[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سرطان واژن

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

سرطان واژن

سرطان واژن ، هر چند فقط شامل ۲۵ نئو پلاسم بدخیم دستگاه تناسلی زنان است ولی واژن ، محل شایع متاستاز سرطان های سایر نواحی دستگاه ژنیتالیا است ، چه از طریق گسترش مستقیم از ولو و سرویکس و چه از طریق متاستاز لنفاتیک یا عروقی در کانسر اندومتر و بیماری تروفوبلاستیک .

سرطان-واژن
سرطان-واژن

در بیمارانی که تشخیص کارسینوم اولیه واژن داده می شود ، در حدود ۳۰۵ موارد سابقه سرطان مهاجم دهانه رحم وجود دارد . در بعضی موارد سرطان واژن مشابه سرطان سرویکس دارای مرحله پیش سرطانی (VAIN) است ولی هنوز پتانسیل بدخیمی VAIN به اثبات نرسیده است . سابقه رادیوتراپی قبلی واژینال نیز یکی از علل احتمالی ایجاد سرطان واژن است . اکثرا این نوع سرطان در سنین بعد از یائسگی رخ می دهد . و اگر در خانم های جوان رخ دهد ظاهرا با سرطان سرویکس و HPV در ارتباط است . از نظر بافت شناسی ۹۵% سرطان های اولیه واژینال از نوع اسکواموس سل می باشند . احتمال متاستاز از نواحی دیگر نیز وجود دارد ، از جمله : مثانه ، اورترا ، غدد پری اورترال و به ندرت ریه یا پستان .

سرطان واژن یکی از سرطان های نادر است که معمولا در سنین بالا رخ می دهد. دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

غربالگری سرطان واژن

در حال حاضر غربالگری روتین ، برای سرطان واژن به صورت یک برنامه ریزی ملی متداول نیست . اگر بیماری به دلیل غیربدخیمی ، هیستروکتومی شده باشد غربالگری برای سرطان واژن مقرون به صرفه نیست . ولی اگر CIN یا نئوپلازی تهاجمی گزارش شود ، این افراد در ریسک بالا بوده و باید به صورت مرتب کاف واژن بررسی گردد . در مواردی که پاپ اسمیر وازن غیر طبیعی ولی ضایعه ای به صورت واضح وجود نداشته باشد ، کولپوسکوپی واژن و استفاده از لوگل برای رنگ آمیزی ضرورت دارد . ضایعاتی که در کولپوسکوپی نمای غیرطبیعی دارند باید زیر بیهوشی برداشته شوند . به خصوص اگر ضایعه کاف واژن را درگیر کرده باشد . معمولا در ۲۸۵ افرادی که VAIN دارند ، سرطان مخفی در کاف واژن وجود دارد .

تشخیص ضایعات پیش سرطانی واژن

VAIN معمولا همراه با CIN و با علت مشابه رخ می دهد . ضایعات پیش سرطانی ( نئوپلازی) واژن ممکن است ناشی از پیشرفت CIN باشد و یا به صورت مجزا در واژن فوقانی دیده شود . از آنجائیکه واژن فاقد TZ و سلول نابالغ است ، نفوذ HPV می تواند به دلیل ایجاد خراشهای ناشی از نزدیکی یا استفاده از تامپون رخ دهد و این خراش با سلول های متاپلاستیک اسکواموس ترمیم می شود ، بنابراین شیوه تکثیر و رشد HPV مشابه عفونت TZسرویکس است . این ضایعات معمولا بدون علامت بوده و گاهی اوقات چنانچه همراه با زگیلهای تناسلی باشند ، با ترشحات بدبوی واژن همراه است . امروزه کولپوسوپی ، روشی پذیرفته شده در تشخیص و درمان ضایعات پیش سرطانی واژن است .

مرحله بندی سرطان واژن

اگر کارسینوم به صورت اولیه در واژن رخ دهد به آن کارسینوم واژن گویند . ولی از آنجائیکه واژن از ولو تا سرویکس امتداد دارد اگر توموری به دهانه خارجی سرویکس رسیده باشد تومور اولیه سرویکس گفته می شود . اگر محدود به اورترا باشد ، تومور اولیه اورترا نام دارد و اگر در ولو دیده شود ، تومور اولیه ، ولو نامیده می شود . دو سوم فوقانی واژن به غدد لنفاوی لگنی ابتوراتور ، هیپوگاستریک و اکسترنال ایلیاک درناژ می شود که مسیر آن موازی شرائین رحمی و واژینال می باشد . یک سوم تحتانی واژن به غدد اینگوینوفمورال تخلیه می شود . تعدادی از ضایعات  به کانال های لتفاوی پاراکتال تخلیه می شود . شایع ترین متاستاز دوردست ریه ، کبد و استخوان است .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان رحم

سرطان گردن رحم

سرطان تخمدان

شایع ترین سرطان در خانم ها

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

1 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی