد . در مواردی که پاپ اسمیر وازن غیر طبیعی ولی ضایعه ای به صورت واضح وجود نداشته باشد ، کولپوسکوپی واژن و استفاده از لوگل برای رنگ آمیزی ضرورت دارد . ضایعاتی که در کولپوسکوپی نمای غیرطبیعی دارند باید زیر بیهوشی برداشته شوند . به خصوص اگر ضایعه کاف واژن را درگیر کرده باشد . معمولا در ۲۸۵ افرادی که VAIN دارند ، سرطان مخفی در کاف واژن وجود دارد .

تشخیص ضایعات پیش سرطانی واژن

VAIN معمولا همراه با CIN و با علت مشابه رخ می دهد . ضایعات پیش سرطانی ( نئوپلازی) واژن ممکن است ناشی از پیشرفت CIN باشد و یا به صورت مجزا در واژن فوقانی دیده شود. از آنجائیکه واژن فاقد TZ و سلول نابالغ است ، نفوذ HPV می تواند به دلیل ایجاد خراشهای ناشی از نزدیکی یا استفاده از تامپون رخ دهد و این خراش با سلول های متاپلاستیک اسکواموس ترمیم می شود ، بنابراین شیوه تکثیر و رشد HPV مشابه عفونت TZسرویکس است . این ضایعات معمولا بدون علامت بوده و گاهی اوقات چنانچه همراه با زگیلهای تناسلی باشند ، با ترشحات بدبوی واژن همراه است . امروزه کولپوسوپی ، روشی پذیرفته شده در تشخیص و درمان ضایعات پیش سرطانی واژن است .

بیش تر بخوانید : زگیل تناسلی و بارداری

علائم سرطان واژن

علائم این مشکل با توجه به سیستم ایمنی اراد می تواند متفاوت باشد، در مراحل اولیه امکان اینه این بیماری هیچ علائمی نداشته باشد، زیاد است. اما بعدها که پیشرفت کرد، عبارت است از :

  • خونریزی غیرطبیعی پس از رابطه جنسی، بین پریودها و یائسگی
  • ترشح آبکی واژن
  • ادرار مکرر و دردناک
  • یبوست
  • وجود توده و درد در لگن و واژن
  • خارش و سوزش واژن
  • وجود زخم هایی در قسمت خارجی واژن که ممکن است با عفونت همراه باشد

مرحله بندی سرطان واژن

اگر کارسینوم به صورت اولیه در واژن رخ دهد به آن کارسینوم واژن گویند . ولی از آنجائیکه واژن از ولو تا سرویکس امتداد دارد اگر توموری به دهانه خارجی سرویکس رسیده باشد تومور اولیه سرویکس گفته می شود . اگر محدود به اورترا باشد ، تومور اولیه اورترا نام دارد و اگر در ولو دیده شود ، تومور اولیه ، ولو نامیده می شود . دو سوم فوقانی واژن به غدد لنفاوی لگنی ابتوراتور ، هیپوگاستریک و اکسترنال ایلیاک درناژ می شود که مسیر آن موازی شرائین رحمی و واژینال می باشد . یک سوم تحتانی واژن به غدد اینگوینوفمورال تخلیه می شود . تعدادی از ضایعات  به کانال های لتفاوی پاراکتال تخلیه می شود . شایع ترین متاستاز دوردست ریه ، کبد و استخوان است .

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

سه × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی