[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

علائم سرطان رحم در دوران یائسگی

مدت زمان مطالعه۲ دقیقه
امتیاز ما

علائم سرطان رحم در دوران یائسگی

آنالیزی وسیع در مورد علائم سرطان رحم در دوران یائسگی انجام شده است تا مشخص گردد که چه نوع خونریزی مربوط به سرطان اندومتریال است. ۹۰ درصد از افرادی که به سرطان آندومتریال یا سرطان رحم مبتلا شده اند، قبل از تشخیص سرطان تجربه خونریزی داشته اند.

سرطان رحم و یائسگی

همچنین ۹ درصد از افرادی که در دوران پس از یائسگی به سر می برند و تجربه خونریزی دارند، پس از بررسی های متعدد تشخیص داده شد که به سرطان رحم مبتلا بودند.

بر خلاف بسیاری از انواع سرطان، نرخ ابتلا به سرطان رحم در سال های اخیر افزایش داشته است و انتظار می رود که در دهه پیش رو در سطح جهانی باز هم افزایش داشته باشد.

یکی از فاکتورهای مهم در افزایش نرخ ابتلا به سرطان رحم مربوط به عواملی است که بر هورمون های بدن تاثیر می گذارند. از جمله این عوامل می توان به افزایش نرخ ابتلا به چاقی مفرط و تغییر در تعداد بارداری های زنان اشاره کرد.

علائم سرطان رحم در دوران یائسگی

علائم سرطان رحم در دوران یائسگی

علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

در صورتی که سرطان رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شود شانس زنده ماندن فرد بیش از ۹۵ درصد است. در مقابل در صورتی که سرطان بعد از گسترش آن به دیگر بافت های بدن تشخیص داده شود شانس زنده ماندن فرد به مراتب کاهش می یابد و به ۱۶ تا ۴۵ درصد می رسد.

در بسیاری از موارد زمانی که فرد علائم بیماری سرطان را تجربه می کند معمولاً بیماری در مراحل پیشرفته است و درمان بیماری به مراتب سخت تر است. بنابراین تشخیص به موقع علائم بیماری اهمیت بسیار بالایی دارد.

واجب است که زنانی که یائسه شده اند و تجربه خونریزی دارند سریعاً به فوق تخصص انکولوژی زنان مراجعه کنند تا آزمایشات مختلفی برای تشخیص بیماری انجام گیرد. در اغلب موارد خونریزی کاملاً طبیعی است و به احتمال زیاد مشکل جدی و خطرناکی نیست.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تحقیقات زیادی انجام گرفته است تا ارتباط بین هورمون درمانی و تاثیر آن بر سرطان رحم مشخص شود. طی این تحقیقات نرخ ابتلا به سرطان رحم در زنان یائسه که تحت هورمون درمانی قرار نداشتند نسبت به زنانی که تحت هورمون درمانی قرار داشتند به مراتب پایین تر بوده است. این مورد شاید به این دلیل باشد که هورمون درمانی به خودی خود منجر به خونریزی مخصوصاً در شش ماه اول می شود.

در صورتی که بعد از شش ماه که از هورمون درمانی بگذرد باز هم خونریزی مشاهده شود لازم است که بیمار مورد بررسی قرار گیرد.

منبع : https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2018/endometrial-cancer-bleeding-common-symptom

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

14 − سه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی