[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سقط مکرر قابل درمان است؟

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

سقط مکرر به معنای از دست دادن دو و یا چند بارداری می باشد. سقط مکرر در پانزده تا بیست درصد بارداری ها اتفاق می افتد و خانم هایی که در گذشته سابقه دو سقط و یا بیشتر داشته اند، احتمال سقط در بارداری های بعدی تا چهل درصد بیشتر خواهد بود. به همین خاطر توصیه می شود خانم هایی که سابقه سقط جنین دارند، حتما تحت نظر پزشک متخصص زنان باشند تا علل سقط مکرر بررسی گردد.

سقط مکرر جنین

شیوع سقط جنین در زنان

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی علت سقط مکرر بپردازیم.

علت سقط مکرر

از جمله شایع ترین دلایل سقط مکرر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات ژنتیکی

مشکلات ژنتیکی منجر به برزو ناهنجاری هایی در رشد جنین می شوند که خود عامل اصلی در سقط جنین می باشد. این ناهنجاری های ژنتیکی می توانند از سمت یکی از والدین و یا هر دو به جنین به ارث برسند. مطالعات نشان می دهند، پنجاه تا شصت درصد سقط ها در سه ماهه اول بارداری به دلیل ناهنجاری های کروموزومی اتفاق می افتند.

غیر طبیعی بودن سطح هورمون ها

زمانی که رحم به میزان کافی رشد نکرده باشد، سقط جنین اتفاق می افتد. نتیجه این است که تخمک بارور در محیط خوبی برای رشد و تغذیه قرار نمی گیرد که می تواند به دلیل غیر طبیعی بودن سطح هورمون ها نیز باشد.

خانم هایی که مشکلات تیروئیدی و غددی دارند و یا خانم های مبتلا به دیابت، به دلیل عدم تعادل هورمون ها بیشتر در معرض سقط مکرر خواهند بود.

علاوه بر این، بالا رفتن سطح پرولاکتین می تواند روند رشد مخاط رحم را مختل کند.

مشکلات ساختاری

مشکلات ساختاری و یا فرم رحم می توانند در سقط مکرر دخیل باشند، چرا که عمدتا مشکلاتی را در کاشته شدن تخمک بارور ایجاد خواهند کرد. فیبروم های رحم، توده های غیر سرطانی هستند که در دیواره رحم رشد می کنند. این فیبروم ها می توانند باعث انسداد لوله های فالوپ و در نهایت ناباروری و یا مشکلات سقط شوند.

مشکلات مربوط به دهانه رحم

رحم ناکارآمد از دیگر دلایل سقط مکرر می باشد. در این شرایط، عضلات دهانه رحم ضعیف می شوند و در طول رشد رحم بسته باقی نمی ماند و وزن و فشاری را به دهانه رحم وارد خواهند کرد.

عفونت هایی که موجب سقط مکرر جنین می شود؟

عفونت هایی مانند روبلا، هرپس سیمپلکس و یا کلامیدیا می توانند بر روی رشد جنین تاثیر بگذاند و در برخی موارد، منجر به سقط جنین شوند.

عوامل محیطی

سموم محیطی که در هوا و محیط اطراف ما یافت می شوند، می توانند باعث آسیب جنین و سقط جنین شوند. به خصوص اگر خانم بارداری در هفته بیستم بارداری با این مواد تماس داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهند، مصرف قهوه، مشروبات الکلی و یا استعمال دخانیات می توانند بر روی رشد جنین تاثیر بگذارند و در نهایت، احتمال سقط جنین را افزایش دهند. مصرف این مواد در طول دوران بارداری باید محدود شود.

دلایل سقط جنینعوامل ایمونولوژیک

آنتی بادی های آنتی فسفولیپیدی از جمله دلایل ایمونولوژیکی سقط جنین هستند. آزمایش خون می تواند به تشخیص این آنتی بادی ها کمک کند. در حال حاضر، داروهایی که به رقیق شدن خون کمک می کنند، مورد استفاده قرار می گیرند.

سقط جنین با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

ممکن است برخی خانم ها قبل از سقط جنین با علائمی روبرو شوند. علائمی از قبیل: لکه بینی که معمولا قهوه ای متمایل به قرمز است، کم حجم شدن سینه، تکان نخوردن جنین. ممکن است خونریزی از واژن از علائم سقط جنین باشد.

انواع سقط مکرر

سقط جنین مکرر معمولا به دو دسته تقسیم می شود:

–         سقط مکرر اولیه، که معمولا در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد و به دلیل مشکلات ژنتیکی و یا کروموزومی جنین می باشد. مشکلات ساختاری رحم نیز از دیگر دلایل موثر در بروز سقط زود هنگام می باشند.

–         سقط مکرر تاخیری، که به دلیل ناهنجاری های رحمی، مشکلات و بیماری های خود ایمنی و یا زایمان زودرس اتفاق می افتد.

Source: https://resolve.org/infertility-101/medical-conditions/multiple-miscarriage/​

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

12 − ده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی