[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

شیمی درمانی

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

شیمی درمانی

سرطان چیست ؟

سلول ها در بدن رشد کرده و به عنوان بخشی از چرخه سلولی تقسیم می شوند . هسته سلول ها این فرآیند را کنترل می کنند . محتوای ژنتیکی داخل هر هسته DNA نامیده می شود که شامل دستورالعمل هایی برای کنترل این فرآیند است . به طور طبیعی DNA به واسطه ترمیم خودش به دستور مرگ سلولی به این آسیب ها پاسخ می دهد . در سرطان بخش هایی از DNA سلولی که تقسیم سلولی را کنترل می کنند ، دچار اسیب می شود . زمانی که این بخش ها آسیب دیدند ، DNA قادر نیست خودش را ترمیم کند یا باعث مرگ سلول می شود . در عوض DNA ترمیم نشده باعث رشد و تقسیم غیر قابل کنترل سلول به تعداد بیشتری از سلول آسیب دیده که سلول سرطانی نامیده می شوند ، می شود .   یک تومور از تکثیر سلول سرطانی شکل می گیرد و جایگزین سلول های طبیعی می شود . همزمان با بزرگ شدن تومور خونرسانی افزایش می یابد . از آنجائیکه سلول های سرطانی به خوبی سلول های طبیعی به هم می چسبند ، ممکن است کنده شده و وارد رگ خونی مجاور شود .

شیمی-درمانی

شیمی-درمانی

متاستاز سرطان

سلول های سرطانی در رگ های خونی ممکن است به نواحی دیگر بدن سرایت کرده و تومورهای دیگری را تشکیل می دهند . این فرآیند متاستاز نامیده می شود . تومورهای اضافی ممکن است در قسمتهایی نظیر ریه ، کبد و اتستخوان ها تشکیل شود . همچنین سرطان ها ممکن است به سایر نواحی بدن از طریق سیستم لنفاوی منتشر شوند . سلول های سرطانی ممکن است عروق لنفاوی نزدیک تومور وارد شوند سپس به غدد کوچک به نام غدد لنفاوی منتشر شوند . آنها ممکن است به گردش سیستم لنفاوی ادامه دهند و تومورهای اضافی دیگری را تشکیل دهند .

شیمی درمانی

در برخی بیماران سرطانی شیمی درمانی انجام می شود . داروهای شیمی درمانی عمل خود را با مورد هدف قرار دادن سلول هایی که به سرعت تولید می شوند انجام می دهند که این ویژگی سلول های سرطانی است . با متوقف شدن تقسیم سلول ها ، سلول های توموری کوچک شده و از بین می روند . اکثر داروهای شیمی درمانی به صورت سیستماتیک همان گونه که سلولهای سرطانی متاستاز شده را به گردش درمی آورند و توسط جریان خون می تواند در سراسر بدن منتشر شوند . متاسفانه این داروها نمی توانندبین سلول های نرمال بدن که رشد سریع دارند و سلول های سرطانی تمایز قائل شوند . در نتیجه این داروها باعث تخریب و آسیب رساندن به سلول های سریع الرشد بدن مانند مغز استخوان ، سیستم گوارشی و فولیکول مو می شوند .

 داروهای شیمی درمانی عمل خود را با مورد هدف قرار دادن سلول هایی که به سرعت تولید می شوند انجام می دهند که این ویژگی سلول های سرطانی است . دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض شیمی درمانی

داروهای شیمی درمانی باعث عوارضی از قبیل :

  • تضعیف سیستم ایمنی
  • حالت تهوع
  • ریزش مو

هدف از شیمی درمانی کاهش یا حذف سلول های سرطانی در تومور اصلی و قسمتی از متاستاز می باشد . علاوه بر درمان اولیه سرطان ، از شیمی درمانی به عنوان درمان ثانویه قبل یا بعد از درمان هایی مانند رادیوتراپی ، خروج تومور از بدن یا جراحی استفاده می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان دهانه رحم

جراحی سرطان تخمدان 

شایع ترین سرطان های زنان

سرطان رحم

کولپوسکوپی 

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

سه × 4 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی