[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

آیا استخر رفتن سبب عفونت واژن در خانم ها می شود؟

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه
عفونت-واژن-در-استخرها

یکی از اصلی ترین دلایلی که می تواند سبب عفونت قارچی در زنان شود، رفتن به استخر است. استخرها که بیش تر در فصل تابستان پر ازدحام می شوند، مکانی برای رشد قارچ ها و عفونت واژن در خانم ها هستند. آب استخر که کلر درون آن ریخته می شود، می تواند سبب از بین رفتن حساسیت باسیل نگهبان واژن شود. رطوبت موجود در استخرها نیز سبب عفونت های قارچی و به خصوص عفونت قارچی واژن می شود. عوامل مختلفی می تواند سبب عفونت قارچی واژن شود که یکی از عمده ترین آن ها مربوط به استخر رفتن است.

بیش تر بخوانید : زگیل تناسلی

فهرست مطالب

آب آلوده استخر و عفونت واژن زنان

آب آلوده موجود در استخرها، شامل انگل هایی است که می توانند سبب عفونت واژن شوند. انگلی به نام تریکومونا وجود دارد که معمولا در آب های آلوده و استخر بیش تر یافت می شود و سبب ایجاد عفونت می گردد. انگل ها در محل هایی که رطوبت بیش تری دارند تا ۲۴ ساعت زنده هستند و از این طریق می توانند وارد بدن افراد شوند. در استخر های عمومی به خصوص هنگام سفر باید بیش تر از پیش مراقب بود و در مسافرت و استفاده از توالت های عمومی بین راهی به دلیل اینکه بسیاری از این اماکن به آب تصفیه شده دسترسی ندارند، باید دقت بیش تری کرد.

عفونت های انگلی بدون علامت هستند ولی در صورت بروز نشانه، ترشحاتی زرد رنگ متمایل به سبز دارند که سبب خارش واژن می شوند. در صورت مشاهده چنین علائمی باید به یک متخصص زنان خوب مراجعه نمایید.

فاکتورهای زمینه‌ساز عفونت قارچی واژن

  • دیابت
  • بارداری
  • هورمون درمانی
  • استفاده از هورمون استروژن
  • قرص‌های ضدبارداری
  • مصرف مداوم آنتی بیوتیک ها
  • از همه این ها بیش تر، آب آلوده موجود در استخرها با وجود کلر، سبب عفونت قارچی واژن می شوند.

با آغاز فصل تابستان و شیوع عفونت های قارچی واژن به دلیل انگل های موجود در محیط های رطوبی و به ویژه استخرها، آب آلوده استخر و گاهی کلر سبب کاهش حساسیت باسیل نگهبان واژن می‌شود که یکی از دلایل عمده ابتلا به عفونت‌های قارچی است. به همین دلیل دقت در انتخاب استخر‌های عمومی از نظر میزان سلامت آب آن‌ها بسیار مهم است

آب آلوده استخر و عفونت قارچی زنان

عوامل دیگری در کنار استخرهای عمومی می توانند سبب ابتلا به عفونت قارچی واژن در خانم ها شوند. سفر رفتن از جمله دیگر عواملی است که می تواند زمینه ساز مشکلات عفونی واژن در خانم ها شود. چرا که در سفر ممکن است از آب های تصفیه نشده و آلوده برای شست و شو استفاده شود. آب های آلوده مهم ترین نقش در عفونت واژن را دارند. به همین دلیل توصیه می شود که هنگام سفر و استفاده از دستشویی های بین راهی به اینکه آب تصفیه شده است یا نه دقت بیش تری نمایید.

عوامل-موثر-در-ابتلا-به-عفونت-قارچی-واژن

علاوه بر آب های آلوده، انگل ها هم هستند که می توانند سبب بروز عفونت ها شوند. متاسفانه ابتلا به این انگل نشانه‌های بارزی ندارد به‌همین دلیل کنترل و درمان آن معمولا ساده نیست. با این حال، شایع‌ترین نشانه‌های ابتلا به این بیماری به‌ صورت ترشحات زرد مایل به سبز، خارش و بروز پیدا می‌کند.

خانم‌های باردار و خطرات شنا در استخر

محیط های استخرها معمولا بسته است و محدودیت دارد و در زمان محدودی تعداد افراد زیادی در آن شنا می کنند، به خصوص در تابستان ها. انتقال عفونت از طریق آب وجود دارد، چرا که ممکن است فردی دچار عفونت ناحیه تناسلی باشد که در آب آن پخش می شود و به افراد دیگر نیز منتقل می شود. این در صورتی است که حتی آب استخرها مورد تایید بوده و کاملا پاکیزه باشد.

باید این نکته نیز ذکر شود که باید از ضدعفونی شدن آب استخر با کلر مطمئن شد. البته باید بدانید که کلر نیز در برخی از افراد موجب تحریک پوست آن ها می شوند که نتیجه آن، احتمال عفونت ناحیه تناسلی است.کلر در آب استخر می تواند انتقال بسیاری از عفونت‌های قارچی مثل کاندیدا آلبکین، عفونت‌های باکتریایی و میکروبی مانند عفونت کلامیدیایی پیشگیری کند.

آیا عفونت قارچی استخر درمان دارد ؟

عوارض عفونت های قارچی مربوط به دستگاه تناسلی معمولا طولانی مدت نمی باشد، چرا که می توان با رعایت اصول بهداشت عمومی و فردی و نکاتی که به سادگی قابل درمان هستند، این بیماری را به موقع درمان کرد. اما با توجه نکردن به این نکات، این بیماری می تواند عوارضی چون خارش های طولانی مدت که سبب زخم دهانه رحم، لکه بینی و خونریزی در خانم ها شود که همین ها عوارض طولانی مدت را به همراه خواهند داشت.

مشکل اصلی این بیماری در برخی موارد بدون علامت است. متاسفانه برخی خانم‌ها به عفونت‌های دستگاه تناسلی مبتلا هستند اما نشانه ظاهری آشکاری در آن‌ها وجود ندارد بنابراین بدون این‌که بدانند ناقل بیماری هستند.

پیشگیری از عفونت قارچی در استخر

اگر خانمی به هر دلیلی به عفونت ناحیه واژینال دچار شده باشد و آب استخر را آلوده کرده باشد، می تواند این بیماری را به خانم ها و دخترها از طریق استخر منتقل کند. توصیه ای که به هر خانمی که به استخرهای عمومی می رود، این است که برای پیشگیری از انتقال آن بهتر است قبل از آن و هر چند وقت یک بار به پزشک زنان مراجعه شود.

البته یادآوری این نکته ضروری است که حتی درصورت درمان کامل حتما به این نکته دقت کنند که بعد از بیرون آمدن از آب استخر و دوش گرفتن، بدن‌شان را کاملا خشک کنند.

حتی چند دقیقه زودتر از آب بیرون بیایند تا فرصت کافی برای قرار گرفتن در معرض جریان هوا را داشته باشند. چون محیط مرطوب مانند بدن خواه، ‌ناخواه محیط مناسبی برای رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند و یکی از شرایط ابتلای دوباره به بیماری‌های عفونی قارچی است.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

13 + 18 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی