[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

سن ابتلا به سرطان دهانه رحم

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

سن ابتلا به سرطان دهانه رحم

هزینه درمان سرطان دهانه رحم چقدر است ؟ آیا سرطان دهانه رحم کشنده است ؟ سن ابتلا به سرطان دهانه رحم چه سنی است ؟ هشدارهای سرطان دهانه رحم چیست ؟ علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم شامل چیست ؟ سرطان دهانه رحم در دختر باکره چه نشانه هایی دارد ؟ در ادامه به طور مفصل به این سوالات پاسخ می دهیم .

سن ابتلا به سرطان دهانه رحم

از هر ۱۲۸ نفر یک نفر مبتلا به سرطان دهانه رحم می باشد . در افرادی که در سن پایین تر از ۱۶ سالگی ازدواج می کنند یا در این برهه زمانی نزدیکی دارند یا تعداد زایمان ها متعدد است یا شریک های جنسی متعدد دارند ، این سرطان بیشتر مشاهده می شود . همچنین در افرادی که سیگار می کشند و افراد مبتلا به تبخال واژن و زگیل تناسلی هستند . برخلاف سرطان رحم که در سنین بالای ۵۰ سالگی و یائسگی معمولا شروع می شود اما سرطان دهانه رحم می تواند از سن ۲۵ سالگی شروع شود و پیک آن در ۴۷ سالگی می باشد .

سن-ابتلا-به-سرطان-دهانه-رحم

سن-ابتلا-به-سرطان-دهانه-رحم

تبخال واژن همان تبخال از نوع تیپ ۲ است که بیشتر تمایل به رشد در ناحیه دهانه رحم دارد و ژن آن با ژن سلول های این ناحیه ترکسیب می شود و باعث ایجاد تغییراتی در سلول های دهانه رحم می شود . زگیل هایی که در ناحیه ژنیتال ایجاد می شود می تواند ژنوم سلول ها را تغییر دهند و مانع از کنترل تکثیر سلول شوند . یعنی سلول دیگر کنترلی بر تکثیر خود ندارد . بنابراین سلول ها بی رویه رشد و تکثیر می شوند و شروع به سرطانی شدن می کنند .

علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

ممکن است در ابتدا سرطان دهانه رحم علائمی از خود نشان ندهد اما با گسترش آن ممکن است خونریزی و ترشحاتی ایجاد شود که با دوره قاعدگی طبیعی تفاوت دارد . در این مرحله ممکن است لگن آسیب ببیند و مقاربت همراه با درد باشد .

در افرادی که در سن پایین تر از ۱۶ سالگی ازدواج می کنند یا در این برهه زمانی نزدیکی دارند یا تعداد زایمان ها متعدد است یا شریک های جنسی متعدد دارند ، این سرطان بیشتر مشاهده می شود .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

آیا سرطان دهانه رحم کشنده است ؟

اگر سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است در غیر اینصورت به سایر نقاط دیگر بدن پیشرفت کرده و درمان به سختی صورت می گیرد .

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

واکسن گارداسیل که برای غربالگری سرطان دهانه رحم تزریق می شود ، بهتر است در افرادی که زگیل تناسلی نداشته اند انجام شود . در مورد واکسن بهتر است در سنین نوجوانی و قبل از برقراری سکس تجویز شود. این واکسن در سه مرحله تزریق می شود که در کاهش درصد ابتلا به این سرطان موثر است . ولی تعداد ژنوم های HPV یا زگیل های تناسلی بسیار می باشد، افراد نباید از غربالگری غافل باشند . پس از تزریق کامل واکسن ، فرد از انجام غربالگری پاپ اسمیر بی نیاز نمی گردد. واکسن گارداسیل عامل پیشگیری کننده این سرطان می باشد ولی باید غربالگری انجام شود . پاپ اسمیر در افرادی که سابقه مشکل در پاپ اسمیر و یا سابقه زگیل تناسلی ندارند، بصورت هر سه سال یکبار انجام شود.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

20 − 4 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی