[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سندرم تخمدان پلی کیستیک

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) عارضه ای است که بر سطح هورمون های بانوان تأثیر می گذارد. افرادی که به این سندروم مبتلا می باشند، بدن آنها برخی از هورمون ها را بیش از سایرین تولید می کند. این عدم بالانس هورمون ها می تواند بر روی روند عادت ماهیانه تأثیر بگذارد و یا فرد را به ناباروری دچار نماید. تخمدان پلی کیستیک می تواند سبب رویش بیش از حد مو بر روی صورت، بدن و ریزش موی مردانه شود. همچنین ریسک ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت و مشکلات قلبی در افراد مبتلا به این سندرم بالا می رود. داروهای کنترل دیابت و ضد بارداری می توانند در تنظیم هورمون ها و بهبود علائم تأثیرگذار باشند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک عارضه ای است که بانوان را در سنین باروریشان درگیر می نماید(بین سنین ۱۵ الی ۴۴ سال). بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان از وجود این مشکل ناآگاهند. در تحقیقاتی که اخیراً صورت پذیرفته است، نزدیک به ۷۰ درصد از زنان مبتلا، از وجود این بیماری در بدنشان آگاهی ندارند.

PCOS تخمدان های بانوان و ارگان هایی که وظیفه تولید استروژن و پروژسترون را بر عهده دارند، تحت تأثیر قرار می دهد. تخمدان ها همچنین وظیفه تولید هورمون مردانه که آندروژن نامیده می شود را به مقدار مشخص بر عهده دارند.

همچنین این ارگان بدن تخمک هایی را آزاد می کند که بعدها به وسیله اسپرم مردانه بارور می شوند. پروسه آزاد کردن ماهیانه تخمک را تخمک گذاری می نامند. هورمون ها FSH و LH کار کنترل روند تخمک گذاری را در بدن انجام می دهند. سندروم تخمدان پلی کیستیک سه ویژگی بارز دارد:

 • کیست هایی بر روی تخمدان ها
 • سطح بالای هورمون های مردانه
 • عقب افتادن عادت ماهیانه و یا توقف روند آن

چه افرادی بیش تره به PCSO مبتلا می شوند؟

بین ۵ تا ۱۰ درصد از زنان بین ۱۵ تا ۴۴ سال یا در طول سال‌هایی که می‌توانید بچه دار شوید، به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا می‌شوند. بیشتر زنان در دهه ۲۰ تا ۳۰ سالگی متوجه می‌شوند که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، زمانی که برای باردار شدن مشکل دارند و به پزشک خود مراجعه می‌کنند. اما سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است در هر سنی پس از بلوغ اتفاق بیفتد

زنان از هر نژاد و قومیت در معرض خطر ابتلا به PCOS هستند. اگر چاقی دارید یا اگر مادر، خواهر یا خاله مبتلا به PCOS دارید، خطر ابتلا به PCOS ممکن است بیشتر باشد.

علائم سندرم پلی کیستیک

برخی از رایج ترین علائم این عارضه به شرح ذیل است:

 • از بین رفتن نظم قائدگی
 • خونریزی شدید در هنگام قائدگی
 • رشد مو در صورت و بدن
 • جوش های پوستی که بر روی صورت، سینه و بالای کمر زده می شوند.
 • افزایش وزن
 • ریزش موی مردان
 • لکه های پوستی بر روی گردن، داخل ران ها و زیر سینه
 • سر درد

علت سندروم تخمدان پلی کیستیک

علت دقیق سندروم تخمدان پلی کیستیک برای پزشکان همچنان ناشناخته مانده است. آنها بر این باورند که سطح بالای هورمون های مردانه از آزاد شدن تخمک ها و باروری آن جلوگیری به عمل می آورند. عوامل ژنتیکی، مقاومت به انسولین و عفونت می توانند از علل ابتلای فرد به این سندروم باشند.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

قرص های ضدبارداری و سایر داروها می توانند به هم ریختگی نظم دوران قائدگی و سایر علائم این عارضه همچون رویش موهای زائد و آکنه را درمان نمایند.

 • داروهای ضد بارداری

مصرف روزانه استروژن و پروژسترون می تواند سطح هورمون های شما را تنظیم نماید، تخمک گذاری را کنترل کرده و علائم این عارضه را کاهش دهد.

 • متفورمین

این دارو معمولاً برای درمان دیابت نوع دو تجویز می شود. این دارو همچنین برای درمان تخمدان پلی کیستیک به وسیله بهبود سطح انسولین کارایی دارد.

 • کلومیفن

این دارو به بانوانی که به دلیل مشکلات تخمدان پلی کیستیک به ناباروری دچار شده اند، کمک می نماید تا بارداری را تجربه نمایند.

 • داروی ضد رویش مو

داروهایی وجود دارند که می توانند شما را از شر موهای زائد و ناخواسته خلاص کنند و یا از رشد آنها جلوگیری نمایند.

 • جراحی

جراحی می تواند به عنوان گزینه ای برای بهبود باروری و زمانیکه سایر روش ها کارایی ندارند، مطرح شود. سوراخ کردن تخمدان پروسه ای است که به واسطه سوراخ های کوچک ایجاد شده به کمک لیزر و یا سوزن های داغ، تخمدان را به حالت عادی باز می گرداند.

آیا در صورت ابتلا به PCOS هنوز هم می توان باردار شد؟

ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به این معنا نیست که نمی توانید باردار شوید. PCOS یکی از شایع ترین، اما قابل درمان ترین علل ناباروری در زنان است. در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، عدم تعادل هورمونی در رشد و آزاد شدن تخمک از تخمدان ها (تخمک گذاری) اختلال ایجاد می کند. اگر تخمک گذاری نداشته باشید نمی توانید باردار شوید.

پزشک می تواند با شما در مورد راه هایی صحبت کند که به شما در تخمک گذاری کمک می کند و شانس باردار شدن را افزایش می دهد. همچنین می توانید از ماشین حساب تخمک گذاری ما استفاده کنید تا ببینید در چه روزهایی از چرخه قاعدگی خود احتمال باروری دارید.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

چهارده + 2 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی